СДСМ се закани: Ако власта не ги усвои нашите предлози ќе има последици за цела Македонија

Изгласани измените во изборниот законик - опозицијата бојкотираше Власта изрази жалење што опозицијата изборниот законик го прифаќа во зависност од изборните резултати Пратениците од владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги изгласаа измените во изборниот законик и во финансирањето на политичките партии. Опозициските партии и од македонскиот и албанскиот блок го бојкотираа гласањето, па и овојпат, изборниот законик беше донесен без консензус. За најголемата опозициска партија, вчерашното гласање без консензус покажало дека власта не сака фер и демократски избори. "Не сакаме власта да биде сменета на поинаков начин освен на фер избори. Власта се бори за голо спасување на кожата на одредени поединци. Кој ќе победи, ќе одлучи народот" - рече Игор Ивановски од СДСМ. Измените предвидуваат одделување на државата од политичките партии, обезбедување правна заштита од незаконско финансирање на изборната кампања, транспарентност во работењето на Државната изборна комисија и дефинирани рокови за донесување судски одлуки по ...
| | веќе видена | слични

Опозицијата реагира дека во Изборниот закон не се вметнати препораките од ОБСЕ и ОДИХР затоа што си бара алиби за поразот што следува на локалните избори, порача премиерот Никола Груевски. - Црвенковски е свесен дека ќе загуби на овие локални избори и дека потоа ќе треба да најде оправдување за да остане на функцијата претседател на СДСМ. Однапред најавува дека ќе има нерегуларни избори за да може потоа да каже дека тие биле причината што тој загубил, а не затоа што нема поддршка од граѓаните поради политиките што ги води СДСМ и самиот тој - порача Груевски. Според него, во Изборниот закон се пресликани сите препораки што се значајни за локалните избори, а измените се направени откако претходно подолг период за нив е разговарано со претставници на Европската комисија. - Законот е доставен пред Kомисијата да го објави Извештајот за напредокот на Република Македонија. Внесени се сите важни работи значајни за следните локални избори. Ако има нови идеи за подобрување на овој закон, а особено ако тоа дојде од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Само алиби за сопствениот пораз се реакциите на опозицијата дека во Изборниот закон не се вметнати препораките од ОБСЕ и ОДИХР, смета премиерот Никола Груевски. „Ова што се случува од опозициските партии е алиби за нивниот пораз што следува. Црвенковски е свесен дека ќе загуби на овие локални избори и дека потоа ќе треба да најде некакво оправдување за да остане на функцијата претседател на СДСМ и однапред најавува дека ќе има некакви нерегуларни избори за да може потоа да каже дека тие биле причината што тој ги загубил изборите, а не затоа што нема поддршка од граѓаните поради политиките што ги води СДСМ и самиот тој“, изјави Груевски. Премиерот уверува дека во Изборниот закон се пресликани сите препораки значајни за локалните избори и дека измените се направени откако претходно подолг период за нив е разговарано со претставници на Европската комисија. Законот, како што рече Груевски, бил доставен пред Европската комисија да го објави Извештајот за напредокот на Република Македонија. „Внесени се сите важни ...
| | веќе видена | слични

Во Изборниот законик се пресликани сите препораки значајни за локалните избори и се направени, откако подолг период за нив е разговарано со претставници на Европската комисија. Премиерот Груевски ги одби обвинувањата од опозицијата дека власта ги занемарила сугестиите од ОБСЕ/ОДИХР за тоа како треба да изгледа изборната регулатива за фер и демократски избори. Слично како и неговите сопартијци, во реакциите и критиките од опозиционерите препознава страв од изборен пораз и алиби тој да се оправда. Груевски засега не гледа причина да седне на иста маса со лидерите на најголемите партии од власта и опозицијата и на лидерска средба да се расчистат сите недоразбирања и да се постигне консензус, за изборните правила на игра. Сепак остава простор, но по локалните избори, дека ако од ЕК дојдат идеи за подобрување на текстот, тие преку дебати би биле разгледани и евентуално усвоени. Токму на тоа апелираат и од Граѓанската асоцијација МОСТ, која е значаен учесник и монитор во целиот изборен процес. Нејзиниот прв ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Изјавите на опозицијата дека во Изборниот закон не се вметнати препораките од ОБСЕ и ОДИХР, се алиби со кое сака да го оправда поразот на локалните избори. Во Изборниот закон се пресликани сите препораки значајни за локалните избори и дека измените се направени откако претходно подолг период за нив е разговарано со претставници на Европската комисија, изјави денеска премиерот Никола Груевски. - Ова што се случува од опозициските партии е алиби за нивниот пораз што следува. Црвенковски е свесен дека ќе загуби на овие локални избори и дека потоа ќе треба да најде некакво оправдување за да остане на функцијата претседател на СДСМ и однапред најавува дека ќе има некакви нерегуларни избори за да може потоа да каже дека тие биле причината што тој ги загубил изборите, а не затоа што нема поддршка од граѓаните поради политиките што ги води СДСМ и самиот тој – изјави Груевски. Тој посочи дека ако се процени дека има потреба ќе се организира средба на лидерите на политичките партии.
| | веќе видена | слични

Според Груевски во Изборниот закон се внесени сите препораки кои се значајни за локалните избори. - Ова што се случува од опозициските партии е алиби за нивниот пораз што следува. Црвенковски е свесен дека ќе загуби на овие локални избори и дека потоа ќе треба да најде некакво оправдување за да остане на функцијата претседател на СДСМ и однапред најавува дека ќе има некакви нерегуларни избори за да може потоа да каже дека тие биле причината што тој ги загубил изборите, а не затоа што нема поддршка од граѓаните поради политиките што ги води СДСМ и самиот тој, изјави Груевски во коментарот на забелешките на опозицијата дека во Изборниот закон не се вметнати препораките од ОБСЕ и ОДИХР. Според Груевски во Изборниот закон се внесени сите препораки кои се значајни за локалните избори. - Доколку има нови идеи за подобрување на овој Закон, а особено доколку тоа дојде од Европската комисија, преку дискусија и дебата ќе ги разгледаме со можност да ги усвоиме, рече Груевски и најави можност за средба ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Ова што се случува од опозициските партии е алиби за нивниот пораз што следува. Црвенковски е свесен дека ќе загуби на овие локални избори и дека потоа ќе треба да најде некакво оправдување за да остане на функцијата претседател на СДСМ и однапред најавува дека ќе има некакви нерегуларни избори за да може потоа да каже дека тие биле причината што тој ги загубил изборите, а не затоа што нема поддршка од граѓаните поради политиките што ги води СДСМ и самиот тој", изјави Груевски. Премиерот уверува дека во Изборниот закон се пресликани сите препораки значајни за локалните избори и дека измените се направени откако претходно подолг период за нив е разговарано со претставници на Европската комисија. Законот, како што рече Груевски, бил доставен пред Европската комисија да го објави Извештајот за напредокот на Република Македонија. „Внесени се сите важни работи кои се значајни за следните локални избори и доколку по нив има нови идеи за подобрување на овој Закон, а особено доколку тоа дојде од Европската ...
| | веќе видена | слични

Собранието ги усвои изборниот закон и Законот за финансирање на политичките партии без присуство на опозициските СДСМ, ДПА и НДП Опозицијата го бојкотираше гласањето со аргумент дека измените на овие закони не се во согласност со препораките на ОБСЕ/ОДИХР. Според СДСМ, со тоа што владејачкото мнозинство ги изгласа законите, уште еднаш се покажало дека власта не сака фер и демократски избори. Игор Ивановски, пратеник од СДСМ, рече дека ако власта не ги прифати нивните предлози, ќе има последици за цела Македонија. Тој не прецизира на какви последици мисли. Ивановски не одговори децидно дали СДСМ ќе ги бојкотира изборите ако тие се спроведат по овие правила, како што пред извесно време најави претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски. - ВМРО-ДПМНЕ ги прекрши волјата и барањата на граѓаните, но и на Европската еомисија, да се донесе Изборен закон со консензус, со учество на сите партии. Од овој закон нема да зависат само следните избори, туку ќе зависат стабилноста и иднината на Македонија - рече Ивановски. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 569 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 424 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ се закани: Ако власта не ги усвои нашите предлози ќе има последици за цела Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: