Врачена државната награда „11 Октомври“ за 2012 година

2 копии

Во Македонската академија на науките и уметностите им беше врачена државната награда 11 Октомври за животно дело за 2012 година на академик Владо Камбовски и професор Димитар Мирчев - во областа на науката, на писателот и професор Веле Смилевски и оперскиот уметник Борис Трајанов - во областа на културата и уметноста, и на кардиологот Самуел Садикарио - во областа на здравството, спортот и хуманоста. Наградите им ги врачи академик Георги Старделов, претседател на Одборот за доделување на високото признание за оваа година, кој истакна дека смислата на празниците е да се сеќаваме и да ги паметиме големите настани и личности. Им посака на годинашните добитници - на нивното дело во науката, културата, здравството и хуманоста, да се сеќаваат и генерациите по 50 години, како што денеска се паметат првите добитници на наградата, во 1959, и нивниот придонес во развојот на општеството - Благој Попов, Блаже Конески, Ѓорѓи Филиповски, Ацо Шопов, Ташко Георгиевски, Славко Јаневски, Лазар Личеноски, Никола ...
| | веќе видена | слични

Во Македонската академија на науките и уметностите им беше врачена државната награда „11 Октомври“ за животно дело за 2012 година на академик Владо Камбовски и професор Димитар Мирчев - во областа на науката, на писателот и професор Веле Смилевски и оперскиот уметник Борис Трајанов - во областа на културата и уметноста, и на кардиологот Самуел Садикарио - во областа на здравството, спортот и хуманоста Наградите им ги врачи академик Георги Старделов, претседател на одборот за доделување на високото признание за оваа година, кој истакна дека смислата на празниците е да се сеќаваме и да ги паметиме големите настани и личности. Пред присутните во МАНУ, меѓу кои беа и претседателот на државата Ѓорге Иванов и архиепископот г.г. Стефан, Старделов укажа на нешто кое, цитирајќи го поетот Шопов, рече лично „го притиска и пече“. - Ние, Македонците, зафатени од брзи промени не успеавме да создадеме некои трајни константи - и во светот и во политичката и во културната историја на нашиот народ. Поради тоа ни се ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 204 | | | веќе видена

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат ...
сите 142 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов да внимава што зборува, му порачаа здравствените работници кои во моментов му се премногу бесни на скопскиот градоначалник. Во изјавите ...
сите 89 | | | веќе видена

Владата на Р. Македонија како овластен предлагач за уставни измени во рок од два дена треба да достави сублимиран извештај од јавните дискусии за главните ...
сите 201 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Врачена државната награда „11 Октомври“ за 2012 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: