Сообраќајот низ државава без забрани, по влажни коловози

Сообраќајот низ државава без забрани, по влажни коловози Поради локалните врнежи од дожд, сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани, по влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, кој нe се задржува на коловозот. Појава на магла има на пат. правец Велес-Скопје каде видливоста наместа изнесува од 30-70м, соопштуваат од АМСМ. Посебна внимателност на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија - Удово, каде можна е појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите. Повнимателно управување со возилата е потребно и на магистралниот пат М-1 делница Катланово – Велес, каде се одвиваат работи за реконструкција на патот за што има поставено соодветна сообраќајна сигнализација Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Како што информира АМСМ, на граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Одронот на патниот правец Струга – Дебар (Р418) од браната кон Глобочица е отстранет, соопшти попладнево Автомото сојузот на Македонија. Сообраќајот, по отстранувањето на одронот, е нормализиран. Во следната епизода на „Мајка“ ќе гледате Во следната епизода на „Завет“ ќе гледате
| | веќе видена | слични
7 копии

Укината забраната за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража во 10:55 часот.Според соопштението на Автомото сојузот на Македонија сообраќајот во Македонија се одвива во отежнати услови поради врнежите од снег и дожд. Забрана за движење на тешки товарни возила има на патниот правец Маврово-Дебар. На сите останати магистрални и регионални патни правци низ државата сообраќајот се одвива забавено и по влажни колозови. Врнежи од снег има на сите планински превои. На скопскиот аеродром Александар Велики досега се реализирани сите полетувања, а на охридскиот аеродром `Св. Апостол Павле` не се планирани летови, но оттаму информираат дека тој е отворен за сообраќај.
| | веќе видена | слични

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива забавено, по влажни коловози. Врнежи од снег се бележат на сите планински превои, информираат од АМСМ. На патните правци Кичево-Гостивар и крак Маврово-Дебар укинати се забраните за тешки товарни возила. Се препорачува поголема внимателност на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија - Удово каде има почеста појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите. На делниците низ клисурите и на повеќето мостови долж речните текови има појава на утринска магла и се препорачува прилагодена брзина на движење. Поради ниските утрински температури на повисоките и осојничави места можна е појава на голомразица. На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата. Потсетување до сите возачи дека од 15.11.2012 година стапи на сила законската обврска за поседување на зимската опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска трае ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сообраќајот во Македонија се одвива во отежнати услови поради врнежите од снег и дожд. Забрана за движење на тешки товарни возила има на патниот правец Маврово-Дебар. Од АМСМ информираат дека дежурните екипи на ЈП Македонија пат се на терен и работат на расчистување на патиштата. На сите останати магистрални и регионални патни правци низ државата сообраќајот се одвива забавено и по влажни колозови. Врнежи од снег има на сите планински превои. Железничкиот и авиосообраќајот засега се одвиваат без проблеми. На скопскиот аеродром „Александар Велики“ досега се реализирани сите полетувања, а на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ не се планирани летови, но оттаму информираат дека тој е отворен за сообраќај.
| | веќе видена | слични

Забраната за движење на тешки товарни возила на патот од Маврово кон Дебар во 9,30 часот е укината, известува Авто мото сојузот на Македонија. Инаку поради снегот сообраќајот по сите патишта се одвива отежната. Се препорачува особена внимателност при управувањето на возилата поради можната појава од одрони, лавини и голомразица особено на патните правци низ планините.
| | веќе видена | слични

Од Авто мото сојузот на Македонија информираат дека дежурните екипи на ЈП Македонија пат се на терен и работат на расчистување на патиштата. На сите останати магистрални и регионални патни правци низ државата сообраќајот се одвива забавено и по влажни колозови. Врнежи од снег има на сите планински превои. Железничкиот и авиосообраќајот засега се одвиваат без проблеми. На скопскиот аеродром „Александар Велики“ досега се реализирани сите полетувања, а на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ не се планирани летови, но оттаму информираат дека тој е отворен за сообраќај.
| | веќе видена | слични

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци во земјава се одвива забавено, по влажни коловози, информираат од Авто- мото сојузот на Македонија. Врнежи од снег се бележат на сите планински превои. На патниот правец Гостивар-Кичево е укината забраната за тешки товарни возила, додека на правецот од Кичево кон Гостивар забраната сеуште трае. На патниот правец Маврово-Дебар од 09:30 часот е укината забраната за движење на тешки товарни возила. Се препорачува поголема внимателност на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија - Удово каде има почеста појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите. На делниците низ клисурите и на повеќето мостови долж речните текови има појава на утринска магла и се препорачува прилагодена брзина на движење. Поради ниските утрински температури на повисоките и осојничави места можна е појава на голомразица. OhridNews
| | веќе видена | слични

Според информациите од АМСМ, сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива забавено, пo влажни коловози. Врнежи од снег се бележат на сите планински превои. На патниот правец Гостивар-Кичево е укината забраната за тешки товарни возила, додека на правецот од Кичево кон Гостивар забраната сеуште трае. На патниот правец Маврово-Дебар од 07.55 часот е воведена забрана за движење на тешки товарни возила. Дежурните екипи на ЈП Македонија пат се на терен и редовно ги контролираат сите патни правци. Се препорачува поголема внимателност на патните правци Дебар – Струга, Маврово – Дебар, Катланово – Велес и Демир Капија – Удово каде има почеста појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите. На делниците низ клисурите и на повеќето мостови долж речните текови има појава на утринска магла и се препорачува прилагодена брзина на движење. Поради ниските утрински температури на повисоките и осојничави места можна е појава на голомразица. Повнимателно управување со возилата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сообраќајот низ државава без забрани, по влажни коловози

Од:
До кого (е-маил):
Порака: