Тричко го начна Њукасл, Тасевски - Спарта од Прага

Тие беа стрелци за своите тимови Бриж и Ирони, но не успеаја да слават Неколку репрезентативци на Македонија покажаа добра форма во настапите за своите тимови во 4. коло од најмасовното клупско натпреварување, Лигата на Европа. Летната аквизиција на белгискиот гигант Клуб Бриж, Иван Тричковски, го постигна својот деби-погодок на евросцената, но неговиот тим не ја искористи предноста на домашниот терен во дуелот со англискиот премиерлигаш Њукасл (2:2). Скромен удел во триумфот на Наполи над директниот ривал за првата позиција во групата, украинскиот претставник Днипро (4:2), имаше капитенот на нашиот национален тим, Горан Пандев, кој ги одигра само последните 18 минути од мечот. Поранешниот репрезентативец на Македонија, Игор Митрески пак го одигра целиот натпревар, но со својот Нефтчи е поразен минимално од претставникот на Русија, Рубин од Казан (1:0). Противничката мрежа ја погоди и стандардниот првотимец во дресот на актуелниот шампион на Израел, Ирони К. Шмона, Дарко Тасевски во ремито со чешкиот ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски селектор Чедомир Јаневски ја почнува словенечката мисија со непланирани главоболки. Поради повреда, од обврските го ослободи и бранителот Бојан Марковски, а на негово место го повика Kирче Ристевски од редовите на албански Билис Балш. Викен- изненадувањата не завршија тука, бидејќи и Бриж побара да биде ослободен и напаѓачот Иван Тричковски, а што селекторот одлучи да го прифати известувањето со доза незадоволство некоректниот однос на белгискиот прволигаш. На вечерашниот тренинг (18 ч.) на стадионот „Филип Втори“ нема да пристигне голманот Мартин Богатинов, а ќе има тројца новаци: Дејан Блажевски (Х. Турново), Мите Цикарски (Вардар) и Адис Јаховиќ (Цирих), како и двајца повратници, кои првпат ја добија поканата од новиот селектор - Александар Трајковски (Варегем) и Александар Тодоровски (Полонија). Kонтролниот, трет натпревар со Словенија, македонската репрезентација ќе го одигра в среда (18 ч.) во Скопје. - Не се собираме на овој натпревар само да се видиме со семејствата и ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Чедомир Јаневски не може да смета на услугите на Иван Тричковски и Бојан Марковски за пријателскиот дуел в среда против Словенија. Челниците на Бриж го известиле ФФМ дека нема да го ослободат македонскиот ас за претстојниот настап за националниот дрес, а како причина се наведени проблемите со старите повреди на популарниот Тричко. Дефанзивецот на Аполот Лимасол Бојан Марковски не е во можност да настапи поради повреда, а на негово место е повикан Кирче Ристевски од албанскиот прволигаш Билис Балш. Дополнително ќе се знае дали икого Јаневски ќе повика на местото на Тричковски.
| | веќе видена | слични

Две замени во составот на Македонската фудбалска репрезентација се случија ден пред пријателскиот натпревар со Словенија. Поради сеуште несанирана повреда Бојан Марковски од Аполон Лимасол нема да биде дел од тимот кои во понеделник го има првиот собир пред пријателскиот натпревар против Словенија во Скопје, информираат од репрезентацијата. Како негова замена стручниот штаб на Македонската репрезентација го повика Кирче Ристевски од албанскиот прволигаш Билис Балш. Во составот на Македонија нема да биде ниту Иван Тричковски. Неговиот тим белгиски Клуб Бриж во саботата пратил допис до Фудбалската федерација на Македонија во кои јасно наведува дека нема да го ослободи Иван Тричковски за натпреварот на Македонија против Словенија. Старите повреди на Тричковски се наведени како причина Клуб Бриж да не му дозволи на Тричковски да допатува во Скопје и да биде дел од составот на Македонија. „Ставот на нашиот национален тим е дека постапката на Клуб Бриж е некоректна и спротивна на правилата на ...
| | веќе видена | слични

Иван Тричковски, македонскиот репрезентативен напаѓач нема да стигне во Скопје за дуелот со Словенија в среда, зашто неговиот клуб Бриж испрати допис до ФФМ со кој ги информира луѓето од нашата Федерација дека нема да го ослободи нивниот играч. За дуелот со Словенија селекторот Чедомир Јаневски нема да може да смета и на Бојан Марковски , на чие место е повикан Кирче Ристевски од албанскиот Билис Балш. „Поради сеуште несанирана повреда Бојан Марковски од Аполон Лимасол нема да биде дел од тимот кои в понеделник го има првиот собир пред пријателскиот натпревар против Словенија во Скопје. Како негова замена стручниот штаб на македонската репрезентација го повика Кирче Ристевски од албанскиот прволигаш Билис Балш. Во составот на Македонија нема да биде ниту Иван Тричковски . Неговиот тим Бриж во саботата прати допис до ФФМ во кои јасно наведува дека нема да го ослободи за натпреварот против Словенија. Старите повреди на Тричковски се наведени како причина Бриж да не му дозволи на Тричковски да допатува во ...
| | веќе видена | слични

Две замени во составот на Македонската фудбалска репрезентација се случија ден пред првиот собир на нашите репрезентативци за пријателскиот натпревар со Словенија. Поради сè уште несанирана повреда Бојан Марковски од Аполон Лимасол нема да биде дел од тимот кој во понеделник го има првиот собир пред пријателскиот натпревар против Словенија во Скопје, информираат од репрезентацијата. Како негова замена стручниот штаб на Македонската репрезентација го повика Кирче Ристевски од албанскиот прволигаш Билис Балш. Во составот на Македонија нема да биде ниту Иван Тричковски, бидејќи неговиот тим белгискиот Клуб Бриж во саботата пратил допис до Фудбалската федерација на Македонија во кој јасно наведува дека нема да го ослободи Иван Тричковски за натпреварот на Македонија против Словенија. Старите повреди на Тричковски се наведени како причина Бриж да не му дозволи на Тричковски да допатува во Скопје и да биде дел од составот на Македонија. „Ставот на нашиот национален тим е дека постапката на Бриж е некоректна и ...
| | веќе видена | слични

Иван Тричковски нема да настапи против Словенија во среда, тимот од Белгија испратил допис до ФФМ во кој информира дека не му дозволува на Тричковски да дојде во Скопје и да настапи на овој натпревар, како причина се наведува старата повреда на нашиот репрезентативец. Ставот на нашиот национален тим е дека постапката на Клуб Бриж е некоректна и спротивна на правилата на УЕФА и ФИФА. Се разгледувале две опции, првата, јасно да се држиме до правилата на УЕФА И ФИФА и да се упати жалба на еднострано донесената одлука на Клуб Бриж и втората, која на крајот се прифати, се откажува повикот за Иван Тричковски да биде дел од составот на Македонија за пријателскиот дуел со Словенија. Стручниот штаб смета дека под вакви околности Тричковски нема да биде во состојба целосно да се посвети на репрезентацијата и максимално да биде концентриран во извршување на задачите како на тренинзите, така и на самиот натпревар. Поради сеуште несанирана повреда Бојан Марковски од Аполон Лимасол нема да биде дел од тимот кои во ...
| | веќе видена | слични

Поради сеуште несанирана повреда Бојан Марковски од Аполон Лимасол нема да биде дел од тимот кои во понеделник го има првиот собир пред пријателскиот натпревар против Словенија во Скопје, информираат од репрезентацијата. Како негова замена стручниот штаб на Македонската репрезентација го повика Кирче Ристевски од албанскиот прволигаш Билис Балш. Во составот на Македонија нема да биде ниту Иван Тричковски. Неговиот тим белгиски Клуб Бриж во саботата пратил допис до Фудбалската федерација на Македонија во кои јасно наведува дека нема да го ослободи Иван Тричковски за натпреварот на Македонија против Словенија. Старите повреди на Тричковски се наведени како причина Клуб Бриж да не му дозволи на Тричковски да допатува во Скопје и да биде дел од составот на Македонија. „Ставот на нашиот национален тим е дека постапката на Клуб Бриж е некоректна и спротивна на правилата на УЕФА и ФИФА. Се разгледуваа две опции, првата, јасно да се држиме до правилата на УЕФА И ФИФА и да се упати жалба на еднострано ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот селектор Чедомир Јаневски се соочува со сериони проблеми во пресрет на пријателскиот натпревар со Словенија откако челниците на Бриж не му дозволиле на Иван Тричковски да допатува во нашата држава и да е приклучи на националниот тим. Во таборот на „црвено-жолтите“ се шокирани од ваквиот развој на настаните, со оглед на фактот дека Јаневски посакуваше да му даде нова шанса на Тричковски да ги покаже квалитетите во репрезентативниот дрес, откако овој фудбалер конечно ги надмина проблемите со повредата што го мачеше веќе подолго време. „ Тимот на Тричковски, Бриж, прати допис до ФФМ во кој што јасно се наведува дека нема да го ослободи овој фудбалер за претстојниот натпревар со Словенија. Старите повреди на Тричковски се наведени како причина Клуб Бриж да не му дозволи на Тричковски да допатува во Скопје и да биде дел од составот на Македонија. Ставот на нашиот национален тим е дека постапката на Клуб Бриж е некоректна и спротивна на правилата на УЕФА и ФИФА. Се разгледуваа две опции, првата јасно ...
| | веќе видена | слични

Стручниот штаб на македонската фудбалска репрезентација со соопштение ја информираше јавноста дека Бојан Марковски и Иван Тричковски нема да бидат во составот за контролниот дуел со Словенија: -Поради сеуште несанирана повреда Бојан Марковски од Аполон Лимасол нема да биде дел од тимот кои во понеделник го има првиот собир пред пријателскиот натпревар против Словенија во Скопје. Како негова замена стручниот штаб на Македонската репрезентација го повика Кирче Ристевски од албанскиот прволигаш Билис Балш. Во составот на Македонија нема да биде ниту Иван Тричковски . Неговиот тим белгиски Клуб Бриж во саботата прати допис до Фудбалската федерација на Македонија во кои јасно наведува дека нема да го ослободи Иван Тричковски за натпреварот на Македонија против Словенија. Старите повреди на Тричковски се наведени како причина Клуб Бриж да не му дозволи на Тричковски да допатува во Скопје и да биде дел од составот на Македонија. Ставот на нашиот национален тим е дека постапката на Клуб Бриж е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според Ројтерс италијанскиот премиер Џузепе Конте најавил дека ќе побара да се разговара за датумот за преговори за Македонија и за Албанија веќе во ноември.
сите 886 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, во тек на предизборната кампања на митинг одржан во Општина Илинден на собраните симпатизери им порача дека доаѓа ...
сите 114 | | | веќе видена

По одлуката на Европскиот совет се уште да не отпочнува пристапни преговори со С.Македонија и Албанија, амриканскиот Стејт департмент се огласи со соопштение ...
сите 150 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тричко го начна Њукасл, Тасевски - Спарта од Прага

Од:
До кого (е-маил):
Порака: