Русите ја прегазија Грузија, Саакашвили убиен!?

Ехото на "вонредните вести од Грузија" во Русија беше "Кремљ не коментира такви глупости" Измислениот прилог емитуван прексиноќа на една грузиска провладина телевизија за упад на руски тенкови во Тбилиси и за убиство на шефот на државата, Михаил Саакашвили, предизвика невидена паника кај жителите на Грузија. Телевизијата Имеди пред емитувањето на прилогот најави дека станува збор за "импровизација на можен настан", но многу гледачи веројатно на ја забележале најавата. Многу брзо по емитувањето на прилогот голем број жители на Тбилиси во паника излегоа на улиците, а дојде и до крах на мрежата за мобилна телефонија поради огромниот број телефонски повици. Информацијата за "наводен, но непотврден" упад на руски тенкови во Тбилиси ја пренесоа и некои руски агенции, а радиото Ехото на Москва" дури ја прекина редовната програма за да емитува "вонредни вести од Грузија". Во прилогот на грузиската телевизија биле искористени снимки од времето на воениот судир меѓу Грузија и Русија во август 2008 година, при што било ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дипломати од западните земји се приклучија на критиките и осудата на лажниот ТВ прилог за нападот на Русија, со кој грузиската телевизија предизвика страв и паника. На крајот на минатата недела телевизискиот канал Имеди ТВ, направи невиден гаф објавувајќи симулација на инвазија на руски тенкови и атентат на претседателот Михаил Саакашвили, претставувајќи го како главна вест. По триесетминутниот прилог телевизијата објави дека настанот не е вистински. Во симулацијата на инвазијата на Русија над Грузија, телевизиската станица користела снимки од руско-грузиската војна во 2008 година, како и делови од говорот на претседателот Дмитри Медведев и премиерот Владимир Путин. Објавено е дека во “новиот напад“ има четворица убиени и шестмина ранети. Имеди ТВ, објави извинување на гледачите поради невкусниот гаф, а извинување пристигна и од портпаролот на претседателот Саакашвили. Според западните дипломати овој инцидент ја покажува независноста и одговорноста на грузиските медиуми во негативна светлина.
| | веќе видена | слични

Продолжуваат контроверзите околу лажниот телевизиски извештај за руската инвазија врз Грузија. Соочен со големи критики претседателот Михаел Саакашвили ја смени првичната оценка со која застана во одбрана на извештајот. Најпрвин грузискиот претседател Михаел Саакашвили изјави дека емитуваниот лажен извештај всушност ја отсликува вистинската закана која доаѓа од Москва. Но ден потоа тој изјави дека извештајот е штетен за грузиското општество. Извештајот беше емитуван во саботата на провладината телевизија Имеди и во него е прикажано како руски тенкови влегле во Грузија и се движеле кон Тбилиси. Исто така е соопштено дека претседателот Саакашвили бил убиен и оти некои опозициони лидери, меѓу нив и поранешната претседателка на парламентот Нино Бурјанадѕе, ја предале земјата и застанале на страната на Москва. Вашата JavaScript е исклучена или имате стара верзија на Adobe Flash Player. Спуштете ја новата верзија на Flash player Download Тоа предизвика паника во Грузија која се уште е под стрес од руската ...
| | веќе видена | слични

Една грузиска телевизија вчера предизвика голема паника меѓу граѓаните откако намерно објави лажна вест дека е во тек нова руска инвазија врз Грузија. Приватната телевизија Имеди прикажа снимки од судирите меѓу двете земји од август 2008-та година, јавувајќи притоа дека тенкови се на пат за Тбилиси и дека руски авиони ги бомбардираат пристаништата и аеродромите. Дури на крајот на прилогот било објаснето дека веста е лажна и дека телевизијата само сакала да покаже што би можело да се случи. Но тоа очигледно било предоцна. Локалните медиумите јавуваат дека поради лажните вести, службите за итна помош примиле рекорден број повици. Ургентните центри потврдиле дека голем број граѓани доживеале срцеви удари, а многумина ја изгубиле свеста по вестите за новата руска инвазија. Во градот Гори, кој најмногу настрада во војната од 2008 година, повеќе стотици граѓани побрзале во продавниците за да се снабдат со неопходни производи за вонредни ситуации. Поради преоптовареноста на мрежите, работата на мобилната ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на грузиската телевизија која предизвика паника мегу граганите , објавувајки лажна вест за наводен напад од Русите ,застана во одбрана на новинарот кој го објави прилогот.Според него,целта била да се зборува за безбедносните ризици со кои се соочува Грузија , а не да се заплаши народот.Гледачите биле информирани дека не се работи за реални случувања и ја отфрли можноста уредниците на програмата да бидат казнети,како што бараше јавноста. Телевизијата емитувајки снимки од судирот на Русија и Грузија во 2008 та ,објави дека руски тенкови навлегуваат кон главниот град на грузија, а руски авиони бомбардираат пристаништа и аеродроми
| | веќе видена | слични

Руското министерство за надворешни работи денеска остро ја критикуваше грузиската телевизија Имеди поради лажните информации околу рускиот напад на Грузија, оценувајќи го како провокативен, неморален и неодговорен. Таа приватна телевизија во саботата вечер прикажа снимки од судирот помеѓу Русија и Грузија од август 2008 јавувајќи дека руските тенкови се на пат кон Тбилиси и дека руските авиони ги бомбардирале пристаништата и аеродромите. Исто така беше јавено дека претседателот Михаил Саакашвили е убиен. Дури на крајот од прилогот било објаснето дека веста е лажна и дека таа телевизија сакала да покаже што би можело да се случи, по што следела расправа во студиото со експерти.
| | веќе видена | слични

Во измислениот прилог на провладината телевизија биле прикажани снимки од колони руски тенкови, кои всушност потекнуваат од руско-грузискиот конфликт од 2008 година, а било соопштено и дека грузискиот претседател Михаил Саакашвили е убиен Измислен телевизиски прилог за наводен напад на руски тенкови врз Тбилиси, во кој се известува и за убиството на грузискиот претседател Михаил Саакашвили, вчера предизвика паника меѓу жителите на Грузија. Телевизијата Имеди, која важи за блиска до грузиската влада, пред емитувањето на прилогот најавила дека станува збор за импровизација на можен настан, но, според АФП, многумина од гледачите веројатно не ја забележале најавата. По емитувањето на прилогот, во кој биле искористени снимки од руско-грузиската војна во август 2008 година, голем број жители излегле на улиците на Тбилиси, а дошло и до преоптоварување на мрежата за мобилна телефонија поради големиот број телефонски повици. Грузиските медиуми пренесуваат дека медицинските служби добиле десетици повици за случаи на ...
| | веќе видена | слични

Грузијците ги фатило паника поради лажниот прилог за инвазија на руската војска за атентат на претседателот Михаил Саакашвили кој приватната телевизија Имеди го објавила во саботните вечерни вести. Снимката за воениот конфликт со Русија во август 2008 година била објавена на редовните вести во осум часот кога 4 милиони жители ја гледале телевизиската програма. Видејќи осум медиуми ја пренеле веста, Имеди во забавната програма јавиле дека се работи за шала. Грузиската опозиција во неделата остро ја осудила лажната репортажа, сметајќи дека се работи за провладина пропаганда. "Начинот на кој владата се однесува кон граѓаните е скадалозно. Сигурна сум дека секоја секунда од таа програма добила зелено светло од претседателот Саакашвили" - кажала Нина Борјанџе која најавила судски процес против таа тв куќа и владата. Некои луѓе поради стрес, како што е 43 годишниот Гоче Кочурија морал да земе таблети за смирување.
| | веќе видена | слични

Една грузиска телевизија предизвика масовна паника меѓу граѓаните откако објави лажна вест дека е во тек нова руска инвазија врз Грузија и дека е убиен шефот на државата Михаил Сакашвили, пренесуваат светските агенции. Приватната телевизија „Имеди“ завчера прикажа снимки на кои се гледа дека руски тенкови се на пат за Тбилиси и дека руски авиони ги бомбардираат пристаништата и аеродромите. Дури на крајот на прилогот било објаснето дека веста е лажна и дека телевизијата само сакала да покаже што би можело да се случи. Но, тоа очигледно било предоцна. Локалните медиуми јавуваат дека поради лажните вести, службите за итна помош примиле рекорден број повици. Ургентните центри потврдиле дека голем број граѓани доживеале срцеви удари, а многумина ја загубиле свеста по вестите за нова руска инвазија. Во градот Гори, кој најмногу настрада во војната од 2008 година, повеќе стотици граѓани побрзале во продавниците за да се снабдат со неопходните производи за вонредни ситуации. Поради преоптовареноста на мрежите, ...
| | веќе видена | слични

Лажен телевизиски извештај дека Русија наводно ја нападнала Грузија , а претседателот Михаил Сакашвили убиен ,ги крена на нозе жителите на оваа земја. Во прилогот што го објавила телевизиската станица Имеда , се прикажуваат руски тенкови како се движат кон главниот град на Грузија Тбилиси , а новинарот јавува дека руски авиони бомбрадираат аеродроми и пристаништа. Телевизијата отишла и чекор понатаму, па емитува и наводна снимка на рускиот претседател Медведев во која тој вели,,нема да дозволиме политички мртовец како сакашвили да го сруши вековното пријателство .затоа започнавме воена операција за ослободување на грузија од тиранијата на сакашвили ,,.Телевизијата дури на крај на прилогот, објаснува дека изјавата на Медведев е монтирана , а снимките се стари од 2008 кога руските тенкови влегоа во Грузија. Граганите во паника и шок излегоа по улиците на Тбилиси, а итната помош беше блокирана од јавувања. голем број гарагни доживеале срцев удар , плашејки се дека се повторува историјата од пред две години. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русите ја прегазија Грузија, Саакашвили убиен!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: