Командирот на езерската полиција во Охрид `мераклија` за риба

Дарио Клечкароски, командир на езерската полиција во Охрид, вчера беше приведен под сомнение дека бил организатор на незаконско ловење риба на Охридското Езеро. - Командирот веќе подолго време бил организатор на организирана група луѓе која незаконски ловела риби во Охридското Езеро кои потоа ги продавала на угостителски објекти, рибарници и на приватни лица во Охрид и на територијата на Република Македонија, изјави директорот на Бирото за јавна безбедност доктор Љупчо Тодоровски. Во оперативната акција Пента" која била спроведена вчера во 6 часот, покрај притворениот Клечкароски, кој заработил кривична пријава за злоупотреба на службена должност и овластување, од слобода биле лишени уште тројца негови соработници од Охрид и Струга кои вршеле криволов во езерото во организација на командирот. Според директорот на БЈБ, МВР во текот на јули годинава добила оперативни информации дека командирот на охридската езерска полиција имал организирано своја група која тој ја контролира. Веднаш по дојавата, ...
| | веќе видена | слични

Македонската полиција вчераутро во организирана акција го уапси Дарио К., командир на полициската станица за граничен надзор во Охридско Езеро, осомничен дека организирал група што незаконски ловела риба и потоа ја продавала во локалните ресторани Притворен командирот на полициската станица за граничен надзор во Охрид Акцијата за апсење на командирот била изведена околу 6 часот изутрина, а приведени се уште три лица од Охрид и од Струга, кои му биле соработници и го вршеле ловокрадство. Според полицијата, Дарио К. се товари за злоупотреба на службената положба и овластување и веќе се наоѓа во притвор, кој му го одредил истражниот судија. - Командирот веќе подолго време бил организатор на група луѓе што незаконски ловеле риби во Охридско Езеро и потоа им ја продавале на угостителски објекти, рибарници и на жители на Охрид, но и во други места во државата - изјави директорот на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски. Полициските оперативци до информациите за криминалот за кој е осомничен командирот ...
| | веќе видена | слични

Kомандирот на Езерската полиција во Охрид вчера бил уапсен под сомнение дека организирал група луѓе која незаконски ловеле риба во Охридското Езеро, а потоа ги продавале на угостителски објекти, рибарници и на фирми во земјава. Полицијата против уапсениот командир поднела кривична пријава за злоупотреба на службената должност и овластување. Во оперативната акција под името „Пента“, освен командирот, биле уапсени уште тројца осомничени од Охрид и од Струга, кои го вршеле криволовот во езерото. Kомандирот им давал инструкции на тројцата соработници од кога и до кога може да вршат незаконски лов на риба и им гарантирал дека во тој период нема да ги контролира. Уловените риби ги складирале во домашните фрижидери, а потоа ги продавале. По претресот, во нивните домови била пронајдена разновидна риболовна опрема и повеќе килограми риба. Истрагата утврдила дека командирот со цел да покаже резултати во справувањето со незаконитиот риболов, наредувал во водите на Охридското Езеро да се поставуваат стари мрежи, кои ...
| | веќе видена | слични

Апсењето на началникот на охридската езерска полиција Дарио Клечкароски ги изненади Охриѓани. Првиот човек на езерската полиција вчера бил приведен со обвинение дека подолго време ја злоупотребувал функцијата за прибавување лична материјална корист. Директорот на јавната безбедност на МВР Љупчо Тодоровски Радникот по апсењето стасал во Охрид и на новинарите им изјавил дека “ Клечкаровски со уште тројца организирал ловење риба од езерото и покрај забраната и им ја продавале на рестораните и хотелите во Охрид. Акцијата ја крстиле Пента и ја спровеле заедно со одделот за организиран криминал при јавното обвинителство“. На началникот и на уште тројца им е одреден притвор а Тодоровски објаснил дека полицијата подолго време ја следела групата и има докази за нивниот криминал.Тодоровски не прецизирал дали во овој криминал се вклучиле само сега притворените или ќе има апсење и на други.
| | веќе видена | слични

Останато

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека во следните денови во попладневните часови ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. ...
сите 254 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 171 | | | веќе видена

За две години изградени се 23 градинки. Куманово, Валандово, Конче, Пласница, Чашка, Центар, Пробиштип, Карпош се дел од општините кои добија нови градинки во ...
сите 199 | | | веќе видена

Павле Богоевски, кој си даде оставка од функцијата пратеник, по аферата со наводно нелегално нарачување масло од канабис, за болен член од семејството, во ...
сите 113 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 79 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 133 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 171 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 70 | | | веќе видена

Заев на заедничката прес-конференција со неговиот чешки колега, кој престојуваше во официјална посета на земјава, нагласи дека одлуките дали ќе има ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Командирот на езерската полиција во Охрид `мераклија` за риба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: