Пратеникот Зијадин Села ќе го пали Собранието

Пратениците од албанскиот блок сметаа дека со ограничување на дискусиите и процедуралните забелешки им се ограничува правото на изразување во Парламентот Пратеникот Зијадин Села од ДПА се закани дека ќе го запали Собранието. Радикалните мерки Села ги најави изреволтиран од текот на вчерашната седница на Комисијата за труд и социјална политика, кога повторно на дневен ред се најде Предлог-законот за бранители. - Ќе ви кажам јас како се блокира овој закон. Ќе ви покажам кога ќе стигнеме до последниот амандман! Ќе видите кога ќе ја земеме оваа говорница, овие микрофони и овој Парламент ќе го запалиме, им порача Села на колегите од ДУИ. На почетокот на седницата членовите на собраниската Комисија со мнозинството гласови од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, го изгласаа предлогот на пратеникот Веле Ѓеоргиевски за ограничување на дискусиите по амандманите. Процедуралните забелешки не беа вклучени во предлогот на Георгиевски, па интегративците со процедурални барања од по 40 минути се обидуваа да ја одолговлечат работата на ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ДПА ретерирае - бил испровоциран, сакал да изрази протест против надгласувањето на Албанците Тоа што го кажав, го кажав фигуративно: Зијадин Села ЗИЈАДИН СЕЛА, ПРАТЕНИК ШТО ЌЕ ГО ПАЛЕШЕ ПАРЛАМЕНТОТ Зијадин Села, пратеник на ДПА, човек кого оваа партија го кандидираше за градоначалник на Струга, завчера мавташе со запалена запалка во собраниската сала. Револтиран од тоа што Комисијата за труд и социјална политика ги ограничи дискусиите за предлог-законот за бранителите, Села се закани: „Ќе видите како се блокира парламентот со палење на говорницата и на микрофоните. Ќе го запалиме Собранието“. Ден подоцна тој се повлече - тоа што го кажал не го мислел така како што го сфати јавноста Што сакавте да постигнете со изјавата дека ќе го палите парламентот? Не мислите дека претерувате со политичката реторика пред избори? - Тоа што го кажав, го кажав фигуративно. Ме чуди тоа што медиумите повеќе значење им даваат на зборовите кажани симболично отколку на тоа дека се убива демократијата во ...
| | веќе видена | слични

Непромисленост или популизам? Изјавата на Зијдаин Села од ДПА дека Собранието ќе гори, експертите ја коментираат како себепромовирање и вербална пресметка со политичките противниците. Сопартијците на Села пак ја поддржуваат идејата да се запали Собранието за да се покаже како се блокира носење на закон. Според дел од екепертите ДПА со вакви радикални изјави привлекува политички поени во пресрет на локалните избори. Бојана Димитријевска
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ДПА Зијадин Села се обидува да ја смири топката по вчерашната скандалозна изјава, каде од собраниска говорница порача дека Собранието ќе гори. Мислев само симболично, објаснува Села во синоќешната 24 Анализа. Според него Собранието горело политички и мнозинството воспоставувало анархија. Еве дел од разговорот со него.
| | веќе видена | слични

ДУИ уверува дека нема да дозволи донесување на законот за бранители ваков како што е предложен. Партискиот портпарол, Бујар Османи, вели дека ако законот важи за сите, вклучително и за борците на ОНА, тие се подготвени да го прифатат. Ќе ги искористиме сите механизми да го блокираме законот. И да заврши евентуалната амандманска расправа после неколку години, колку што ќе одземе таа расправа, има и следен механизам којшто ќе спречи донесување на законот. Бујар Османи, портпарол на ДУИ. „Ќе ги искористиме сите механизми да го блокираме законот. И да заврши евентуалната амандманска расправа после неколку години, колку што ќе одземе таа расправа, има и следен механизам којшто ќе спречи донесување на законот.“ Пратеникот Зијаден Села од Демократската партија на Албанците за време на собраниска дебата за Законот за бранители. x Пратеникот Зијаден Села од Демократската партија на Албанците за време на собраниска дебата за Законот за бранители. ​​ РСЕ: Кој е тој следен механизам? „Има различни ...
| | веќе видена | слични

Кога ќе дојдеме до последниот амандман од Законот за бранители ќе ви покажеме како се спречува антиалбански закон, ќе видите како се блокира, ќе го запалиме Собранието Со овие зборови пратеникот на ДУИ Зијадин Села се закани на вчерашната седница на собраниската комисија за труд и социјална политика. Расправата за законот помина во жестока атмосфера, особено меѓу пратениците од ДУИ и ДПА. Опозициската партија на Албанците порача дека законот не се оспорува со 15.000 амандмани, туку со дела, за подоцна да открие со кои дела тие би го спречиле неговото донесување. Претходно се изгласа предлогот дискусиите во комисијата да се ограничат временски на 10 минути, а репликите на три минути. Можноста за неограничени дискусии пратеникот од ДУИ Талат Џафери ја користеше за да го блокира донесувањето на законот, со долги говори, а потоа и со молчење.
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пратеникот Зијадин Села ќе го пали Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: