Победничко деби на Алонсо

Фернандо Алонсо ја освои Големата награда на Бахреин, стартувајќи со победа во првиот настап за својот нов тим, Скудерија Ферари. Шпанецот беше трет на стартот, но уште на првите два свиоци успеа да го мине тимскиот колега Маса, по што 34 круга го следеше водечкиот Себастијан Фетел. Германецот беше недостижен во првиот дел од трката додека возеше со супер-меките гуми, но откако возачите се префрлија на потврдите, перформансите беа на страна на пилотите на Ферари. Целата вест тука
| | веќе видена | слични

Враќањето на Михаел Шумахер на Ф1 патеките по тригодишната пауза, според последните проценки е доста профитабилно за „октанскиот циркус”. Првата трка од новата Ф1 сезона во Бахреин, во родната земја на Шумахер, Германија, ја следеле дупло повеќе гледачи од минатата година. Трката за Големата награда на Бахреин ја следеле околу 10,5 милиони Германци, додека во минатата сезона, вкупно 5,3 милиони Германци ги следеле трките од Формула 1. - Очекувавме зголемување на гледаноста, но остварувањето на оваа бројка никој не го очекуваше – изјави уредникот на спортската редакција на РТЛ, Манфред Лоп. Седумкратниот Ф1 шампион Михаел Шумахер, на првата трка во Бахраин го освои шестото место, а победата ја однесе Шпанецот Фернандо Алонсо од Ферари.
| | веќе видена | слични

По тригодишната пауза и новото враќање во Формула 1, 41-годишниот Михаел Шумахер по настапот на првата годинешна трка за ГН на Бахреин вели дека се забавувал на патеката. Шумахер заврши на шестото место и остана зад својот клупски колега од Мерцедес ГП, Нико Розберг, но вели дека тоа воопшто не му пречи. - По три години, колку што бев надвор од патеката, искрено можам да кажам дека навистина се забавував во Бахреин. Можам да живеам со шестото место, кое мене и на целиот тим ќе ни биде одличен темел за работата што не очекува во натамошниот тек на првенството - изјави седумкратниот шампион во Ф1. Иако е делумно задоволен со резултатот на првата трка, Шумахер знае дека на неговиот тим му претстои уште многу работа.
| | веќе видена | слични

Италијанските медиуми не го доживеале позитивно враќањето на Михаел Шумахер во Формула 1. Донеодамнешниот возач на Ферари, кој во 2000 година им донесе титула по 21-годишна пауза, сега не е во милост на медиумите од „чизмата“. Највлијателната Газета дело спорт објави текст, шегувајќи се дека „Шумахер не се појави“. Кориере дела сера констатира дека тоа било „чудно попладне за Хер Михаел“. Многу по трауматичен е описот на веснбикот Ил Секоло од Џенова, кој за камбекот со друг тим вели дека го направил Шуми „шампион на ароганцијата“. Од друга страна, извршниот директор на Мерцедес, Ник Фрај, како и самиот Михаел, искажаа задоволство од постигнатите резултати, како за седмото место во квалификациите, така и за шестото место во трката, нагласувајќи дека тој е во одлична физичка форма по тригодишната пауза. Во пресрет на овој гран при викенд, тимскиот шеф Рос Браун призна дека во текот на својата кариера Михаел Шумахер ја „нагазнувал“ дозволената линија. Тој говореше на прес конференција коментирајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Со забраната за точење гориво во боксовите исчезнува стратегијата како еден од важните аспекти што ја прават Ф1 еден од најинтересните настани за светската спортска јавност Некои од шефовите на Формула1 тимовите побараа промена на новите правила уште во текот на оваа сезона, незадоволни од случувањата на првата трка во новата сезона што викендов се возеше во Бахреин. Според нив, со примената на забраната за точење гориво во боксовите исчезнува стратегијата како еден од важните аспекти што го прават „најбрзиот циркус“ еден од најинтересните настани за светската спортска јавност. Тоа за повеќето возачи се покажа како потреба од само еден краток престој во пит-стопот, а потоа распоредот и растојанието меѓу пилотите на патеката останува речиси непроменето. Во текот на целата трка во Шахир постоеше голема дистанца меѓу Себастијан Фетел, кој потоа поради технички проблеми падна на четвртата позиција, победникот Фернандо Алонсо, второпласираниот Фелипе Маса и третопласираниот Луис Хамилтон. Дури и актуелниот првак ...
| | веќе видена | слични

По тригодишно отсуство од светот на кралицата на октанските спортови, 41-годишниот Германец Михаил Шумахер се врати на патеките. На првата годинашна трка од Светското првенство во Формула 1 за Големата награда на Бахреин, тој на целта пристигна како шести, возејќи го болидот на Мерцедес ГП. Делуваше резервирано, но ја одвозе трката без грешка стартувајќи од седмата позиција. - По тригодишно отсуство искрено можам да кажам дека денеска навистина се забавував. Можам да живеам со шестата позиција која мене, но и на целиот тим може да ни послужи како одличен темел за работата која не очекува, изјави седумкратниот Ф1 првак, Михаил Шумахер. Иако донекаде е задоволен со резултатот, Шуми знае дека неговиот тим го очекува вистинска работа. - Ако сакаме да се бориме за самиот врв, не чека навистина уште многу работа. Убеден сум дека сме на добар пат меѓутоа, сезоната е долга и мора да се искористи секоја секунда за да нема никакви сомневања околу нашиот успех, нагласува Шумахер. Со него се согласи и главниот мозок ...
| | веќе видена | слични

Голема победа за тимот на Ферари на стартот на новата сезона во Формула 1 циркусот. Алонсо и Маса го засенија враќањето на седумкратниот првак, Михаел Шумахер на патеките и најавија дека ќе атакуваат на титулата. Шпанецот Фернандо Алонсо со болидот на Ферари победи на премиерната трка во новата сезона на Формула 1, која се возеше на патеката во Бахреин. „Нема подобар начин за почеток на една врска. Јас сум во најдобриот тим во светот“, изјави Алонсо за кого ова беше прва трка во тимот на Ферари. Триумфот на Ферари беше комплетен откако на второто место на пиедесталот се искачи и вториот возач на славниот италијански тим, Фелипе Маса. За Бразилецот ова беше прв настап по несреќата која ја доживеа на трката за Големата награда на Унгарија во јули минатата година. На подиумот им се придружи и светскиот првак од 2008 година, британецот Луис Хамилтон на Мекларен, кој заврши на третото место. Фетел- херој на денот Голема победа за тимот на Ферари на стартот на новата сезона во Формула 1 циркусот. Фернандо ...
| | веќе видена | слични

Враќањето на Михаел Шумахер на патеките предизвикува огромен интерес за Формула 1 натпреварувањето во пресрет на почетокот на новата сезона в недела, на патеката во Бахреин. Рекордерот по бројот на освоени титули, 41-годишниот Михаел Шумахер по тригодишна пауза се врати на патеките, но овојпат седна зад воланот на „Сребрената стрела“. Веднаш по првиот тренинг, Шумахер ги најави очекувањата за претстојната сезона. „Во комбинација, Мерцедес, Рос Брон и моето искуство може да постои само една цел- да бидеме први!“ За разлика од ветеранот Шумахер, неговиот сонародник Нико Хилкенберг годинава е дебитант во Формула 1. 22-годишниот пилот ќе вози за тимот на Вилијамс, а за враќањето на неговиот идол вели: „Во крајна линија, тоа е лична одлука. Секако дека е добра за спортот и за него. Јас сум неутрален во тој поглед. Точно дека седум пати бил првак и дека е легенда, но за мене тој е како и секој друг противник кој ќе се обидам да го совладам на патеката.“ Нико Розберг е вториот германски возач на Мерцедес и ...
| | веќе видена | слични

Трикратниот светски шампион, Ники Лауда изрази подршка на обидот на Михаел Шумахер да се врати во Ф1 карванот, очекувајќи дека перформансите на болидот на Мерцедес ќе напредуваат во текот на сезоната, со што ќе му се овозможи на седумкратниот шампион борба за победи на трките. - Болидот ќе биде побрз од трка во трка. Можете да се потпрете на тоа дека многу брзо тој ќе победи. На крајот, со моето искуство, сметам дека ќе биде во Барселона, каде болидот ќе биде така поставен, со што Михаел може да го извади најдоброто од него, - изјави 61-годишниот Австриец за германскиот весник Билд. Михаел Шумахер доби подршка и од својот помлад брат, Ралф, кој е поранешен победник на шест Гран При трки. Германецот смета дека токму неговиот брат ја има лидерската улога во тимот на Мерцедес. - Сега, неговите силни страни се потребни за тимот да се движи напред. Убеден сум дека ќе биде посилен во Мелбурн, - вели Ралф Шумахер. Наспроти поддршката за Шумахер, за актуелниот шампион Џенсон Батон стигнуват ...
| | веќе видена | слични

Михаел Шумахер во своето деби за Мерцедес како повратник успеа да стигне до шестото место, задржувајќи го шампионот Џенсон Батон зад себе. Седумкратниот шампион вели дека нештата можат набрзина да се сменат, нешто што смета дека може да оди во негова корист во текот на сезоната. Сепак, во анализата на моменталниот распоред на силите тој вели дека Ферари и Ред Бул имаат предност, додека Мерцедес задоцнува зад Мекларен само на правците. - Во спортот сум многу години и сум видел многу пати тим да направи разлика, но јас на крајот сè уште се борев. Ова е само првата трка. Знам дека може да се случи сешто и како брзо нештата се менуваат и одат во спротивен правец. Мора да работиме на достигнување на оние кои се пред нас. Нема голема разлика во однос на Мекларен, но нивната крајна брзина е поголема, па се малку пред нас. Ферари и Ред Бул имаат предност, но тоа не е изненадување по тестирањата, иако ништо не е обесхрабрувачки. Се чувствувам позитивно. Таму сме каде што очекував да бидеме, - изјави Шумахер за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Победничко деби на Алонсо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: