Македонските граѓани заситени од политичарите ?!

Мнозинството од македонските граѓани не знаат за која политичка партија би гласале доколку сега се одржат парламентарни избори, посочуваат резултатите од анкетата на институтот Димитрија Чуповски", спроведена од 4 до 7 март. Според истражувањето 25,1 проценти од испитаниците не се изјасниле за ниту една партија, а 28,8 немаат одговор или не знаат за кого ќе гласат. Кај определените ВМРО-ДПМНЕ и натаму е во убедливо водство со 24 отсто поддршка од граѓаните, додека за опозициската СДСМ би гласале 9,7 проценти од испитаниците. Во албанскиот блок највисок рејтинг од 6,2 отсто има владејачката ДУИ. Веднаш зад нив е ДПА со 3,9 отсто поддршка од испитаниците, а со 1,3 отсто рејтинг заостанува Нова демократија.Кај политичарите убедливо најголема поддршка од 25,8 проценти има премиерот Никола Груевски. Далеку зад него се лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, со рејтинг од 8,9 проценти, на ДУИ Али Ахмети со 6,2 проценти, на ДПА Мендух Тачи со 3,6 проценти и на НД Имер Селмани со 1,6 проценти поддршка. Сепак, над 30 ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите вчера направија пародија од анкетите со кои во последно време се почесто излегуваат разни здруженија и институти. Инспирирани од последната анкета на Институтот „Димитрија Чуповски“, според која премиерот Никола Груевски ужива рејтинг од 25,8 проценти за разлика од рејтингот на Бранко Црвенковски кој изнесува 8,9 проценти. Социјалдемократите, како што посочија, зачудени од „скромноста на Груевски“, нарачале теренско истражување на помал број испитаници кое го спровело „Здружението на загрижени граѓани за рејтингот на Никола Груевски“. - Ова истражување беше спроведено во периодот понеделник-петок од 8 март до 12 март, од 9 до 12 часот наутро, додека премиерот спие, за да не може да влијае врз одговорите на испитаниците - стои во соопштението на СДСМ. Според анкетата, 91 процент од испитаниците најмногу му веруваат на Груевски, а 94 проценти се изјасниле дека премиерот заслужува реизбор. „На прашањето дали овие позитивни одговори се должат на нивниот актуелен статус, месечни примања и ...
| | веќе видена | слични

Половината од македонското гласачко тело е политички неопределено ако се суди според анкетата што вчера ја лиферуваше новоформираниот институт „Димитрија Чуповски“. Резултатите укажуваат на тоа дека кога утре би имало избори, 25,1 процент од испитаниците не би гласале за ниту една партија, а 28,8 не знаат кого би поддржале. За ВМРО-ДПМНЕ би гласале 24 проценти од испитаниците, а за СДСМ 9,7 проценти. ДУИ има рејтинг - 6,2 отсто, ДПА - 3,9, а НД - 1,3. На прашањето за довербата во политичарите, за премиерот Никола Груевски се изјасниле 25,8 проценти, а за лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски - 8,9 проценти. Али Ахмети има 6,2 проценти рејтинг, Мендух Тачи - 3,6, а Имер Селмани 1,6.
| | веќе видена | слични

Нервозата што претседателот на ДУИ, Али Ахмети, ја манифестираше по излегувањето од завчерашната лидерска средба кога ги одбегна дури и новинарите, е јасен одраз на состојбите во партијата. Неговата нервоза била пренесена и на самата средба на лидерската четворка кога ниту дискутирал ниту поднел каков било предлог. Кога премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, одговарајќи на прашањето на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, дека предлогот за уставните промени е владина иницијатива, во воздухот се почувствувало како Ахмети едвај се воздржува да не каже дека таа иницијатива потекнува само од ВМРО-ДПМНЕ. Веднаш потоа побарал предлогот да го види во пишана форма, што и фактички го потврдува сознанието дека ВМРО-ДПМНЕ не го консултирала својот владин партнер ДУИ и оти не станува збор за заеднички предлог. Политичко самоубиство би било ако Ахмети се согласел дека уставните промени се заеднички предлог поради тоа што во него го нема барањето на ДУИ за воведување Бадентер во Уставен суд, за што жестоко се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонските граѓани заситени од политичарите ?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: