Хрватска - мелем или пелин за македонската душа

Исходот од вечерашниов дуел лесно може да се покаже како пресуден за амбициите на нашиот национален тим и борбата за едно од двете места кои водат на завршницата и во баражот Се е подготвено за можеби најважниот натпревар на фудбалската репрезентација на Македонија во новиот квалификациски циклус за претстојниот Мундијал во Бразил. Вечерашниов дуел против Хрватска на "Националната Арена Филип Втори" (20.30 ч.) лесно може да се покаже како пресуден за амбициите на нашиот национален тим и борбата за едно од двете места кои водат на завршницата и во баражот. Со евентуален пораз, избраниците на Чедомир Јаневски прво ќе ги разочараат верните фанови кои до последно место ќе го наполнат фудбалскиот храм во Скопје, а потоа ќе ја расипат и добрата слика која ја оставија по првите два натпревара во групната фаза. Пред натпреварот, селекторот на нашиот национален тим изјави дека конечниот резултат најмногу ќе зависи од играта на репрезентативците на Македонија и дека неговите избраници мора да ја искористат секоја ...
| | веќе видена | слични

Чедомир Јаневски е незадоволен од прикажаната игра на македонските фудбалери на натпреварот против Хрватска но тој смета дека тие го дале максимумот. Воедно Јаневски жали што неговите избраници не успеаа да ја израдуваат 30-илјадната публика на арената Филип Втори Македонски. - „Треба брзо да го заборавиме овој пораз и да размислуваме за натпреварот со Србија во вторник“ – изјави Јаневски на прес конферемнцијата по натпреварот со Хрватска.
| | веќе видена | слични

Арената „Филип Втори“ во Скопје вечерва е спортскиот центар на Македонија. Од 20 часот и 30 минути нашите најдобри фудбалери, желни за прв триумф во мундијалските квалификации ја пречекуваат силната селекција на Хрватска во рамките на 3. коло од групата А. Сите патишта вечерва водат кон арената „Филип Втори“ во Скопје. Најубавиот фудбалски стадион на Балканот вечерва ќе биде центарот на македонскиот спорт. Црвено - жолтите по трет пат во квалификациски циклус за големо натпреварување ќе бидат домаќини на деветтата репрезентација од ранг листата на ФИФА, 171 милион евра вредната Хрватска. Македонија е во фудбалска еуфорија црвено - жолтите не враќаат во минатото кога за натпреварите на Вардар и на репрезентацијата по осамостојувањето се бараше билет повеќе. Јаневски пред полни трибини со офанзивна формација со два шпица и Пандев како полушпиц ќе го нападне големиот должник од Загреб, нашиот национален тим е решен вечерва да ги валоризира добрите игри во квалификациите со прв триумф во ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација вечерва (20.30 часот) со голема подршка на преполната Национална Арена „Филип втори“ ќе ја дочека фаворизираната Хрватска во квалификацискиот меч за пласман на СП 2014 година во Бразил во обид да се одмазди за незаслужениот пораз пред еден месец во Загреб. Македонската јавност посакува да се репризира 17 ноември 2007 година, кога „коцкестите“ паднаа во Скопје со 2-0, што е и единствена победа за црвено-жолтите против поранешната братска република во рамките на бивша Југославија. Хрватска во меѓусебните дуели е подобра против Македонија, но во Скопје „коцкестите“ на два квалификациски мечеви немаат победа, па вечерва избраниците на Чедомир Јаневски имаат шанса да ја продолжат таа традиција и да им го „загорчат животот“ на препотентните и арогантни фаворити. Хрватска еднаш се изгоре во Скопје, ремито 1-1 за квалификациите за Евро 2000 ги чинеше на крај пласман на шампионатот на Стариот континент, додека поразот со 2-0 дојде во момент кога Хрватите беа сигурно пласирани на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 12 октомври - Фудбалската репрезентација на Македонија, во петок, на арената „Филип Втори“ ќе го одигра натпреварот од третото коло, во рамките на квалификациите за пласман на СП во Бразил. Противник на избраниците на селекторот Чедомир Јаневски ќе биде Хрватска, официјално 11-та светска репрезентација. Двете репрезентации, пред еден месец, во Загреб, го отворија овој квалификациски циклус, тогаш победи Хрватска, со голот на Јелавиќ, пренесе Макфакс. Македонија на тој натпревар прикажа добра игра, во текот на целиот натпревар беше рамноправна со фаворизираниот противник, но „црвено-жолтите“ не ги искористија своите шанси. Токму на тоа предупреди капитенот Горан Пандев, според кого Хрватска не е репрезентација која на противникот му дозволува да создаде голем број на чисти шанси за постигнување на гол, па затоа секоја можност во Скопје ќе мора да биде реализирана. Капитенот на националниот тим рече и дека не треба безглаво да се тргне од самиот почеток и како што вели „не треба да не понесе ...
| | веќе видена | слични

Вечерва во 20.30 минути, на Aрената „Филип втори“ играат репрезентациите на Македонија и на Хрватска. Овој натпревар, кој се смета за ризичен, е во рамки на квалификациите за Светското првенство. Пред неколку часа, на... Вечерва во 20.30 минути, на Aрената „Филип втори“ играат репрезентациите на Македонија и на Хрватска. Овој натпревар, кој се смета за ризичен, е во рамки на квалификациите за Светското првенство. Пред неколку часа, на Железничката станица во скопје, пристигнаа хрватските навивачи. Сите се подготвени за добра игра без инциденти.
| | веќе видена | слични

Сите со нетрпение го очекуваат утрешниот натпревар меѓу Македонија и Хрватска. Полицијата најави дека ќе бидат воведени посебни безбедносни мерки за да се спречи и најмал инцидент. И додека полицијата се подготвува за на трибините и надвор од арената „Филип Втори“, хрватските фудбалери за на теренот се подготвуваат и коваат тактики во хотелот Гранд плаза. Само еден месец по гостување на црвено - жолтите во Загреб од денеска гостин на Македонија е деветтата репрезентација од ранг листата на ФИФА, Хрватска. Во комплетен состав најдобрата фудбалска репрезентација на Хрватска денеска пристигна во Скопје и во мирна атмосфера на хотелот град Плаза ќе се подготвува за утрешниот дуел од 3. коло во мундијалските квалификации против Македонија. Предводникот на популарните „коцкести“ Игор Штимац, полн со самодоверба и покрај одличните квалитети на македонската репрезентација најавува победа на неговата репрезентација . „Прогнозите се спортски ,исто како што вашиот селектор Јаневски очекува победа и ...
| | веќе видена | слични

Дојден ли е моментот македонскиот фудбал, конечно, да запише почеток на една своја нова далеку попријатна приказна? Има ли можност Македонецот да ја почувствува радоста која ја носи фудбалската победа? Научивме ли, конечно, да излеземе на крај со триумфалниот притисок? Само мал дел од прашањата на која домашната јавност ќе го добие одговорот вечерва, од 20:30 часот, на квалификацискиот натпревар против Хрватска за СП 2014 во Бразил, на арената "Филип Втори". А, ако се суди според начинот на кој ги одигравме првите две средби во квалификациите, ако се суди според новиот позитивен импулс кој е вметнат со назначувањето на Чеде Јаневски на селекторската функција, ако се суди според формата на поголемиот дел наши репрезентативци, но и целокупната еуфорија која се создаде во нашата спортска јавност, се чини како никогаш досега се наоѓаме пред портите на еден од најголемите наши фудбалски успеси. Победата над една од најдобрите светски репрезентации, меѓу другото и како одмазда за незаслужениот пораз на "Максимир" ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва на арената „Филип Втори“ ќе го одигра натпреварот од третото коло, во рамките на квалификациите за пласман на СП во Бразил. Одличните игри на дуелите со Хрватска и Шкотска ја вратија самодовербата и позитивната атмосфера помеѓу репрезентативците, но и оптимизмот помеѓу навивачите. Одамна немало таква еуфорија и побарувачка за влезници за еден натпревар на фудбалската репрезентација која во минатото ни носеше приредуваше само разочарувања. Минатиот месец го започнавме квалификацискиот циклус токму против репрезентацијата на Хрватска и одигравме добро, посебно во првиот дел, но Загреб го напуштивме со празни раце. „Во Загреб игравме одлично, бевме подобри од Хрватска. Се наметнавме, создававме шанси. Од моите играчи барам да ја повторат таквата игра и на овој натпревар. Играчите веруваат дека можат, исто и јас“, изјави селекторот Чеде Јаневски. Хрватите, од друга страна, со огромна доза на самодоверба допатуваа во Скопје: „дојдовме овде по трите бода“, ...
| | веќе видена | слични

Обложувалниците ја фаворизираат Хрватска за победа на вечерашниот дуел на „Филип Втори“ во Скопје против Македонија, но „црвено-жолтите“ и гостинскиот терен никогаш не биле успешни за „коцкестите“. Букмејкерите им даваат коефициент на Хрватите од 1,80, за реми е 3,30, а победа на Македонија е дури 4,40. Но теренот во Скопје никогаш не им бил омилен на Хрватите, кои досега немаат победа на квалификациски дуел против Македонија на гостински терен. Македонија и Хрватска досега имаат одиграно седумпати, противникот е поуспешен, со 4 победи, две реми и само една победа. Но во Скопје во двете квалификациски средби досега (1999 и 2007 година, и во двата наврати квалификации за ЕП) Македонија има реми и победа. Единствениот пораз на домашен терен од Хрватска, „црвено-жолтите“ го имаат на пријателски меч во 2004 година (0-1). Куриозитет е и тоа што при досегашните четири победи, Хрватска никогаш досега не славела убедливо со повеќе од еден гол разлика.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел ...
сите 614 | | | веќе видена

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави ...
сите 147 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 270 | | | веќе видена

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува ...
сите 257 | | | веќе видена

Постојат три хороскопски знаци кои кога повредуваат, ретко имаат грижа на совест, дури и во љубовните односи. Тие освен што се однесуваат површно со туѓите, ...
сите 154 | | | веќе видена

Едноставна техника. Доколку не знаете како да направите нешто тогаш прашајте професионалец. Еве што професионалните актерки за возрасни препорачуваат за во ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска - мелем или пелин за македонската душа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: