Позитивен Извештај од ЕК и препорака за преговори

Придавката "македонски" ја има двапати во Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија во евроинтегративниот процес. По две години, потврдувам дека се вративме на претходната практика, а тоа е употребата на придавката "македонски". Но, за мене не се најважни придавките и колку тие се застапени, туку супстанцата и новиот јазик на препорака што ја дава Комисијата. Ова за МИА го изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе по завчерашната прес-конференција на која го претстави прогрес-извештајот за земјите-кандидати за членство во Унијата. - Само што кажав дека можете да направите нешто за четврти пат и дека тоа можете да го направите поинаку, и порача Филе на Македонија завчера, откако соопшти дека Европската комисија по четврти пат предлага датум за старт на пристапните преговори со Македонија. Тој повтори дека ЕК е подготвена да предложи рамка за преговори, што ќе ја земе предвид потребата од решавање на спорот за името во раната фаза од преговорите, доколку биде донесена одлука ...
| | веќе видена | слични

Дали Атина ќе ја прифати или не понудата на Филе, многу ќе зависи и од тоа дали грчкиот премиер Андонис Самарас ќе успее колку-толку до декември да ја извлече земјата од должничката криза, оценуваат експертите ПО ПОЗИТИВНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА ЕК Еврокомесарот за проширување Штефан Филе на денот на објавувањето на извештајот за напредокот на Македонија порача дека почетокот на пристапните преговори ќе придонесе за создавање услови за решавање на спорот за името со Грција. Филе истовремено ја изрази и подготвеноста на Еврокомисијата да предложи до Советот на ЕУ некаква рамка за преговори, што ќе ја земе предвид потребата од решавање на спорот во раната фаза од преговорите на Македонија со ЕУ, доколку во декември нашата земја добие зелено светло за нивно почнување. Таквиот проактивен интерес на ЕК е притисок кон Атина, но воедно и кон Скопје, за наоѓање решение. Македонија, сепак, треба да внимава на што ќе се согласи, бидејќи евентуалното префрлање на преговорите за името во рамки на Унијата ќе биде опасно по ...
| | веќе видена | слични

Како притисок на Европската унија да се затвори ова прашање, но и како директно вклучување на оваа институција во процесот на македонските евроинтеграции. Вака, според домашните аналитичари, треба да се сфати предлогот на Европската комисија за отпочнување на преговорите за членство, но со услов спорот за името да се реши во „раната фаза“. Во таа рана прва фаза значи ќе има притисок и врз Република Македонија и врз Грција и тоа ќе значи дека ние, односно владата треба да биде подготвена дека нема веќе ескивирање, нема гледање на проблемот про форма, декларативно желба да се реши проблемот. Исмет Рамадани, политички аналитичар. „Во таа рана прва фаза значи ќе има притисок и врз Република Македонија и врз Грција и тоа ќе значи дека ние, односно владата треба да биде подготвена дека нема веќе ескивирање, нема гледање на проблемот про форма, декларативно желба да се реши проблемот“, вели политичкиот аналитичар Исмет Рамадани. Евроамбасадорот Аиов Орав му го презентира извештајот на ЕК за напредокот на ...
| | веќе видена | слични

Августин Паљокај за МИА: Идејата на Европската комисија да понуди паралелно преговори за членство на Македонија во ЕУ и решавање на спорот за името е добра, за полека да се омекнуваат цврстите позиции на вашата земја и Грција. Грчки дипломати ми признаваат дека претерале одамна и дека сега неможат да се извлечат во овој спор и сите земји-членки на Унијата, освен Грција, се согласуваат дека Македонија ги задоволува сите услови за почеток на преговори. Ова за МИА го вели Августин Паљокај, политички аналитичар и долгогодишен дописник на весникот Јутарњи листт од Брисел, кој речиси две децении одблиску го следи развојот и функционирањето на Европската унија во нејзиниот главен град. По добивањето на најпозитивниот извештај за напредокот на земјата во евроинтегративниот процес, при што ЕК му предлага на Советот и неодложен почеток на преговори, а ја врати и придавката македонскии, европските политички аналитичари очекуваат Грција да не ја блокира Македонија да дозволи почеток на пристапни преговори на Самитот на ...
| | веќе видена | слични

Ќе се даде поголем поттик во спорот за името, а и во подобрувањето на меѓусоседските односи. Оваа идеја сигурно е разработувана подолго време, Европската комисија сака да каже дека изнашла модус и за решавање на спорот и за преговори за членство, велат експертите за Вечер Оптимистички се очекувањата за Македонија по објавувањето на најновиот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија. Експертите ја поздравуваат идејата истовремено да се преговара и за членство во европското семејство и за решение на дводеценискиот спор со Грција. Враќањето на придавката македонски" во извештајот и значително подобрената реторика на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, е дополнителна мотивација за сериозни преговори со јужниот сосед. Универзитетскиот професор Денко Малевски цени дека на овој начин повторно ќе се одоброволи македонската дипломатија и ќе се спречи да се продлабочи јазот што настана со изоставувањето на придавката македонски" во минатогодишните извештаи на ЕК. Ја поддржувам идејата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

По лидерот на ДУИ Али Ахмети и премиерот Зоран Заев седна во пратеничкото столче и чека да започне седницата. Во салата сеуште не се присутни пратениците на ...
сите 82 | | | веќе видена

Точно на полноќ, во очи на денот на македонската револуционерна борба, опозицијата гордо соопшти дека расчистува со хипотеките од минатото. По пет часовен ...
сите 301 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер на брифингот со новинари во резиденцијата на американскиот амбасадор, на ...
сите 75 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска Старова, која беше исклучена од партијата бидејќи гласаше „за“ отворање на Уставот, во нејзиното гостување во Тренд ...
сите 124 | | | веќе видена

Скопје, 23 октомври 2018 Денес по 125 години македонска борба за самобитност, слобода и право на самоопределување, Македонците во Република Македонија се ...
сите 117 | | | веќе видена

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието ...
сите 226 | | | веќе видена

Отсуството на адвокатот Часлав Станоевиќ на обвинетиот Томе Ѓурчилов го одложи денешното рочиште за предметот „Топлик“ за 2 ноември. Станоевиќ, како што беше ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Позитивен Извештај од ЕК и препорака за преговори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: