45 години МАНУ – Академијата да биде темел за поврзување со светската наука и уметност

МАНУ да ги следи промените и да одговори на предизвиците и задачите кои ги наметнува модерното општество, порача претседателот Ѓорѓе Иванов на денешното одбележување на 45 роденден на највисокиот дом на македонската наука уметност. Нарекувајќи ја Академијата општествен коректор, Иванов ги повика 46-мината академици своето акумулирано знаење, искуство и мудрост, да го стават во функција на изнаоѓање решенија за сите проблеми со кои се соочува Македонија. - „Свесни сме дека академиите не се само место за складирање на знаењето, туку институции за нудење решенија за проблемите и предизвиците на оваа и идните генерации, кои имаат потреба од анализирање и решавање на проблемите. Затоа, неопходно е да се отвори вратата за современите научни дисциплини кои не се изградени околу функциите и институциите, туку околу проблемите, резултатите и решенијата“ - рече претседателот Иванов. Според претседателот на МАНУ, Академијата останала верна на појдовна та концепција. За во иднина, порачува дека академиците треба да го ...
| | веќе видена | слични

45 години по формирањето МАНУ има историска можност и генерациска одговорност да им го овозможи на идните генерации она за што е формирана. Да биде генератор за развојот на науката и научната дејност во Македонија. Темел врз кој новите генерации ќе може да градат мостови на поврзување со светската наука и уметност. Ова го истакна претседателот Ѓорѓе Иванов во своето обраќање на свечената академија по повод 45-годишнината од формирањето на МАНУ, потенцирајќи дека неопходно е да се отвори вратата за современите научни дисциплини кои не се изградени околу функциите и институциите, туку околу проблемите, резултатите и решенијата. Претседателот на МАНУ Владо Камбовски рече дека институцијата мора да го сочува не само својот авторитет, автономност и дигнитет, туку и безрезервно да се заложи за зачувување на автономноста на науката и уметноста воопшто како битни подрачја на цивилната сфера на општеството. Во оваа пригода признание "Блаже Конески" им беше поделено на Олга Панкина, Петар Рау и Зденка Рибарова.
| | веќе видена | слични

Останато

„Советот на амбасадори“ со големо разочарување  ја прими одлуката на Европскиот совет да не и се додели датум на Македонија и покрај исполнувањето на речиси ...
сите 234 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 176 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 291 | | | веќе видена

„Сметаме дека повеќе од 100 луѓе избегале. Не знаеме каде се тие“, изјави Џејмс Џефри, американскиот претставник за Сирија, пред американскиот комитет за ...
сите 575 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

45 години МАНУ – Академијата да биде темел за поврзување со светската наука и уметност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: