Грчките медиуми засега без коментар за последниот извештај на ЕК за Македонија

Европската комисија денеска по четврти пат препорача почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ, јавуваат вечерва грчките медиуми. Медиумите засега без коментар ја пренесуваат веста на државната новинска агенција АНА-МПА дека Европската комисија во извештајот понуди предлог за преговарачка рамка за да се реши прашањето за името меѓу Македонија и Грција во раната фаза на преговорите за пристапување кон ЕУ. Според грчката државна телевизија ЕРТ, Филе изразил надеж дека ќе има позитивен одговор од Скопје за потпишување на Меморандумот за разбирање кој министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му го испрати на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски. Овој пат, за разлика од досегашната пракса, грчките медиуми ја спомнуваат и пресудата на Меѓународниот суд за правда во врска со прекршувањето на времената спогодба од страна на Грција. Електронското издание на „Нафтемборики“ ја објавува истата вест под наслов „Европската комисија бара решавање на прашањето за името без одлагање“, јави ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија понуди предлог за преговарачка рамка за да се реши прашањето за името меѓу Македонија и Грција во рана фаза од преговорите за пристапување на нашата земја во Европската унија, доколку Советот на ЕУ ја прифати четвртата позитивна препорака на ЕК. Ова е клучната порака во заклучокот на Комисијата во Стратегијата за проширување на ЕУ во рамки на досега најпозитивниот извештај за Македонија. Голема вест е и враќањето на придавката “македонски”, што утринава прв го откри известувачот за Македонија од Европарламентот, Ричард Ховит, честитајќи му на Филе за нејзиното враќање во извештајот. По две години неправедно избегнување на употребата на оваа придавка во однос на народот и јазикот, кој се говори во земјата и кој е признат и заштитен и во Обединетите нации - Комисијата годинава се посправи и на три места во извештајот се наведува оваа за нас и нашите политички лидери - важна придавка! - Одлуката на Европскиот совет да го отвори процесот на преговори за членство на Република Македонија во ...
| | веќе видена | слични

Толку ли останаа недоискажани шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Попоски и Аврамопулос, на средбата во Њујорк, па потоа мораше да се впуштат во „меморандум - дипломатија“? „Капитал“ анализира - залудно е затоплување на релациите, ако со нив се вжештуваат и црвените линии Вообичаеното октомвриско затоплување на релација Скопје-Атина, непосредно пред Извештајот за напредокот и декемврискиот ЕУ-самит, како секоја година, така и оваа година повторно е на сцена. Притоа реториката, останува иста, а очекувањата уште повеќе. Бидејќи, доколку сакаа, шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, и неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос, приближувањето ќе го направеа уште во Њујорк, за време на нивната прва билатерлана средба. Ваквиот меморандум на разбирање, кој доаѓа на само недела од посетата на еврокомесарот за порширување, Штефан Филе, повеќе личи на еден вид притисок од Европската унија, конкретно на еврокомесарот Филе, кој штитејќи ја својата позиција како еврокомесар за проширување, ...
| | веќе видена | слични

Дали Атина ќе ја прифати или не понудата на Филе, многу ќе зависи и од тоа дали грчкиот премиер Андонис Самарас ќе успее колку-толку до декември да ја извлече земјата од должничката криза, оценуваат експертите ПО ПОЗИТИВНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА ЕК Еврокомесарот за проширување Штефан Филе на денот на објавувањето на извештајот за напредокот на Македонија порача дека почетокот на пристапните преговори ќе придонесе за создавање услови за решавање на спорот за името со Грција. Филе истовремено ја изрази и подготвеноста на Еврокомисијата да предложи до Советот на ЕУ некаква рамка за преговори, што ќе ја земе предвид потребата од решавање на спорот во раната фаза од преговорите на Македонија со ЕУ, доколку во декември нашата земја добие зелено светло за нивно почнување. Таквиот проактивен интерес на ЕК е притисок кон Атина, но воедно и кон Скопје, за наоѓање решение. Македонија, сепак, треба да внимава на што ќе се согласи, бидејќи евентуалното префрлање на преговорите за името во рамки на Унијата ќе биде опасно по ...
| | веќе видена | слични

Како притисок на Европската унија да се затвори ова прашање, но и како директно вклучување на оваа институција во процесот на македонските евроинтеграции. Вака, според домашните аналитичари, треба да се сфати предлогот на Европската комисија за отпочнување на преговорите за членство, но со услов спорот за името да се реши во „раната фаза“. Во таа рана прва фаза значи ќе има притисок и врз Република Македонија и врз Грција и тоа ќе значи дека ние, односно владата треба да биде подготвена дека нема веќе ескивирање, нема гледање на проблемот про форма, декларативно желба да се реши проблемот. Исмет Рамадани, политички аналитичар. „Во таа рана прва фаза значи ќе има притисок и врз Република Македонија и врз Грција и тоа ќе значи дека ние, односно владата треба да биде подготвена дека нема веќе ескивирање, нема гледање на проблемот про форма, декларативно желба да се реши проблемот“, вели политичкиот аналитичар Исмет Рамадани. Евроамбасадорот Аиов Орав му го презентира извештајот на ЕК за напредокот на ...
| | веќе видена | слични

Позитивна е атмосферата во Македонија по извештајот од Брисел, но постои ли консензус во поглед на подготвеноста за компромис со Грција и имаме ли сила и вештина да тргнеме силно напред во евроинтеграциските процеси. Тоа е главното прашање на кое мора да си одговориме откако политичкиот став на Унијата дека имаме проблем со Грција и треба да го решиме дојде до полн израз. Во четвртата препорака за почнување на преговорите со ЕУ експлицитно се посочува дека Македонија може паралелно да преговара со Унијата и со Грција, но дека без решение за спорот со името во раната фаза од преговорите, како строго дефинирана временска рамка, не може да се оди напред. Конечната одлука, пак, дали ќе бидат отворени преговорите за прием ќе ја донесе Советот на ЕУ на самитот во декември. Подоброупатените сметаат дека и на Брисел веќе му здодеа од чекање, па затоа прави дополнителен притисок врз двете земји, како дел од искрените намери државава да почне да се доближува до европското друштво. Иако повеќето од нив се на ставот ...
| | веќе видена | слични

Од нашиот дописник Атина - Грција е претпазлива околу отворање на картите за извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија кон ЕУ. Од грчкото Министерство за надворешни работи се на ставот дека конечната одлука за европската перспектива на Македонија ќе ја донесе Советот на состанокот во декември, каде што ќе ја претстават и својата за нивното гледање како Македонија напредува кон ЕУ. Атина инсистира дека во последните три години Советот има јасна и цврста позиција што се однесува до спорот за името и македонската Влада требало да ги почитува овие одлуки. Грција смета дека „уцената“ дека нема да се прифати извештај во кој нема „македонски“ не и' прилегало на кандидат-држава. Грчкиот весник „То вима“ пишува дека пред објавувањето на извештајот со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, се сретнала грчката еврокомесарка за поморски прашања, Марија Даманаки. „Филе, според нашите информации, изразил сериозни реакции по барањето на Даманаки да не се побара одредување датум за почнување ...
| | веќе видена | слични

Радиото „Слободна Европа“ (РСЕ), повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел, вели дека има три причини зошто ЕK решила четврти пат да препорача преговори за полноправно членство, јасно ставајќи до знаење дека проблемот за името мора да биде решен во раната фаза од процесот: успешниот дијалог на високо ниво, меѓуетничките тензии и новиот пристап во процесот на проширувањето. Дипломати во ЕK сметаат дека на трите рунди од дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и ЕУ е постигнат значителен напредок, или, како што велат, конкретен прогрес во пет области, Со дијалогот е надмината и националистичката реторика и ЕУ повторно е вратена во фокусот на македонската политика. Она што сепак ја помрднало целата работа напред, како што велат дипломатите, е фактот што за време на третата рунда станало јасно дека, иако по евидентниот застој реформите се вратени на правиот пат, оти, сепак, тоа не е доволно, туку дека од особена важност се добрососедските односи. Интеграцијата во ЕУ и во НАТО, како што сметаат во Брисел, ...
| | веќе видена | слични

Придавката "македонски" ја има двапати во Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија во евроинтегративниот процес. По две години, потврдувам дека се вративме на претходната практика, а тоа е употребата на придавката "македонски". Но, за мене не се најважни придавките и колку тие се застапени, туку супстанцата и новиот јазик на препорака што ја дава Комисијата. Ова за МИА го изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе по завчерашната прес-конференција на која го претстави прогрес-извештајот за земјите-кандидати за членство во Унијата. - Само што кажав дека можете да направите нешто за четврти пат и дека тоа можете да го направите поинаку, и порача Филе на Македонија завчера, откако соопшти дека Европската комисија по четврти пат предлага датум за старт на пристапните преговори со Македонија. Тој повтори дека ЕК е подготвена да предложи рамка за преговори, што ќе ја земе предвид потребата од решавање на спорот за името во раната фаза од преговорите, доколку биде донесена одлука ...
| | веќе видена | слични

Августин Паљокај за МИА: Идејата на Европската комисија да понуди паралелно преговори за членство на Македонија во ЕУ и решавање на спорот за името е добра, за полека да се омекнуваат цврстите позиции на вашата земја и Грција. Грчки дипломати ми признаваат дека претерале одамна и дека сега неможат да се извлечат во овој спор и сите земји-членки на Унијата, освен Грција, се согласуваат дека Македонија ги задоволува сите услови за почеток на преговори. Ова за МИА го вели Августин Паљокај, политички аналитичар и долгогодишен дописник на весникот Јутарњи листт од Брисел, кој речиси две децении одблиску го следи развојот и функционирањето на Европската унија во нејзиниот главен град. По добивањето на најпозитивниот извештај за напредокот на земјата во евроинтегративниот процес, при што ЕК му предлага на Советот и неодложен почеток на преговори, а ја врати и придавката македонскии, европските политички аналитичари очекуваат Грција да не ја блокира Македонија да дозволи почеток на пристапни преговори на Самитот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ТДП како најстара и најискусна политичка партија на Турците во Република Северна Македонија, секогаш е подготвена да одговара и да дава отчет пред своите ...
сите 484 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 262 | | | веќе видена

Сите анкети покажуваат предност во корист на ВМРО-ДПМНЕ, а таа предност е околу 100.000 гласови рече Христијан Мицкоски во интервју за „Македонско радио“, ...
сите 63 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 176 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 291 | | | веќе видена

„Сметаме дека повеќе од 100 луѓе избегале. Не знаеме каде се тие“, изјави Џејмс Џефри, американскиот претставник за Сирија, пред американскиот комитет за ...
сите 604 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчките медиуми засега без коментар за последниот извештај на ЕК за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: