Пукна љубовта меѓу Жозе и Флорентино

Според претседателот на "кралевите" Мурињо се потрошил и повеќе нема што да му даде на клубот, па наводно е веќе договорен прекин на соработката по 30 јуни 2013 г. Тренерот на Реал (Мадрид), Жозе Мурињо, нема да го води клубот и следната сезона и ќе замине од функцијата по завршување на актуелното првенство, тврди авторитетното мадридско издение "Марка", која на жешката тема и посвети три страници. Португалецот во последно време е под голем притисок од навивачите на "кралевите" и печатот поради релативно просечните резултати на екипата. По 14. коло Реал го зазема третото место на табелата и заостанува дури 11 бода од лидерот и најлутиот противник, Барселона. Според изданието двете страни веќе се договориле да ја прекинат соработката по 30 јуни 2013 година. Претседателот на "кралскиот клуб", Флорентино Перез, е на мислење дека тренерот повеќе нема што да му даде на клубот. Перез, исто така, смета дека изјавите на Мурињо во медиумите се "самоубиствени" за поранешниот менаџер на Порто, Челзи и Интер. На пример ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо со половина уста призна дека може и да не работи на "Сантијаго Бернабеу" од следното лето. Досега Специјалниот ги негираше информациите во шпанските медиуми дека е во лоши односи со претседателот Перез и ќе треба да си бара нова работа по крајот на сезоната. "Во текот на следната сезона ќе продолжам да работам како тренер. Не знам дали во Реал или на некое друго место ", изјави португалскиот стратег. "Ако си заминам од Мадрид, едно е сигурно-нема да си земам едногодишен одмор. Тоа е сè што можам да кажам во овој момент", додаде Мурињо, алудирајќи на Пеп Гвардиола, кој токму тоа го направи по заминувањето од Барселона. Разделбата на Жозе со Реал станува се поверојатна, уште повеќе што и се повеќе навивачи на "белите", почнуваат да имаат сомневања околу неговото останување и водење на клубот.
| | веќе видена | слични

Навивачите на Реал Мадрид го сакаат селекторот на германската фудбалска репрезентација Јоаким Лев да го замени Жозе Мурињо како тренер на тимот од јуни. Тоа покажува онлајн анкетата на шпанскиот весник "Марка", во која учество зедоа повеќе од 50 илјади лица. Лев доби 30 проценти од гласовите и има значителна предност пред втората варијанта - Јирген Клоп од Борусија Дортмунд. Тренерот на германскиот шампион ужива поддршка од нешто повеќе од 15 проценти од гласачите. Специјалистите од Апенините пак очигледно, ни оддалеку не се меѓу милениците на "кралските" навивачи, бидејќи Карло Анчелоти (2,5%) и Марчело Липи (1,5%) се на последните позиции - 9-та и 10-та.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Реал Мадрид Карим Бензема смета дека ќе биде најдобро за клубот и Жозе Мурињо, ако португалскиот стручњак остане и по крајот на сезоната. Пред неколку дена шпанскиот весник "Марка" напиша дека тренерот постигнал договор со претседателот Флорентино Перез да го напушти тимот во јули идната година. "Мурињо ми даде толку многу, откако пристигна во клубот. Лично јас сакам тој да остане во Мадрид. Така ќе биде најдобро за сите", изјави францускиот репрезентативец по тој повод. Во исто време Бензема ги сподели и своите желби за евентуалниот ривал на Реал во 1/8-финалето во Лигата на Шампионите. "Оттука понатаму секој тим, кој останал на турнирот, ќе биде тежок противник и ако сакаме да постигнеме нешто, ќе треба да победуваме, без разлика против кого играме. Но би сакал да ни се падне ПСЖ, бидејќи тие се француски тим", рече поранешниот ас на Олимпик Лион. Ждребот за елиминација фаза во Лигата на Шампионите ќе биде одржан на 20 декември.
| | веќе видена | слични

Тренерот на ПСЖ Карло Анчелоти синоќа после натпреварот против Порто ги коментираше шпекулациите од медиумите дека може да биде заменет од португалсиот стратег Жозе Мурињо. Карло Анчелоти имаше голем притисок после серијата на лоши резултати во француската лига, па затоа медиумите веднаш почнаа да шпекулираат дека ќе добие отказ. „Вечерва игравме добро. Верувам дека и замените кои вледоа во игра одиграа одлично. Ја завршивме работата, завршивме како првопласирани и сега го чекаме жребот“, изјави Анчелоти, а за евентуалната замена од Мурињо рече: „Мурињо е како гилотина над секој тренер во голем клуб. Верувам дека нема да падне над мојата глава, но ни над главата на мојот колега и сонародник кој работи во Англија“, истакна Анчелоти мислејќи на Манчини.
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на Реал Мадрид, Рамон Калдерон уште еднаш ги нападна Флорентино Перез и Жозе Мурињо. Овој пат неговиот гнев беше предизвикан од одлуката на португалскиот стратег да провери дали навивачите на "Лос Бланкос" го поддржуваат непосредно пред дербито со Атлетико во саботата. Тогаш Мурињо излезе на Сантијаго Бернабеу околу 40 минути пред почетокот на натпреварот и ги собра овациите на приврзаниците на трибините. Калдерон сепак остана силно револтиран од неговото однесување, бидејќи смета дека тој потег бил насочен повеќе кон самиот тренер отколку кон клубот. "Мурињо секогаш мисли прво на себе, а дури потоа го тренира тимот", изјави поранешниот прв човек во "кралскиот клуб". "Но, тој не е виновен во случајот". "Виновен е претседателот, кој го доведе во Реал и му даде целосна власт", додаде тој. "Она што го видов пред натпреварот со Атлетико, беше патетично и смешно. Флорентино Перез едноставно исчезна кога остави се во рацете на тренерот. Сега е само кукла, која не прави ништо и нема интерес ...
| | веќе видена | слични

Иако Жозе Мурињо демантира, неговата позиција во Реал Мадрид е далеку од сигурна. По една третина од сезоната во Примера, „кралскиот“ клуб заостанува огромни 11 бода во однос на водечкиот табор Барселона, а се почестите приказни за лошата атмосфера во првиот тим, само ги подгреваат шпекулациите за заминувањето на „Специјалниот“. Шпанските медиуми откриваат дека Управата на најтрофејниот клуб на светот веќе е подготвена за разделбата со португалскиот стратег. Имено, на „Сантијаго Бернабеу“ веќе составиле список со потенцијални наследници на Мурињо, кој не е многу долг, а на врвот на листата се наоѓале имињата на Карло Анчелоти и на Јоаким Лев. Како што пренесува „Марка“, претседателот Флорентино Перез вели дека човекот кој ќе седне на столчето на Мурињо, мора да исполни четири услови ако сака да ја добие работата. Мора да знае како да контролира екипа полна со ѕвезди, дека зад себе има освоено наслов во една од петте најквалитетни европски национални првенства, како и Лигата на шампионите. Воедно, треба да е ...
| | веќе видена | слични

Позицијата на Жозе Мурињо во Реал, по сѐ изгледа, е далеку од сигурна, затоа што на третина од сезоната во шпанска Примера „кралевите“ заостануваат огромни 11 бода зад вечниот ривал Барселона, а сѐ почестите гласини за лошата атмосфера меѓу играчите од првиот тим само ја прават целата приказна околу заминувањето на Португалецот сѐ поверојатна. Флорентино Перез, првиот човек на „“кралскиот клуб Имено, шпанските медиуми открија дека управата на најтрофејниот шпански клуб веќе се подготвува за заминувањето на Мурињо. Списокот на кандидати за прв стратег на Реал не е предолг, а на самиот врв се наоѓаат имињата на Карло Анчелоти и Јоаким Лев. Како што пренесува „Марка“, претседателот Флорентино Перез поставил четири услови кои потенцијалниот наследник на Португалецот мора да ги исполни за да ја добие работата, и тоа: мора да знае да ја контролира екипата полна со ѕвезди, да има освоено титула во една од петте најсилни европски лиги и трофеј во Лигата на шампионите, да е докажано успешен во справување со притисок ...
| | веќе видена | слични

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид веќе ја започна потрагата по наследникот на Жозе Мурињо на тренерската клупа, пишува реномираниот спортски весник „Марка“. Управата на Кралскиот клуб знае дека португалскиот стратег ќе остави голема празнина со своето заминување, па затоа започна потрага по нов тренер кој е способен соодветно да ја врши улогата. Во секој случај, како што наведува „Марка“, конечниот збор ќе го има Флорентино Перез, кој постави четири услови што новиот тренер мора да ги задоволи. Мора да знае да управува со соблекувалната преполна со ѕвезди, да има искуство во некоја од големите европски лиги и Лигата на шампионите, мора да знае да се носи со притисокот и да соработува со медиумите. „Марка“ наведува дека прва желба на Перез е италијанскиот тренер на клупата на ПСЖ Карло Анчелоти, за кој „Л’Екип“ пишува дека нема да го дочека крајот на сезоната на клупата на парискиот клуб. Втор на списокот желби е актуелниот селектор на германската фудбалска репрезентација Јоаким Лев, кому во прилог му одат ...
| | веќе видена | слични

Како што деновиве можевте да прочитате (иако тој самиот демантира), позицијата на Жозе Мурињо во Реал Мадрид е далеку од сигурна. По една третина од сезоната во Примера, „кралскиот“ клуб заостанува огромни 11 бода во однос на водечкиот табор Барселона, а се почестите приказни за лошата атмосфера во првиот тим, само ги подгреваат шпекулациите за заминувањето на „Специјалниот“. Шпанските медиуми откриваат дека Управата на најтрофејниот клуб на светот веќе е подготвена за разделбата со португалскиот стратег. Имено, на „Сантијаго Бернабеу“ веќе составиле список со потенцијални наследници на Мурињо, кој не е многу долг, а на врвот на листата се наоѓале имињата на Карло Анчелоти и на Јоаким Лев. Како што пренесува „Марка“, претседателот Флорентино Перез вели дека човекот кој ќе седне на столчето на Мурињо, мора да исполни четири услови ако сака да ја добие работата. Мора да знае како да контролира екипа полна со ѕвезди, дека зад себе има освоено наслов во една од петте најквалитетни европски национални првенства, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пукна љубовта меѓу Жозе и Флорентино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: