Анкара: Сирискиот авион превезувал муниција

Сирискиот патнички авион, кој беше принудно приземјен во Анкара, превезувал муниција произведена во Русија, а наменета за сириското Министерство за одбрана, соопшти турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. Според него, турските власти се уште го проверуваат товарот. Сирија демантира дека авионот пренесувал муниција и принуднотот спуштање на авионот го оцени како киднапирање од турска страна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Стејт Департментот соопшти дека руската пратка во пресретнатиот сириски авион авиону била легална, со што Турција се најде во непријатна дипломатска ситуација. Руската телевизија Раша тудеј објави видео снимка од принудното слетување на патничкиот авион “Сиријан Ера” што се случи пред два дена. Американците сметаат дека Русија не го прекршила меѓународното право со тоа што испратила делови за радари во Сирија, иако имаат став дека е неприфатливо да се помага сирискиот режим. Официјална Анкара со тоа е ставена во непријатна позиција, со оглед дека имала погрешни информации дека во сирискиот авион се наоѓа оружје кое според меѓународните закони не смее да се превезува со цивилен авион. Ситуацијата е уште полоша затоа што во авионот се наоѓаа и руски државјани, а Раша Тудеј објави снимка каде што еден од членовите на посадата лепи фластери на лузните од полициските лисици. Анкара по ставот на САД остана без легална поддршка за својата акција за запленување на „руското оружје“ во сирискиот авион. На аматерската ...
| | веќе видена | слични

Сирискиот авион што го приземји Турција пренесувал делови за радар, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, тврдејќи дека се работи за легален товар, а не за шверц на оружје. Изјавата на Лавров уследи по обвинувањата од турскиот премиер Реџеп Таип Ердогоан дека сирискиот цивилен авион на летот од Москва до Дамаск, пренесувал руска муниција за сириското министерство за одбрана. Лавров смета дека доказ дека немало што да се крие е и одлуката на пилотите да слетаат во Анкара, наместо да се вратат во Москва, како што им било понудено. Шефот на руската дипломатија истакна дека Москва се уште го чека одговорот од Анкара зошто на руските дипломати не им било дозволено да се сретнат со руските патници во авионот. /www.kanal5.om.mk
| | веќе видена | слични
8 копии

Соединетите Американски Држави ја осудија државната политика на Русија во сирискиот конфликт, оценувајќи дека во однос на тоа прашање Москва е „морално банкротирана“. Портпаролката на американскиот Стејт Департмент Викторија Нуланд вели дека ниту една одговорна држава нема да ја поддржи воената машинерија на сирискиот претседател Башар ал Асад па сите во Советот за безбедност на ОН се трудат Асад да не добива помош од друга држава. Нуланд додаде и дека Турција предала детален извештај за товарот на сирискиот авион и дека САД воопшто немаат сомнежи дека станува збор за воена опрема, но не изнесе детали околу тоа. Имено, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека сирискиот авион пренесувал радарска опрема и нагласи дека тоа не е забрането во ниедна држава.
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжува препукувањето за рускиот авион што беше принудно приземјен во Турција. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера рече дека е докажано дека патничкиот авион, освен патници, превезувал оружје во Сирија. Дамаск, пак, денеска ја обвини Турција дека лаже. Во препукувањето е вмешана и Русија која остро го осуди принудното слетување на авионот велејќи дека со тој чин биле загрозени животите на руските патници кои биле во авионот. Од друга страна Ердоган тврди дека во авионот што летал кон Сирија се наоѓало оружје произведено во Русија. Москва, исто така, реагирала на турските обвинувања со тврдење дека авионот не превезувал нелегален товар. Напнатоста во односите меѓу Турција и Сирија се во пораст од минатата недела кога сириска граната уби пет цивили во турскиот погранчиен град Акчакале. Нападот остро го осудија западните велесили. Турција неколку часа подоцна ја гранатираше Сирија, а Сирија се извини за нападот. Иако моментно е мирна, ситуацијата на границата меѓу Сирија и Турција и ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека сирискиот авионот кој беше принуден да слета во Турција, легално носел делови за радари од Русија кон Сирија.Лавров изјави дека пратката е целосно во согласност со меѓународното право. Тој рече дека авионот не носел оружје и дека “електричната опрема за радари” е легитимен товар.Турски воени авиони пресретнаа во средата доцна попладнето, сириски авион кога влегол во турскиот воздушен простор под сомнение дека пренесува оружје за Дамаск. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека авионот носел воена опрема и муниција.Лавров додаде дека пратката има “двојна намена”, што значи таа може да има и цивилна и воена примена. Тој наведе дека руската компанија која ја испрати пратката за Сирија ќе бара од Турција да ја врати.
| | веќе видена | слични

По принудното слетување на сирискиот авион, Турција да ја покаже „муницијата што била запленета“ Сирија ја обвини Турција дека лаже кога тврди дека авионот што леташе за Сирија и принудно слета во Анкара превезувал воена опрема од руско производство. Сириското Министерство за надворешни работи го предизвика турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, кој го упати тврдењето, јавно да ја покаже „муницијата“ што била запленета. Ердоган изјави дека авионот бил пресретнат поради сомневања дека Русија го крши ембаргото за оружје во Сирија. Русија, исто така, негираше дека во авионот имало нелегален товар. Се наведува дека пресретнувањето од страна на турски воени авиони ги довело „во опасност“ животите на патниците, вклучувајќи и на 17 руски државјани. Тензиите меѓу Турција и Сирија веќе се големи, по смртта на петмина турски цивили од прекуграничното гранатирање што се случи минатата недела. Турција возврати на огнот, и во средата нејзиниот највисок воен командант предупреди дека Анкара ќе одговори со поголема сила ако ...
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека во запленетиот сириски авион се наоѓала воена опрема, која ја произвела руска компанија и дека тој товар бил наменет за министерството за одбрана на Сирија, а сириското министерство за надворешни работи тврди дека во авионот немало нелегален товар. - Јасно е кој го испратил товарот и кој требаше да го прими. Ова беше муниција од рускиот еквивалент на нашата корпорација за механичка и хемиска индустрија испратена до сириското министерство за одбрана - изјави Ердоган посочувајќи на државниот турски производител, кој ја снабдува армијата, и нагласи дека истрагата продолжува и ќе следи с` што е неопходно. „Раша тудеј“ пренесе дека руското министерство за надворешни работи соопштило оти Руската Федерација нема добиено информации за запленетиот авион, ниту за причините за запленувањето и дека инсистира на доставување на информацијата. Во сирискиот патнички авион, кој принудно беше приземјен во Анкара, имало 12 сандаци со технички елементи за радиолокациски систем ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сириски авион кој полета од Москва, а беше приморан да слета во Турција, пренесувал легален товар, а не оружје, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров Сириски авион кој полета од Москва, а беше приморан да слета во Турција, пренесувал легален товар, а не оружје, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.- Тој товар содржел техничка опрема за радарски станици, тоа е опрема со двојни намени, но не е забранета по ниту една меѓународна конвенција, изјави Лавров. Тој додаде дека авионот пренесувал „товар што легален доставувач, легално го испорачал на легален клиент“, не наведувајќи за кои компании станува збор.- Во тој авион немаше оружје, ниту можело да го има, нагласи Лавров.Тоа е прв јавен коментар на руската влада за товарот што се наоѓал во авионот кој турските власти во средата навечер беа приморани принудно да му наредат да слета заради сомневања дека пренесувал оружје. Патничкиот авион на сириската национална компанија Сиријан Ер кој пренесувал и руски патници, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази уверување дека во сирискиот авион, што беше принуден да се приземји на аеродромот во Анкара, немало оружје, туку законска опрема за радарска станица. - Немаме тајни. Во авионот немало и не можело да има оружје, изјави Лавров. Тој истакна дека „законски руски испорачувач испраќал по легален пат товар на законски клиент“. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган синоќа соопшти дека сирискиот патнички авион, кој беше принуден да се приземји во Анкара, превезувал боева муниција произведена во Русија, а наменета за сириското Министерство за одбрана. Претходно вчера Сирија соопшти дека авионот кој патувал од Москва за Дамаск носел законски товар. Во авионот на „Сиријан ер“, кој турски ловци го принудија да се приземји во средата вечерта на аеродромот во Анкара, се наоѓале 35 патници, од кои, како што соопшти руското МНР имало 17 руски државјани, вклучувајќи деца. Односите меѓу Турција и Сирија се напнати поради спорадично разменување на оган на границата, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анкара: Сирискиот авион превезувал муниција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: