Ренова стопена во Железарница

Фаворитите минаа неславно во 21. коло на македонското фудбалско првенство. Челната двојка Ренова и Работнички на гостувањата во Скопје и во Прилеп, иако први го открија резултатот, на крајот поразени го напуштија теренот. Со ова трката за титулата останува без промени и "гипсарите" и натаму имаат +5 над "романтичарите", а единствен зад петици им е Металург, кој се зацврстува на третото место што носи излез на евро-сцената. Во Железарница, Металург за прв пат во петтиот обид успеа да слави над Ренова (3:1), која го доживеа вториот неуспех сезонава, со што ја прекина серијата од 15 средби без пораз. Единствено поволно за избраниците на Влатко Костов е што и нивниот прв придружник Работнички, по многу возбудувања и пресврти загуби од Победа во Прилеп. Работнички беше близу до едниот бод, но Божиновски не искористи пенал за израмнување во 86. минута, при резултат 3:2, по што беше казнет со убедлива победа на домаќинот (4:2). Во дербито на старите лути противници Вардар на "Филип Втори" го совлада Пелистер (1:0), ...
| | веќе видена | слични

Денешното последно 22. коло (14 ч.) од вториот дел на прволигашката фудбалска сезона ќе го одбележи локалното дерби меѓу лидерот Ренова и Тетекс. Тетовската пресметка ќе биде предвесник за разврската што ќе следува во третиот круг, кој ќе стартува в недела. „Возниот ред“ на пресметките во последните девет кола ќе биде одреден според пласманот од двата круга. Лидерот Ренова сигурно ќе ја зачува пол-позицијата, но дали во трката за првата шампионска титула ќе финишира со осум или сегашните пет бода пред Работнички, кој во оваа рунда е слободен, ќе зависи токму од попладневниот дуел во Тетово. Ренова викендов го доживеа вториот пораз на гостувањето кај Металург. - Ривалството си го прави своето. Ренова е квалитетен противник и ќе го има императивот да победи. Сакам да ја повториме играта од првата наша пресметка, но да не ни се повтори поразот со гол во судиското продолжение. Секоја чест на противникот, но и ние имаме квалитет а тоа ќе го докажеме на теренот - вели Тони Јакимовски тренерот на Тетекс. Паузата на ...
| | веќе видена | слични

Во македонската прва фудбалска лига утре ќе се одигра 22 вонредно коло. Во Тетово во градското дерби се среќаваат Ренова и Тетекс, Хоризонт Турново го пречекува Вардар, Пелистер игра со Победа во пелагониското дерби и Металург му гостува на Милано во Куманово. Сите натпревари започнуваат од 14:00 часот.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Вардар успеаја да се издигнат над проблемите на организациски план кои се уште се присутни во клубот и на теренот да покажат дека се подобри од вечниот ривал, битолски Пелистер. Јунак на мечот беше младиот Симеон Христов, кој влезе во игра на местото на Ѓурѓевиќ во 62. минута, а петнаесетина минути подоцна го постигна победничкиот гол за својата екипа. - Пред се би сакал да им честитам на моите фудбалери за залагањето и за победата, а за добрата партија на противничките играчи. Знаевме уште пред средбата дека многу игра за око ќе нема и дека ќе биде тоа тврд и борбен натпревар. Сметам дека победата е заслужена и дека на оваа средба бевме подобри од Пелистер, макар за тој еден гол - изјави Илчо Ѓорѓиоски, тренер на Вардар. Лидерот Ренова му гостуваше на Металург и во моментот кога во 34. минута Али од пенал го совлада Георгиевски изгледаше дека тоа ќе биде уште една рутинска игра и победа на лидерот на табелата. Најверојатно, истото го мислеа и гостинските фудбалери на теренот, се опуштија, ...
| | веќе видена | слични

Во дербито на колото, металурзите го совладаа лидерот Ренова со 3-1, па по киксот на Работнички се доближија до дебармаалци, а во најголемото македонско дерби Вардар го победи Пелистер со 1-0 Скопски Металург му го нанесе вториот пораз сезонава на есенскиот првак Ренова, но тетовци остануваат со пет бода и меч помалку предност во однос на вториот Работнички, кој вчера загуби во Прилеп од Победа со 2-4. Металург се враќа во игра и за второто место, откако дебармаалци загубија, со триумфот од 3-1 на стадионот во „Автокоманда“ во дербито на колото, а скопското славје во дерби-пресметките го надополни Вардар со победата од 1-0 во најголемото македонско дерби против Пелистер. Миле Крстев со два гола и Баже Илијоски му ја донесоа победата на Металург, но главна ѕвезда на теренот беше бекот Димитрија Лазаревски. Дербито почна тврдо, со стрплива игра и со малку простор за игра. Првата шанса по половина час игра беше пенал за гостите во 34. минута, кој го реализираше Али, врз кого Лазаревски направи прекршок. ...
| | веќе видена | слични

Ренова загуби со 3:1 на гостувањето кај Металург во скопската населба Железара во едно од двете дербија на 21. коло на Првата фудбалска лига. На "Филип 2", Вардар успеа да го совлада Пелистер со 1:0 во некогаш најголемото македонско дерби.Лидерот Ренова поведе преку Али од белата точка, но Метлаург брзо реагираше и на паузата замина со предност од 2:1, благодарение на погодоците на Крстев и Илијоски. На стартот од вториот дел, Крстев уште еднаш се запиша во листата на стрелци, овојпат од пенал и на крајот тоа остана и конечен резултат, иако домашниот тим остана со десетмина играчи, бидејќи црвен картон доби Трајчев. Како и да е, второпласираниот Работнички не го искористи киксот на тетовчани, откако загуби со 4:2 на гостувањето кај Победа и така разликата помеѓу двете водечки екипи остана пет бода. Божиновски пропушти шанса во финишот да израмни за Работнички, промашувајќи пенал по што капитенот Дамески го постигна својот втор гол.Силекс, пак, се врати со бод од гостувањето во кај Тетекс, откако минатото ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА, 21. КОЛО Лидерот Ренова вториот пораз сезонава го доживеа на гостувањето кај Металург, а Работнички фаворитската улога не ја искористи во Прилеп против Победа Принудната пауза во мак-фудбалот поради лошите терени беше кобна за водечката двојка Ренова и Работнички. Во продолжението со 21. коло, претпоследното од вториот натпреварувачки круг, фаворитите Ренова и Работнички на пролетното сонце задремаа на гостувањата кај Металург (3-1), односно Победа (4-2) и останаа на исто растојание во трката за титулата. Реконструираниот Вардар против лутиот ривал Пелистер забележа значајна победа (1-0) за бекство од опасната зона, а Силекс единствен остана непоразен од гостите во дуелот со Тетекс (1-1). Слободни во ова коло беа Хоризонт Турново и Милано. МЕТАЛУРГ и го нанесе вториот пораз на Ренова сезонава (3-1). „Металурзите“ со двата гола на искусниот Крстев и на Илијоски направија целосен резултатски пресврт, откако гостинот се закани дека ќе ја продолжи успешната серија со прецизниот удар од белата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ренова стопена во Железарница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: