Светска банка: Заемите за Македонија не се проблематични

По најавите дека во иднина сите буџетски задолжувања со формулација „за буџетски потреби“ СДСМ со сите средства ќе се обиде да ги спречи, се огласија во Светска банка, од каде што велат дека во периодот 1995-2012 година банката на Македонија ѝ дала 14 заеми за буџетска поддршка Светска банка: Парите ги даваме за реформи ПО АМАНДМАНСКАТА БЛОКАДА ОД СДСМ ЗА НОВИОТ ЗАЕМ Од 1993 година Светска банка со сите македонски влади работи на подобрување на животот на луѓето, преку активна поддршка на реформите за конкурентност на земјата и на другите реформски напори. Голем дел од оваа поддршка се и четиринаесетте заеми за буџетска поддршка, обезбедени во периодот 1995-2012 година, што ѝ помогна на земјата да напредува во својата развојна агенда, како во просперитетни така и во кризни времиња. Ова е само дел од ставот на Светска банка, која вчера се огласи откако опозициската СДСМ во Собранието поднесе 100 амандмани на Законот за задолжување на Македонија кај банката со нови 50 милиони долари наменети за буџетска ...
| | веќе видена | слични

Министерот Ставрески пред околу две недели изјави дека голем дел од долговите кои Македонија ги враќа се кредити земени во времето на владеењето на СДСМ. Денеска долгот на Македонија изнесува околу 30% од БДП,и наспроти обвинувањата од СДСМ е втор најнизок во Европа. Имено, Светската банка и ја поздравува и одлуката на Владата за нејзина поголема активност во зајакнувањето на управувањето со јавните финансии, вклучувајќи го и расчистувањето на долговите на јавниот сектор, проблем што се појави во повеќето земји во регионот како резултат на тешките фискални притисоци од кризата во Европа. “Претстојната буџетска поддршка на Светска Банка ги поддржува постојаните реформи што Република Македонија ги прави за зајакнување на конкурентноста на нејзината економија (вклучувајќи и развивање на производство со висока додадена вредност, поттикнување на инвестициите во унапредување на технологијата како и отстранување на тесните грла што го ограничуваат влезот и растот на фирмите во главните извозно ориентирани сектори ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 305 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светска банка: Заемите за Македонија не се проблематични

Од:
До кого (е-маил):
Порака: