Мекејлеб ги збудале кошаркарите на Химки! (ВИДЕО)

Управата на турскиот кошаркарски прволигаш Фенербахче уште по првиот меч сезонава во Евролигата задоволно ги тријат рацете поради ангажманот на македонскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб, кој синоќа просто ги збудале играчите на Химки и беше можеби најзаслужен за триумфот на екипата од Истанбул Во продолжение погледнете ги најинтересните моменти од средбата помеѓу Фенербахче и Химки меѓу кои има дури четири фантастични потези на неверојатниот Борче Мекејлебовски. Уживајте!
| | веќе видена | слични
3 копии

Вчера попладне се комплетираше првото коло од новата сезона во Евролигата, при што на четири од петте меча славеа домаќините, додека само Алба Берлин победи како гостин. Резултати: (А група) Реал Мадрид – Панатинаикос 85-78, (Б група) Монтепаски Сиена – Алба Берлин 82-92, (Ц група) Армани Милано – Анадолу Ефес 80-75, (Д група) Барселона – Бамберг 72-60 и Бешикташ – Партизан 81-65. Во четвртокот: (А група) Фенербахче Улкер – Химки 92-80, Канту – Унион Олимпија 71:84, (Б група) Елан Шалон – Асеко Проком 81-74, Уникаха – Макаби ТА 80-85, (Ц група) Жалгирис – Цедевита 90-62, Олимпијакос – Каха Лаборал 85-81, (Д група) ЦСКА Москва – Литвос Ритас 75-73.
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион во кошаркарска Евролига, грчки Олимпијакос, за кој настапува македонскиот репрезентативец Перо Антиќ, со победа ја почна одбраната на трофејот во најелитното клупско кошаркарско натпреварување во Европа. Олимпијакос дома славеше против шпански Каха Лаборал со 85-81 во првиот дуел во групата Ц. Антиќ за 20 минути минати реализира девет поени и три скока. На победа во воведниот дуел од Евролигата се радуваше уште еден македонски репрезентативец, Лестер Бо Мекејлеб, кој со турски Фенербахче Улкер дома победи над руски Кимки со 92-80, во групата А. Мекејлеб беше еден од клучните играчи на „Слаткарите”, во која тој учествуваше со 17 поени, четири асистенции и по два скока и украдени топки. Во групата со Фенербахче, одличен настап на кормилото на словенечка Олимпија имаше словенечкиот стратег со македонско потекло Сашо Филиповски, кој со својот тим на гости во Канту го изненади истоимениот домаќин и славеше со 84-71. Од другите Македонци, порази во ова коло забележаа Предраг Самарџиски со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во кошаркарската Евролига синоќа се одиграа пет натпревари со кои беше комплетирано 1.коло од новата сезона. На четири дуели победа остварија домашните екипи, а само Алба Берлин успеа да победи како гостин. Постигнати се следниве резултати: (А група) Реал Мадрид - Панатинаикос 85:78, (Б група) Монтепаски Сиена - Алба Берлин 82:92, (Ц група) Армани Милано - Анадолу Ефес 80:75, (Д група) Барселона - Бамберг 72:60 и Бешикташ - Партизан 81:65. Резултати на натпреварите одиграни во средата: А група: Фенербахче Улкер - Химки 92:80, Канту - Унион Олимпија 71:84. Б група: Елан Шалон - Асеко Проком 81:74, Уникаха - Макаби Тел Авив 80:85. Ц група: Жалгирис - Цедевита 90:62, Олимпијакос - Каха Лаборал 85:81. Д група: ЦСКА Москва - Литвос Ритас 75:73.
| | веќе видена | слични

Руди Фернандез постигна 23, Миротиќ 18, а Љуљ 15 поени во победата на Реал над Панатинаикос со 85:78. Скорцанидис со 23 и Дијамантидис со 13 кошеви беа нејефикасни во грчкиот состав. Резултати: Група А: Реал-Панатинаикос 85:78 Група Б: Монтепаски-Алба 82:92 Група Ц: Армани-Анадолу Ефес 80:75 Група Д: Барселона-Бамберг 72:60 Бешикташ-Партизан 81:65. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Откако вчера беа одиграни пет натпревари комплетирано беше 1-коло од новата сезона во кошаркарската Евролига. Преглед на комплетните резултати: Група А Реал Мадрид – Панатинаикос 85:78 Фенербахче Улкер - Химки 92:80 (одиграно во четврток) Канту - У. Олимпија 71:84 (одиграно во четврток) Група Б Монтепаски - Алба Берлин 82:92 Елан Шалон - Асеко Проком 81:74 (одиграно во четврток) Уникаха - Макаби Тел Авив 80:85 (одиграно во четврток) Група Ц Армани Милано - Анадолу Ефес 80:75 Жалгирис - Цедевита 90:62 (одиграно во четврток) Олимпијакос – Каха Лаборал 85:81 (одиграно во четврток) Група Д Барселона - Бамберг 72:60 Бешикташ - Партизан 81:65 ЦСКА Москва – Литвос Ритас 75:73 (одиграно во четврток)
| | веќе видена | слични

Тој е најзаслужниот во дресот на Фенербахче за победата над Химки, со 17 постигнати кошеви и 4 асистенции Четворица македонски играчи со нивните екипи беа дел од првото коло во кошаркарската Евролига. Капитенот на нашата репрезентација, Перо Антиќ, во дресот на Олимпијакос имаше причина за задоволство, бидејќи неговиот тим славеше дома над Каха Лаборал. Перо Антиќ на паркетот мина 19 минути, во кои оствари учинок од 9 поени, имаше и 3 скокови. Во истата група, групата Ц, Жалгирис го декласира хрватскиот тим Цедевита, во чиишто редови се појавија нашите репрезентативци Влатко Илиевски, кој за 22 минути имаше реализација од 8 поени, а двојно помалку со иста минутажа реализира натурализираниот Македонец Маркус Грин. - Ова не е Еврокуп, ниту Јадранска лига. Во Евролигата се игра остро, многу се трча. Газдата на Жалгирис, Романов, не без причина ги доведе во своите редови браќата Лавринович и се уште купува. Тој тим изгледа извонредно и мислам дека до крајот ќе забележува уште многу победи. За нас овој тежок ...
| | веќе видена | слични

Македонските кошаркари што за своите тимови настапуваат во премиерната рунда од елитното друштво забележаа две победи и два пораза По две победи и порази забележаа екипите што имаат македонски кошаркари во премиерната рунда од Евролигата. Лестер Бо Мекејлеб имаше највпечатлив настап со 17 поени во победата на неговиот Фенербахче против Химки со 92-80. Бо пак одигра феноменално и беше незадржлив исто како и против НБА-иконата Бостон Селтик кога со неверојатните потези ги излуде скапите професионалци од САД. Победа со Олимпијакос забележа Перо Антиќ, а актуелниот европски шампион славеше со 85-81 против Kаха Лаборал. Антиќ беше солиден со 9 поени и 3 скока. Дебито на хрватската Цедевита мина катастрофално со пораз од 28 разлика против Жалгирис, а на гостите од Загреб не им помогна ниту ангажманот на Владо Илиевски и на Маркиз Грин, кој има македонско државјанство. Илиевски даде 8 поени, но имаше и 4 загубени топки, а Грин остана без поени за 23 минути колку што беше на паркетот во Kаунас. За Цедевита ова ...
| | веќе видена | слични

ЦСКА Москва и Литвос Ритас вечерва ја отворија новата сезона во најсилното европско кошаркарско натпреварување Евролигата. 24 екипи поделени во 4 групи тргнуваат во лов на европската круна која е во витрините на тимот на нашиот Перо Антиќ, грчкиот Олимпијакос ,покрај црвено - белите од Атина, главни кандидати за освојување на европската титула се и екипите на ЦСКА Москва, Барселона и турските гиганти Фенербахче во чии редови настапува нашиот извонреден плеј Меккејлеб и богатиот Ефес Анадолу. Во новата сезона од Евролигата, покрај Антиќ и Меккејлеб, макбаскетот ќе го преставуваат и центарот на Литвос Ритас Предраг Самарџиски и бековите на хрватскиот првак Цедевита Влатко Илиевски и Маркиз Грин. /К.Г.
| | веќе видена | слични

Македонските кошаркарски интернационалци имаа полвоичен успех во првото коло од Евролигата. Олимпијакос и Фенербахче, за кои настапуваат Перо Антиќ и Лестер Бо Мекејлеб со победи стартуваа во новата сезона, а со своите клубови порази доживеаја Самарџиски и Илиевски. Поранешниот капитен на македонската кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ со победа над Каха Лаборал од 85-81 ја започна одбраната на шампионската титула во елитното натпреварување. Нашиот интернационалец на овој меч одигра 20 минути и зад своето име запиша девет поени и три скока. Фенербахче Улкер во првото коло го совлада рускиот преставник Химки со 92-80, а Мекејлеб за 26 минути минати на теренот имаше учинок од 17 поени, четири асистенции и два скока. Литвос Ритас загуби мининално со 75-73 на гостувањето кај ЦСКА Москва, а Самарџиски постигна пет поени за 23 минути. Илиевски постигна осум поени за Цедевита, која доживеа вистински дебакл од 90-62 на гости кај Жалгирис.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мекејлеб ги збудале кошаркарите на Химки! (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: