Николиќ и Папуљас разговарале за името на Македонија

Спорот за името беше тема на разговорите меѓу старите пријатели - грчкиот и српскиот претседател. Томислав Николиќ, кој е во посета на Грција, изјави дека Србија ќе и помогне на Грција доколку сака да реши некој од своите проблеми. Проблемот што Грција го има со нашето име и грчките позиции беше една од темите на вчерашната средба Папуљас - Николиќ. Грчкиот и српскиот претседател направиле преглед на сите прашања, не само што се однесуваат на нивните две земји, туку и на поширокиот регион, Западен Балкан, Косово. Разговаравме исто така и за кипарското прашање, но и за прашањето за името на поранешната Југословенска Република Македонија, за кое ги изнесовме грчките позиции. Основните политички аспирации на Грција е стабилноста и мирот во поширокиот регион на Балканот за остварување на таа заедничка европска цел за консолидација на стабилноста ја поддржуваме интеграцијата во Европската унија на сите земји од Западен Балкан, секако откако ќе ги исполнат предусловите и критериумите и условите што се поставени", ...
| | веќе видена | слични

ПапулЈас на веЧерата со НиколиЌ Грчките медиуми кусо известуваат за тридневна официјална посета на српскиот претседател Томислав Николиќ и за неговите средби со грчкиот државен врв. Главниот акцент во извештаите е ставен на изјавите на грчкиот претседател Kаролос Папулјас за прашањето за името и на изјавите на Николиќ за проблемот со Kосово. Според грчките гласила, Папулјас ја повикал Македонија „да се откаже од непопустливоста и конструктивно да придонесе за наоѓање заедничко решение на прашањето за името“. Грчкиот претседател за ова зборувал и во здравицата на вечерата во чест на Николиќ. Тој притоа предупредил дека Грција „нема да толерира какви било нелегални постапувања од Скопје, кое, како дел од географската област наречена Македонија, само себе се претставува како да му припаѓа неговата целина“. - Скопје својата држава ја нарекува Македонија, а својата националност и јазик македонски затоа што со тие називи се обидува да стави хипотека на цела Македонија. Сакам да бидам јасен, нема да се согласиме ...
| | веќе видена | слични

Истакнувам уште еднаш дека клучот за прием на поранешната југословенска Република Македонија во евроатлантските организации е во нејзините раце, во рацете на ПЈРМ, изјавил вчера грчкиот претседател Карољос Папуљас на средбата со српскиот претседател Томислав Николиќ. Папуљас за прашањето за името на Македонија ја повикал Македонија да се откаже од непопустливоста и конструктивно да придонесе за изнаоѓање на заедничко решение за прашањето за името, спор кој трае од 1991 година. Тој предупредил дека Грција „нема да толерира било какви нелегални постапувања од страна Скопје, кое како дел од географската област наречена Македонија, само себе си се претставува како да му припаѓа неговата целина, јави денеска радио-телевизија Скај. - Скопје својата држава ја нарекува Македонија, а својата националност и јазик македонски затоа што со тие називи се обидува да стави хипотека на цела Македонија. Сакам да бидам јасен, нема да се согласиме ако не се најде взаемно прифатливо решение, еден единствен конечен назив за сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Каролос Папуљас на свечената вечера со неговиот српски колега Томислав Николиќ упати остри пораки до македонската влада – ја монополизирате Македонија, земјата ја нарекувате Македонија, а јазикот и идентитетот македонски. Нема ни НАТО ни ЕУ без решение на името. Македонија не одговорила позитивно на грчкиот меморандум - стигна првата официјална реакција од Атина, и тоа директно од првиот човек на државата. За да се придвижи преговарачкиот процес под покровителство на ОН, Грција неодамна презеде иницијатива, предлагајќи потпишување Меморандум за разбирање. На овој предлог, владата на Скопје не одговори позитивно, смета Каролос Папуљас – претседател на Грција. Каролос Папуљас на свечената вечера со неговиот српски колега Томислав Николиќ упати остри пораки до македонската влада – ја монополизирате Македонија, земјата ја нарекувате Македонија, а јазикот и идентитетот македонски. Нема ни НАТО ни ЕУ без решение на името. „Нема да го прифатиме злоделото на Скопје, кое како држава и како националност е ...
| | веќе видена | слични

Главниот акцент во извештаите е ставен на синоќешните изјави на грчкиот претседател Каролос Папуљас за прашањето за името на Македонија, и на изјавите на Николиќ за проблемот со Косово. Според грчките гласила, Папуљас ја повикал Македонија „да се откаже од непопустливоста и конструктивно да придонесе за изнаоѓање на заедничко решение за прашањето за името“, спор кој трае од 1991 година. Грчкиот претседател за ова зборувал и во здравицата на синоќешната вечера во чест на Николиќ. Медиумите потсетуваат и на изјавата на српскиот претседател која тој ја даде во Скопје за спорот меѓу Грција и Македонија, за кој Атина официјално протестираше. Папуљас во здравицата предупредил дека Грција „нема да толерира било какви нелегални постапувања од страна Скопје, кое како дел од географската област наречена Македонија, само себе си се претставува како да му припаѓа неговата целина“, јави денеска радио-телевизија Скај. - Скопје својата држава ја нарекува Македонија, а својата националност и јазик македонски затоа што со ...
| | веќе видена | слични

Каролос Папуљас , претседателот на Грција, на свечената вечера со српскиот претседател Томислав Николиќ , ја обвинил македонската влада дека ја монополизира државата, јави телевизијата Канал 5. Тој порачал дека без решение за името нема да има влез за Македонија ни во НАТО ни вбо ЕУ. Папуљас ја искритикувал македонската Влада затоа што не одговорила позитивно на предлогот на Грција за потпишување меморандум за разбирање. „Нема да го прифатиме злоделото на Скопје, кое како држава и како националност е дел од географскиот регион што се вика Македонија, а се самоприкажува како да е нивна. Ја нарекуваат државата Македонија, а националноста и јазикот македонски, бидејќи со помош на овие имиња се обидуваат да регистрираат хипотеки за Македонија во целост. Сакам да бидам јасен, нема да дадеме наша согласност ако не се најде заемно прифатливо решение за едно конечно име и за сите употреби, кое ја одразува реалноста“ , рекол Папуљас .
| | веќе видена | слични

Грчкиот аналитичар Јоргос Пападакис смета дека во однос на балканските проблеми официјална Атина тргува. Тој нагласува дека случајот со независноста на Косово, кога е во прашање ставот на Грција, секогаш треба да се гледа заедно со нивните интереси за Турција и за Северен Кипар. Според него сепак Македонија не е главниот проблем на Грција туку Турција, односно кипарското прашање, па поради тоа во таа трговија многу поверојатно е Грција да попушти во спорот со Македонија, го пренесува неговиот став весникот „Нова Македонија“. - Мислам дека приоритет на Грција во однос на балканските прашања секогаш е Турција, без разлика колку е жешко македонското прашање во одредена фаза. Од друга страна, токму поради Кипар, Грција не сака да го признае Косово и тргува со него – вели Пападакис. Сепак тој проценува дека воопшто надворешната политика периодов нема да биде приоритет за јужниот сосед и, како што вели Атина, ќе се обиде да ја префрли топката на трибините за да добие време. И на вчерашните средби на Николиќ со ...
| | веќе видена | слични

Проблемот што Атина го има со нашето уставно и историско име било една од темите на средбата меѓу грчкиот претседател Каролос Папуљас и српскиот колега Томислав Николиќ, кој е во тридневна посета на Грција, каде беше пречекан со високи државни почести. “Разговаравме за кипарското прашање како и за прашањето за името на "поранешната Југословенска: Република Македонија, за кое ги изнесовме грчките позиции. Основните политички аспирации на Грција се стабилноста и мирот во поширокиот регион на Балканот. За остварување на заедничката европска цел за консолидација на стабилноста ја поддржуваме интеграцијата во Европската Унија на сите земји од Западен Балкан, секако откако ќе ги исполнат предусловите и критериумите и условите кои што се поставени”, изјави грчкиот претседател по средбата. ”Србија ќе и помогне на Грција, ако Грција сака, да реши некои од своите проблеми. Ние имаме вземано пријателство и доверба и можеме да им помогнеме на народите кои што се скарани да се помират”, беше пораката на ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Томислав Николиќ од Атина порача дека Србија ќе ги исполни сите услови кои од земјата ги бара ЕУ, но дека “никогаш нема да ја признае независноста на Косово“. Како што пренесуваат косовските медиуми, Николиќ додал дека “зачувувањето на суверенитетот на Србија е од национален интерес“. Неговиот грчки колега Каролос Папуљас на средбата со Николиќ ја искажал поддршката на Грција за интеграција на Србија во ЕУ, додавајќи дека политиката на неговата земја е стабилност и мир на целиот Балкан. Грција е една од петте земји членки на ЕУ кои ја немаат признато независноста на Косово.
| | веќе видена | слични

Владата во Скопје не одговори позитивно на грчкиот Меморандум, ова е ставот на претседателот на Грција Карлос Папуљас, кажан на свечената вечера со неговиот српски колега Томислав Николиќ, јавува дописникот на Канал 5 од Атина. Ова е првиот официјален став на грчката страна по испратениот одговор на меморандумот до официјална Атина. - Ја монополизирате Македонија, земјата ја нарекувате Македонија, а јазикот и идентитетот македонски. Нема ни НАТО ни ЕУ без решение на името. Нема да го прифатиме злоделото на Скопје, кое како држава и како националност е дел од географскиот регион што се вика Македонија, а се самоприкажува како да е нивна. Ја нарекуваат државата Македонија, а националноста и јазикот македонски, бидејќи со помош на овие имиња се обидуваат да регистрираат хипотеки за Македонија во целост. Сакам да бидам јасен, нема да дадеме наша согласност ако не се најде заемно прифатливо решение за едно конечно име и за сите употреби, кое ја одразува реалноста“, рекол Папуљас, пренесува Канал 5. Папуљас ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 1462 | | | веќе видена

Како што пишува новинарот Жерардо Фортуна , продолжението на разговорите за проширување на ЕУ денеска не е на агендата на лидерскиот самит иако беа спомненати  ...
сите 107 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

САД изразија незадоволство и разочарување, откако Европскиот совет не донесе одлука за датум за почеток на преговори за Северна Македонија. Стејт департментот ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Николиќ и Папуљас разговарале за името на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: