Еве кои патишта се затворени поради снегот


Поради интензивни снежни врнежи забрана за движење на тешки товарни возила има на патниoт правeц Дебар-Струга, а од 17:15 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила и на патниот правец Струга - граничен премин Ќафасан. Сообраќајот на останатите магистрални и регионални патни правци се одвива тековно во зимски услови, без забрани, застои и ограничувања. Слаби врнежи од снег се бележат на сите останати повисоки места во западниот и југозападниот дел од државата каде што коловозите се претежно влажни, на места со остатоци од кашест снег. Дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“ се на терен и редовно ги контролираат и расчистуваат сите патни правци
| | веќе видена | слични

Поради обилните врнежи на снег кои го зафатија балканот а и Македонија денеска и вечерва патниот правец Охрид - Скопје е во застој. Авто мото сојузот на Македонија вечерва извести дека на сите магистрални и регионални патишта низ државава, сообраќајот се одвива по влажни коловози, а во Западна и Југозападна Македонија, врне снег од среден интензитет. Поради сообраќајна незгода на две тешки товарни возила на патниот правец Кичево-Стража сообраќајот се одвива забавено. Патници кои попладнево тргнале од Скопје кон Охрид, раскажуваат дека повеќе од еден час возилата на магистралата кон Охрид стојат во место и дека е создадена голема колона, каде повеќето се враќаат назад. Тие велат дека патиштата не се расчистени, поради што сообраќајот е речиси во застој. Охрид 1: Заради неспособноста за одржување на патиштата во зисмки услови целосно колабира сообраќајот на патниот правец од Гостивар до Кичево. Инаку надлежните за чистење на патиштата подолго време се во целосна агонија, со месеци не примаат плата, немаа ...
| | веќе видена | слични

Авто мото сојузот на Македонија вечерва извести дека на сите магистрални и регионални патишта низ државава, сообраќајот се одвива по влажни коловози, а во Западна и Југозападна Македонија, врне снег од среден интензитет. - На патот Гостивар - Струга, сообраќајот се одвива отежнато. На превојот Стража, поради сообраќајна несреќа, сообраќајот се одвива отежнато. Камионите кои се движат кон превојот Пресека и Стража, задолжително да користат зимска опрема - извести АМСМ. Локалните медиуми од Македонија јавуваат дека голем број возила и патнички автобуси се заглавени во кичевско, поради интензивните врнежи од снег и непроодните патишта. Патници кои попладнево тргнале од Скопје кон Охрид, раскажуваат дека повеќе од еден час возилата на магистралата кон Охрид стојат во место и дека е создадена голема колона. Тие велат дека патиштата не се расчистени, поради што сообраќајот е речиси во застој.
| | веќе видена | слични

Голем број возила и патнички автобуси се заглавени во кичевско поради интензивните врнежи од снег и непроодните патишта. Патници кои попладнево тргнале од Скопје, раскажуваат дека повеќе од еден час возилата на магистралата кон Охрид стојат во место и дека е создадена голема колона. Тие велат дека патиштата не се расчистени, поради што сообраќајот е речиси во застој. АМСМ попладнево информираше дека поради врнежите од снег забрана за движење на тешки товарни возила е воведена на патните правци Гостивар - Дебар - Струга, Гостивар - Стража - Кичево. Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива во зимски услови и по влажни коловози, особено во западниот и југозападниот дел од државата, каде се бележат врнежи од снег со среден интензитет. Поради ниските температури на повисоките и осојничави места можна е појава на голомразица. Голема внимателност се препорачува на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија - Удово каде има почеста појава ...
| | веќе видена | слични

Околу два часа на патот Кичево-Стража владее вистински сообраќаен хаос. И покрај забраната за движење на товарните возила, две цистерни направиле застој на патот, а заедно со огромната количина на снег сообраќајот е буквално оневозможен. Редици од автомобили, автобуси, камиони се блокирани од двете страни на целиот пат, а од АМСМ велат дека не се знае уште колку ќе потрае оваа состојба поради временските неприлики и непристапноста на теренот. До редакцијата на БезПардон стигна телефонски повик од лица кои се наоѓаат таму и велат дека тоа што се случува на патот е вистински хаос. Стотици луѓе се заглавени, оние кои можат да излезат од метежот кружат преку околните патишта, а оние кои не можат да излезат се осудени да чекаат. Тоа место е познато во ниските температури, а ако набрзо не реагираат службите можно е да дојде и до поинакви проблеми како премрзнување.
| | веќе видена | слични
5 копии

На патниот правец Дебар-Струга денеска е укината забраната за движење на тешки товарни возила. Забрата беше воспоствена завчера поради остатоци од снег на коловозот. Во следната епизода на „Мајка“ ќе гледате Во следната епизода на „Завет“ ќе гледате
| | веќе видена | слични

Забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец Дебар - Струга, која беше воведена на шести месецов , е укината, информираат од АМСМ. Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ дравата се одвива во зимски услови по влажни коловози.
| | веќе видена | слични
4 копии

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива во зимски услови и по влажни коловози, особено во западниот дел од државата, каде се бележат врнежи од снег со среден интензитет. На повисоките планински и осојничави места има остатоци од снег кои го забавуваат движењето на возачите. ЗАБРАНА ЗА СООБРАЌАЈ: Забрана за движење на тешки товарни возила има на патниот правец Дебар - Струга. ВНИМАТЕЛНО: Препорачуваме поголема внимателност на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија - Удово каде има почеста појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите. Поради ниските температури на повисоките и осојничави места можна е појава на голомразица. РАБОТА НА ПАТ: Повнимателно управување со возилата е потребно и на магистралниот пат М-1 делница Катланово - Велес, каде се одвиваат работи за реконструкција на патот за што има поставено соодветна сообраќајна сигнализација. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец Дебар - Струга, која беше воведена на 6 декември се уште е на сила. Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива во зимски услови и по влажни коловози, особено во западниот дел од државата, каде се бележат врнежи од снег со среден интензитет. На повисоките планински и осојничави места има остатоци од снег кои го забавуваат движењето на возачите. Препорачуваме поголема внимателност на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија - Удово каде има почеста појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите. Поради ниските утрински температури на повисоките и осојничави места можна е појава на голомразица. Повнимателно управување со возилата е потребно и на магистралниот пат М-1 делница Катланово - Велес, каде се одвиваат работи за реконструкција на патот за што има поставено соодветна сообраќајна сигнализација. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Европската комисија денеска го поздрави усвојувањето на Законот за амнестија за настаните во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, оценувајќи ...
сите 329 | | | веќе видена

СДСМ со соопштение враќа на прес-конференцијата на Наум Стоилковски кој денеска побара оставка од министерот за надворешни работи, Никола Димитров. „Нема ...
сите 162 | | | веќе видена

Две најтешко повредени жени, од патниците во македонскиот автобус кој излета кај Лесковац, се борат за живот на Клиниката за анестезија и интензивна терапија ...
сите 359 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 83 | | | веќе видена

Снимката која ја вознемири јавноста покажува човек кој за малку не настрада од воз.Имено, на снимката може да се види како еден безгрижен минувач избегнува ...
сите 75 | | | веќе видена

 Во оваа трета фаза, не учествуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Расправата ја следи Ивана Стојановска.  Нема барања за измени на амандманите, но има за ...
сите 154 | | | веќе видена

 Тоа што со законот не се дозволи целосна амнестија за 27 април, а сепак опозициските  пратеници гласаа за законот, според дел од експертите говори за поделби ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еве кои патишта се затворени поради снегот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: