Силен земјотрес ја погоди северна Јапонија

Северниот дел на Јапонија денеска го погоди земјотрес со магнитуда од 6,6 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на потресот, како што пренесува „еРепортер“, бил 250 киломтери северно од престолнината Токио. Се уште нема податоци за евентуално настрадани, ниту за причинета штета. Јапонските влатси не огласија тревога за опасност од цунами, иако, како што наведе јапонската сеизмолошка опсерваторија, нивото на морето некаде би можело да се зголеми. Американскиот геолошки институт соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 26,4 километри, додека пак јапонската сеизмолошка опсерваторија јави дека земјотресот бил на длабочина од 40 километри. Земјотресот беше предвиден со системот за рано предупредување од потреси и националната телевизија ги предупреди граѓаните. Од силината на потресот се занишаа и зградите во Токио.
| | веќе видена | слични
4 копии

Нов земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтеровата скала регистриран е во близина на брегот на Чиле, 72 километри од градот Консепсион, што беше најпогоден од земјотресот на 27 февруари со интензитет од 8,8 степени.Земјотресот се случил во 02:21 по Гринич (22:21 по средноевропско време) на длабочина од 35 километри. Епицентарот на земјотресот бил на околу 350 километри јужно од главниот град на Чиле, Сантјаго. Нема предупредување за појава на цунами.Во последните пет дена во Чиле регистрирани се повеќе од 150 земјотреси.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со магнитуда од 6,7 степени според Рихтер го погоди брегот на Чиле ноќеска во близина на градот Консепсион кој тешко страдаше во неодамнешниот катастрофален земјотрес со јачина од 8,8 степени. Епицентарот на новиот потрес бил на 72 километри северозападно од градот, на длабочина од 34 километри под Тихиот океан, го пренесе Ројтерс соопштението на Американскиот геолошки институт, кој ја следи глобалната сеизмичка активност. (Крај)
| | веќе видена | слични

Во aмериканската сојузна држава Калифорнија рано изутринава бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот бил на околу 16 километри источно од Лос Анџелес. Пожарната служба соопштила дека ја истражува погодената област, но дека нема известувања за предизвикани штети.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 4.4 степени според Рихтеровата скала утринава го погоди јужниот дел од американската сојузна држава Калифорнија, соопшти Американскиот Геолошки Институт. Епицентарот на потресот бил регистриран на 18 километри југоисточно од Лос Анџелес во 4.04 часот наутро по локално време. Иако епицентарот на земјотресот бил на 18 километри под површината на земјата сепак потресот бил доволно силен за да предизвика паника кај дел од жителите на Калифорнија кои се разбудиле од спиење. Засега нема информации за евентуални материјални штети или жртви.
| | веќе видена | слични
2 копии

Втор силен земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтерова скала денеска беше регистриран во Чиле. Локалните жители од страв ги напуштија своите домови, а на плоштадите со насобраа голем број луѓе. Засега нема информации за евентуални жртви при потресот или причинета материјална штета. Земјотресот најсилно бил почувствуван во гратчето Кофкекуро, на брегот на Тихиот Океан. Медиумите им објавија предупредување на властите за опасност од цунами. Претходно, земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтеровата скала регистриран е во близина на брегот на Чиле, 72 километри од градот Консепсион, што беше најпогоден од земјотресот на 27 февруари со интензитет од 8,8 степени. Земјотресот се случил во 02:21 по Гринич (22:21 по средноевропско време) на длабочина од 35 километри. Епицентарот на земјотресот бил на околу 350 километри јужно од главниот град на Чиле, Сантјаго. Во последните пет дена во Чиле регистрирани се повеќе од 150 земјотреси.
| | веќе видена | слични
3 копии

Чилеанското подрачје, вчера повторно беше погодено од нов земјотрес со јачина од 6,7 степени по Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот е на 35 километри длабочина и на 72 километри оддалеченост од градот Консепсион, што беше разурнат во земјотресот од минатиот месец. Според геофизичкиот институт, земјотресот не предизвикал дополнителна материјална штета и нема опасност од цунами. По разорниот земјотрес од 8,8 степени, што го погоди Чиле на 27 февруари, регистрирани се уште 200 послаби потреси.
| | веќе видена | слични

Земјотресот се случил во 02:21 по Гринич (22:21 по средноевропско време) на длабочина од 35 километри. Епицентарот на земјотресот бил на околу 350 километри јужно од главниот град на Чиле, Сантјаго. Нема предупредување за појава на цунами. Во последните пет дена во Чиле регистрирани се повеќе од 150 земјотреси.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со силина од 6,7 степени по Рихтер го погодил чилеанското крајбрежје, а неговиот епицентар бил во морето на длабочина од 35 километри и оддалечен 72 километри од Консепсион кој на 27-ми февруари беше погоден од разорниот земјотрес Според Американскиот геофизички институт, почвата во Чиле се затресла во 3,21 часот по средноевропско време но не е издадено предупредување за опасност од цунами и нема извештаи за материјални штети. Во Консепсион дошло до прекинување на електричната енергија, а граѓаните во паника истрчале на улица, пренесоа локалните медиуми. По земјотресот од крајот на февруари со магнитуда од 8,8 степени по Рихтер, во кој загинаа најмалку 800 лица а повеќе од 1,5 милион објекти беа урнати, досега се случиле повеќе од 200 земјотреси со средна силина.
| | веќе видена | слични

Епицентарот на потресот бил на 40 километри под дното на Тихиот Океан во близина на брегот на префектурата Фукушима, северно од Токио. Засега нема информации за евентуални жртви или материјални штети. Потресот бил почувствуван во 22 од 47-те јапонски префектури, вклучително и во Токио, по што на неколку минути бил запрен железничкиот сообраќај во повеќе делови на земјата. Веднаш по земјотресот беше прогласена опасност од можна појава на цунаму, но набрзо предупредувањето беше повлечено. Во регионот на Фукушима вчера беше регистриран земјотрес со интензитет од 5,7 степени според Рихтер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 806 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 147 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес ја погоди северна Јапонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: