Првиот апликант за советник во здравството со IQ 156


Во Министерството за здравство денеска пристигна првата апликација-сертификат од МЕНСА со која кандидатот-конкурент за советник потврдува дека има коефициент на интелигенција (IQ) 156. Министерството, како што соопшти, на апликантот му благодари за интересот и уште ги охрабрува сите заинтересирани кои ги исполнуваат критериумите, да се пријават на огласот. На последниот оглас за вработување советници на министерот Никола Тодоров кои ќе бидат ангажирани во Комитетот за сложени анализи, меѓу другото, се бара поседување МЕНСА сертификат (или друг соодветен мегународно признат сертификат) за IQ над 140.
| | веќе видена | слични

Овој е тип на комитет во кој ќе се разговара за прашања за кои веќе е размислувано во министерството и за кои можеби и е донесена определена одлука. Целта е да видиме како размислуваат поголем број на луѓе кои имаат високо ниво на интелигенција. Секој треба да каже свој суд од аспект на своето образование и затоа бараме луѓе од различно образование Нови тројца генијалци кои имаат познавање на два до три светски јазици, ги поднеле своите апликации за да го сочинуваат комитетот од високо интелигентни кадри од различни образовни области на министерот за здравство Никола Тодоров. Сега се вкупно шест. Притоа, министерот ги демантираше тезите дека ниеден генијалец не би работел за скромна плата, потенцирајќи дека комитетот ќе биде советодавно, непостојано тело, а членовите нема да бидат вработени во министерството за да земаат плата, туку се работи за еден вид хонорар во износ од три до четири илјади денари. -Не станува збор за вработување на лица, станува збор за ангажирање на лица кои ќе бидат ангажирани и ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во текот на вчерашниот ден аплицирале уште три лица со коефициент на интелегенција над 152 на конкурсот за советничкото место во кабинетот на министерот за здравство Никола Тодоров. Со ова досега вкупно шест лица се пријавиле на овој оглас. Притоа, министерот Тодоров ги демантираше тезите дека ниеден генијалец не би работел за скромна плата, потенцирајќи дека комитетот ќе биде советодавно, непостојано тело, а членовите нема да бидат вработени во министерството за да земаат плата, туку се работи за еден вид хонорар во износ од три до четири илјади денари. -Не станува збор за вработување на лица, станува збор за ангажирање на лица кои ќе бидат ангажирани и ќе имаат повеќе советодавна улога и нивниот ангажман ќе се сведе до два состаноци месечно. Тие нема да работат во министерството. Не бараме кандидати кои ќе ги вработиме, бараме консултанти од различни области со кои повремено ќе имаме разговор да дадат свое видување или свој суд за една работа која што сакаме да ја преземеме, рече Тодоров.
| | веќе видена | слични

Уште тројца генијалци се пријавиле вчера на конкурсот што го објави министерот за здравство Никола Тодоров, кој денеска појасни дека не станува збор за вработување, туку за креирање посебен консултантски тим, кој ќе може да даде свое видување за определени прашања. - Бараме да се состави еден комитет. Такви комитети во Министерството има повеќе. Таков комитет беше и Комитетот за креирање на упатствата за медицина базирана врз докази - вели Тодоров. Според него, кандидатите кои досега се пријавиле имаат исклучителни познавања и дека нивните капацитети треба да бидат ставени на располагање на државата, или конкретно за подобрување на состојбата за здравството. Досега вкупно шест лица со коефициент на интелигенција повисок од 140 се пријавиле на огласот на Министерството за здравство.
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство ја потврди оваа инфрмација и напомена дека целта е формирање на посебен консултантски тим а не класично вработување. -Бараме да се состави еден комитет. Такви комитети во министерството има повеќе. Таков комитет беше и Комитетот за креирање на упатствата за медицина базирана врз докази, рече Тодоров. Тој напомена дека досега пријавените апликанти имаат исклучителни познавања и дека тие потенцијали и интелектуални капацитети треба да бидат ставени во функција на државата, а во овој случај за подобрување на состојбата за здравството. -Станува збор за исклучителни потенцијали што треба да се искористат, но не станува збор за класично вработување, рече министерот.
| | веќе видена | слични

Шестмина кандидати добил Тодоров до сега на неговиот оглас за генијалци. Еден од нив се нафатил дури да се врати од Америка за да го советува. Сепак, конечната одлука за сите политики ќе ја носи министерот за здравство.
| | веќе видена | слични
5 копии

На огласот за прием на генијалци за советничко место во кабинетот на министерот за здравство Никола Тодоров, се пријавиле уште двајца граѓани со коефициент на интелигенција над 140, изјави ресорниот министер. - Едната е од Македонец којшто живее и работи во САД. Тој аплицираше и неговиот коефициент на интелигенција е 168. Исто така, имаме и втора апликација на Македонка која живее во Македонија, со коефициент на интелигенција од 170. Далеку е од смешно, ова е доказ дека Македонија има висок интелектуален потенцијал што треба да се искористи, изјави вчера министерот Тодоров по Првата конференција за развој на здравствениот туризам, што се одржа на Скопски саем. Според Тодоров објавениот оглас не e дискриминаторки, и има за цел интелектуалните потенцијали да се стават во функција на развој на државата. Во изјавата за медиумите Тодоров истакна дека огласот останува важечки се додека не се пријават доволен број советници со коефициент на интелегенција над 140. Тодоров смета дека огласот не само што не е смешен, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Моја работа е мојот IQ. Правите голема грешка со вакви паралели. Ние не сакаме да промовираме некој нов систем со кој најинтелегентните ќе владеат, поставувате грешна теорија. Овде станува збор за ангажирање на лица кои имаат многу висок потенцијал за давање на советодавни услуги во комитет кој ќе се состанува еднаш до двапати неделно. Жалам што ве разочарав со одговорот“, изјави министерот за здравство Никола Тодоров. Дополнително, министерот порача: „Далеку е од смешно. Ова покажува дека Македонците имаат висок потенцијал кој треба да се искористи. Нема дискриминација “. Министерот на крајот испровоциран од прашањето, што мисли за ставовите на експертите кои порачаа дека генијалец не значи дека е и експерт, возврати оти не знаел дека новинарите биле и аналитичари. На огласот, според изјавата на министерот стигнале уште две апликации. Едната била од Македонец кој живее и работи во Америка и има IQ 168 , а втората е девојка од Македонија со IQ 170.
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство, Никола Тодоров бара генијалци да го советуваат, но го крие сопствениот коефициент на интелегенција. Иако, денеска новинарите побараа од Тодоров лично да каже колкав е неговиот IQ, министерот одби да одговори. Наместо тоа на новинарите им упати остра порака дека правеле погрешни паралели. „Моја работа е мојот IQ. Правите една голема грешка со вакви паралели. Ние не сакаме да промовираме некој нов систем со кој најинтелегентните ќе владеат, поставувате грешна теорија. Овде станува збор за ангажирање на лица кои имаат многу висок потенцијал за давање на советодавни услуги во комитет кој ќе се состанува еднаш до двапати неделно. Жалам што ве разочарав со одговорот.“ Дополнително, министерот порача и дека нема ништо смешно во идејата да се бараат генијалци кои за 50 до 70 евра ќе треба да го советуваат. „ Далеку е од смешно. Ова покажува дека Македонците имаат висок потенцијал кој треба да се искористи. Нема дискриминација “- изјави Никола Тодоров. Но, министерот не застана тука, ниту со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Уште двајца граѓани со коефициент на интелигенција над 140 аплицирале на огласот. Вчера во текот на попладневните часови пристигнале уште две апликации. Првата е од Македонец којшто живее и работи во САД. Tој аплицираше и неговиот коефициент на интелигенција е 168. Втората апликација е на Македонка која живее во Македонија, со коефициент на интелигенција од 170. Тодоров смета дека објавениот оглас не е дискриминација, што, според него, го докажуваат многу пресуди на САД. - Врховниот суд таму што го одбил тужбеното барање на граѓанин од САД којшто сметал дека тоа претставува дискриминација, посочи Тодоров.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 154 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 199 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Со високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првиот апликант за советник во здравството со IQ 156

Од:
До кого (е-маил):
Порака: