Децата без родители ќе добијат станови од државата

Државата ќе им обезбедува станови на децата кои со полнолетството ги напуштаат домовите за деца без родители. Истовремено ќе им даде и поддршка при вработувањето на тој начин што ќе им овозможи приоритет при конкурирањето. За најмногу 1,5 година ќе бидат станбено обезбедени сите деца кои биле институционално згрижени во домовите за деца без родители, а по наполнување на 18 години ги напуштиле домовите и останале речиси на улица. Во иднина сите деца без родителска грижа штом ќе го напуштат домот ќе добијат стан од државата. Ваква одлука донела Владата на последната седница и притоа побарала од Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и со деловен простор да издвои 10 проценти од становите кои се во тек на изградба, како и од оние кои допрва ќе ги гради и да ги намени за оваа ранлива категорија граѓани. Станови за децата без родители ќе бидат обезбедени и од веќе постојните капацитети на акционерското друштво. Како што рече портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, на вчерашната ...
| | веќе видена | слични

За решавање на станбеното прашање на овие лица, Владата побара од АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор да издвои по 10 проценти од становите што се во изградба како и од оние што дополнително ќе се градат. Станови ќе бидат обезбедени и од веќе постојните капацитети на ова акционерско друштво Оние растените без родителска љубов и грижа, кои се оставени сами на себе од најмали години да се соочуваат со проблемите на возрасните, оптоварени со секакви грижи, ќе имаат една голема грижа помалку. Владата на РМ, на седница, одлучи штитениците од домовите за деца без родители и родителска грижа кои го немаат решено станбеното прашање, по напуштањето на домот да добијат стан од државата. На тој начин, Владата покажа дека не заборавила на можеби и најранливата социјална група и не ги оставила сами да се снаоѓаат од безмалку безизлезната ситуација. Така, во Македонија моментално има 154 деца кои ги напуштиле домовите за деца без родители и родителска грижа кои го немаат решено станбеното прашање. ...
| | веќе видена | слични

Останато

ТДП како најстара и најискусна политичка партија на Турците во Република Северна Македонија, секогаш е подготвена да одговара и да дава отчет пред своите ...
сите 484 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 262 | | | веќе видена

Сите анкети покажуваат предност во корист на ВМРО-ДПМНЕ, а таа предност е околу 100.000 гласови рече Христијан Мицкоски во интервју за „Македонско радио“, ...
сите 63 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 176 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 291 | | | веќе видена

„Сметаме дека повеќе од 100 луѓе избегале. Не знаеме каде се тие“, изјави Џејмс Џефри, американскиот претставник за Сирија, пред американскиот комитет за ...
сите 604 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Децата без родители ќе добијат станови од државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: