Грчкиот парламент го одобри новиот пакет мерки на штедење

Министерот за финансии, Јанис Стурнарас (лево), се поздравува со премиерот Антонис Самарас откако парламентот ги одобри новите мерки на штедење за Грција. [AФП] Во драматичното полноќно гласање во четвртокот (8-ми ноември), грчкиот парламент со тесно мнозинство го одобри планот за кратење на трошоците и зголемување на даноците во висина од 13,5 милијарди евра, за да се обезбеди долгоодложуваниот заем од 31,1 милијарди евра од меѓународните кредитори. Со тесно мнозинство од 153 наспрема 128 гласови, со 18 воздржани и еден отсутен, пратениците го одобрија планот предложен од премиерот Антонис Самарас, кој предвидува уште покоренити мерки на штедење, во обид да се намали огромниот долг на државата. Коалицијата на Самарас контролираше 177 гласови. Но, противењето на некои од најострите промени доведе до тоа еден од членовите на конзервативната Нова демократија и шест од партнерите на Самарас, социјалистите на ПАСОК, да гласаат воздржано или против планот, што доведе до нивно протерување од партиите. Другиот ...
| | веќе видена | слични

„Грција треба да остане во еврозоната. Ако тоа и побарува двегодишно временско одложување во текот на кое има намера да ги исполни своите обврски, ќе ни биде многу ‘поевтино' отколку нејзиното излегување од Европската унија или неплаќањето на долговите", објаснува Јерг Асмусен. Ситуацијата во Грција ќе биде централната тема на состанокот на министрите за финансии за еврозоната во понеделник во Брисел, и покрај тоа што не се очекува никаква одлука за деблокирањето на новата транша од меѓународната. Еврозоната го очекува извештајот на експертите од „тројката" главни доверители на Грција, Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд. Асмусен вели дека има намера да се направи анализа на програмата за помошта на Грција. Станува збор за документи, коишто инаку се очекуваат со седмици, а се однесуваат на новите мерки за штедење коишто треба да ги преземе Атина во замена за помошта. Прашањето е многу комплексно, бидејќи покрај анализата на она што Грција веќе го има преземено, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нема причини за стравување во врска со новата транша помош за Грција, изјави денеска грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас по средба со премиерот Андонис Самарас. Запрашан дали се очекува решението за новата транша да биде донесено на седница на еврогрупата в понеделник, Стурнарас изјави: Очекуваме политичка изјава. Тој нагласи дека „Грција го направила тоа што требало да го направи и сега Европа ќе го направи тоа што треба“. - Оптимизам постои дека нема да има проблеми со давањето на новата транша од 31,5 милијарди евра, изјави Јоргос Занијас кој е претседател на националната банка на Грција. Тој не исклучи можност сумата да биде повисока. Во средата грчкиот парламент одобри барање на „тројката“ меѓународни кредитори за пакет со нови рестриктивни мерки од 13,5 ммилијарди евра што е од суштинско значење за доделувањето нова транша од финансиската помош за Атина.
| | веќе видена | слични

Запрашан дали се очекува решението за новата транша да биде донесено на седница на еврогрупата в понеделник, Стурнарас изјави: Очекуваме политичка изјава. Тој нагласи дека „Грција го направила тоа што требало да го направи и сега Европа ќе го направи тоа што треба“. - Оптимизам постои дека нема да има проблеми со давањето на новата транша од 31,5 милијарди евра, изјави Јоргос Занијас кој е претседател на националната банка на Грција. Тој не исклучи можност сумата да биде повисока. Во средата грчкиот парламент одобри барање на „тројката“ меѓународни кредитори за пакет со нови рестриктивни мерки од 13,5 ммилијарди евра што е од суштинско значење за доделувањето нова транша од финансиската помош за Атина.
| | веќе видена | слични

Европските партнери на Грција нема да можат следната недела да одобрат исплата на новата транша од кредитната помош. Министерот за финансии на Германија, Волфганг Шојбле, изјавил дека 17-те членки на евро зоната се’ уште не можат да одлучат дали да и’ исплатат пари на Грција. Како што е предвидено, грчкото Собрание мора да го усвои буџетот за 2013, а пратениците на некои земји, вклучувајќи ја и Германија, треба да одобрат исплата на нова транша од кредитната помош за Грција. “Не гледам како би дошле до решение веќе следната недела“, рекол Шојбле во врска со состанокот на министрите за финансии на евро зоната во понеделник. Изгласувањето на законот за мерките за штедење, кој дополнително ќе ги намали платите и пензииите и ќе ги зголеми даноците, беше клучен чекор за странските кредитори да ја ослободат следната транша од 31,5 милијарди евра кои се клучни за Атина да може да ги исплати меѓународните обврски и да ја сочува ликвидноста. Доколку траншата не биде исплатена, Владата соопшти дека ...
| | веќе видена | слични

Коалициската влада на Самарас успеа да обезбеди тесно парламентарно мнозинство за новите мерки на штедење, но загуби повеќе пратеници, кои гласаа против предлог-законот. Додека пратениците гласаа, демонстранти водеабитка со полицијатапред парламентот Над 70.000 лица учествуваа на протестите против штедењето пред парламентот ИЗГЛАСАНИ НОВИТЕ МЕРКИ ЗА ШТЕДЕЊЕ Грчката влада со тесно мнозинство ги усвои новите мерки за штедење што се неопходни за земјата да избегне банкрот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори. За законот со кој до 2016 година се предвидува заштеда од 18,1 милијарди евра гласаа 153 од вкупно 300 грчки пратеници. Против се изјаснија 128 пратеници, додека 18 беа воздржани. Спротивно на партиските определби гласаа шест пратеници од ПАСОК и еден од Нова демократија. Тие за казна веднаш беа исклучени од пратеничките групи и во иднина ќе дејствуваат како независни пратеници. Грчкиот премиер Андонис Самарас по гласањето изјави оти е направен клучен чекор и изрази уверување дека ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Исплатата на следната транша од заемот за Грција многу ќе доцни, соопшти германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле. Во моментов не гледам како можеме да донесеме одлука за Грција до крајот на наредната недела. Тоа би било премногу рано. Не е сè изгубено, но не е извојувана ни целосна победа, рекол Шојбле на економски форум во Хамбург и додал дека со Атина сè уште има отворени прашања. Минатата недела тој рече дека „тројката“ сè уште има многу нерешени прашања со Грција и оти работата е далеку од завршена. Еврокомесарот за економски и монетарни прашања, Оли Рен, исто така рече дека се потребни уште неколку чекори пред Еврогрупата да ја донесе својата крајна одлука за Грција. Никој не одрекува дека долгот на Грција сè повеќе ќе станува неодржлив без понатамошни мерки, изјави Рен. Грција се надева дека состанокот на министрите за финансии од еврозоната на 19 ноември или состанокот на лидерите од Европската унија три дена подоцна ќе доведат до официјален договор за исплата на траншата.
| | веќе видена | слични

По долгите жестоки дебати во грчкиот парламент сепак е одобрено дополнително кратење на државните расходи, што е задолжителен услов за добивање на следната транша од финансиската помош од Европската Унија и Меѓународниот монетарен фонд. Сега останувањето на земјата во еврозоната зависи исклучиво од функционерите во Брисел. Во најскоро време треба да се договорат околу дополнителното финансирање на Грција, чии економски мерки не се меѓу утврдените од ЕУ, пишува РБК Дејли. Судбоносното гласање за Грција односно кратењето на расходите за 13,5 милијарди евра траеше 14 часа. Позитивна одлука по спорниот закон беше обезбедена со гласовите на едвај две партии (социјалистите и конзервативците) од три кои се во владината коалиција. Дури и меѓу членовите на тие две партии се најдоа бунтовници, кои одлучија да го ризикуваат партиското членство гласајќи “против“. Законот за ново штедење го мина собранискиот филтер со 153 гласа “за“, а 128 беа “против“. Сега за одобрување на траншата од 31,5 милијарди ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчкиот парламент го одобри новиот пакет мерки на штедење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: