ЕК ќе бара од Советот на ЕУ да ја спроведе препораката за доделување датум за Македонија

Оваа година Македонија заврши голема работа во евроинтегративниот процес, особено со дијалогот на високо ниво. Европската унија е охрабрена од напорите и одлучноста за исполнување на обврските и се надева дека годинава земјава ќе се придвижи напред, не само на хартија, туку и на дела, брифираат високи дипломатски извори од Директоратот за проширување на ЕУ во Брисел. Високиот дипломат најави дека денеска Комисијата ќе му потенцира на Европскиот совет дека започнувањето на преговорите ќе помогне да се реши спорот со името, за оваа четврта препорака за доделување датум на Македонија да не остане само на хартија. Иако, велат од Директоратот, Советот не мора да ги прифати препораките на Европската комисија, реторика што ни е добро позната. Позитивните сигнали од Брисел доаѓаат на само ден пред презентирањето на извештајот за напредок на земјите-кандидати. За Унијата дополнителен оптимизам за придвижувањето на Македонија влева предложениот Меморандум за разбирање од Атина и конструктивниот одговор од македонското ...
| | веќе видена | слични

Радиото „Слободна Европа“ (РСЕ), повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел, вели дека има три причини зошто ЕK решила четврти пат да препорача преговори за полноправно членство, јасно ставајќи до знаење дека проблемот за името мора да биде решен во раната фаза од процесот: успешниот дијалог на високо ниво, меѓуетничките тензии и новиот пристап во процесот на проширувањето. Дипломати во ЕK сметаат дека на трите рунди од дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и ЕУ е постигнат значителен напредок, или, како што велат, конкретен прогрес во пет области, Со дијалогот е надмината и националистичката реторика и ЕУ повторно е вратена во фокусот на македонската политика. Она што сепак ја помрднало целата работа напред, како што велат дипломатите, е фактот што за време на третата рунда станало јасно дека, иако по евидентниот застој реформите се вратени на правиот пат, оти, сепак, тоа не е доволно, туку дека од особена важност се добрососедските односи. Интеграцијата во ЕУ и во НАТО, како што сметаат во Брисел, ...
| | веќе видена | слични

Придавката "македонски" ја има двапати во Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија во евроинтегративниот процес. По две години, потврдувам дека се вративме на претходната практика, а тоа е употребата на придавката "македонски". Но, за мене не се најважни придавките и колку тие се застапени, туку супстанцата и новиот јазик на препорака што ја дава Комисијата. Ова за МИА го изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе по завчерашната прес-конференција на која го претстави прогрес-извештајот за земјите-кандидати за членство во Унијата. - Само што кажав дека можете да направите нешто за четврти пат и дека тоа можете да го направите поинаку, и порача Филе на Македонија завчера, откако соопшти дека Европската комисија по четврти пат предлага датум за старт на пристапните преговори со Македонија. Тој повтори дека ЕК е подготвена да предложи рамка за преговори, што ќе ја земе предвид потребата од решавање на спорот за името во раната фаза од преговорите, доколку биде донесена одлука ...
| | веќе видена | слични

Августин Паљокај за МИА: Идејата на Европската комисија да понуди паралелно преговори за членство на Македонија во ЕУ и решавање на спорот за името е добра, за полека да се омекнуваат цврстите позиции на вашата земја и Грција. Грчки дипломати ми признаваат дека претерале одамна и дека сега неможат да се извлечат во овој спор и сите земји-членки на Унијата, освен Грција, се согласуваат дека Македонија ги задоволува сите услови за почеток на преговори. Ова за МИА го вели Августин Паљокај, политички аналитичар и долгогодишен дописник на весникот Јутарњи листт од Брисел, кој речиси две децении одблиску го следи развојот и функционирањето на Европската унија во нејзиниот главен град. По добивањето на најпозитивниот извештај за напредокот на земјата во евроинтегративниот процес, при што ЕК му предлага на Советот и неодложен почеток на преговори, а ја врати и придавката македонскии, европските политички аналитичари очекуваат Грција да не ја блокира Македонија да дозволи почеток на пристапни преговори на Самитот на ...
| | веќе видена | слични

Ќе се даде поголем поттик во спорот за името, а и во подобрувањето на меѓусоседските односи. Оваа идеја сигурно е разработувана подолго време, Европската комисија сака да каже дека изнашла модус и за решавање на спорот и за преговори за членство, велат експертите за Вечер Оптимистички се очекувањата за Македонија по објавувањето на најновиот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија. Експертите ја поздравуваат идејата истовремено да се преговара и за членство во европското семејство и за решение на дводеценискиот спор со Грција. Враќањето на придавката македонски" во извештајот и значително подобрената реторика на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, е дополнителна мотивација за сериозни преговори со јужниот сосед. Универзитетскиот професор Денко Малевски цени дека на овој начин повторно ќе се одоброволи македонската дипломатија и ќе се спречи да се продлабочи јазот што настана со изоставувањето на придавката македонски" во минатогодишните извештаи на ЕК. Ја поддржувам идејата на ...
| | веќе видена | слични

Членството во ЕУ станува подефинирано за неколку регионални држави. [Ројтерс] Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, во средата (10-ти октомври) во Брисел го претстави Пакетот за проширување 2012. Пакетот вклучува извештаи за напредокот на пет балкански земји, Турција и Исланд, како и аналитички извештаи за Хрватска и за Косово. Комисијата препорача Албанија да добие кандидатски статус, при што остануваат уште услови што треба да се исполнат. Статусот зависи од комплетирањето на клучните мерки во областите на реформите на судската и јавната администрација и ревизијата на парламентарните процедурални регулативи. Препораката ќе биде проследена до Советот на министри на ЕУ „веднаш штом ќе се постигне потребниот напредок“. Една од работите истакнати во извештајот на ЕК беше „посветеноста што Албанија ја покажа во борбата против корупцијата и организираниот криминал, вклучително и проактивните истраги и судења на ваквите случаи“. Албанскиот заменик-министер за интеграции Грида Дума изјави за SETimes дека ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Одлуката за одредување датум за почеток на пристапните преговори на Македонија ја носи Европскиот совет и државите членки, и Грција јасно ќе го изложи својот став на самитот на ЕУ во декември. Ова денеска го изјави портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Григорис Делавекурас. – Комисијата го прави извештајот за напредокот секоја година. Грција прави сопствена проценка на напредокот, која ќе ја презентира во декември, но да биде апсолутно јасно, дека одлуките по овие прашања се во надлежност на Советот на Европската унија – е ставот на грчкото МНР. Според Далавекурас, Советот во изминатите три години зазел многу јасна позиција и таа треба да се почитува од страна на Македонија. Во врска со употребата на придавката „македонски“ во Извештајот на ЕК, тој рече дека македонската Влада „на некој начин се обидела да ја уцени Европската комисија велејќи дека нема да го прими извештајот, и такво однесување не е соодветно за земја кандидат“.
| | веќе видена | слични

Во врска со употребата на придавката „македонски“ во Извештајот на ЕК, портпаролот на Министерство за надворешни работи на Грција, Григорис Делавекурас, рече дека македонската Влада „на некој начин се обидела да ја уцени Европската комисија велејќи дека нема да го прими извештајот, и такво однесување не е соодветно за земја кандидат“.„Одлуката за одредување датум за почеток на пристапните преговори на Македонија ја носи Европскиот совет и државите членки, и Грција јасно ќе го изложи својот став на самитот на ЕУ во декември“, изјави Делавекурас, коментирајќи го последниот извештај на Европската комисија за Македонија, јави дописникот на МИА од Атина.Делавекурас потсети на Меморандумот за разбирање кој грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му го испрати на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски велејќи дека „Грција направи многу позитивен и конструктивен предлог за кој има позитивна реакција од сите страни“.„ Немаме официјална реакција од Владата, освен белешката од ...
| | веќе видена | слични

Грција ќе го чека Советот на Европската унија во декември за да ја даде својата проценка за напредокот на Македонија на патот кон Унијата. Сепак Атина има дециден став дека Советот е тој кој ја носи конечната одлука за европската перспектива на нашата земја. Ова денеска на брифинг за странските дописници во Атина го соопшти портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи, Григорис Далавекурас. „Комисијата го прави извештајот за напредокот секоја година. Грција прави сопствена проценка на напредокот, која ќе ја презентора во декември, но да биде апсолутно јасно, дека одлуките по овие прашања се во надлежност на Советот на Европската унија“, е ставот на грчкото МНР. Според Далавекурас, Советот во изминатите три години зазел многу јасна позиција и таа треба да се почитува од страна на Македонија. Грчкото МНР се воздржа од коментари за содржината на новиот извештајот на Европската комисија за земјава, која по четврти пат препорачува старт на преговорите за полноправно членство на нашата земја во ...
| | веќе видена | слични

Ќе го турка ли Брисел забрзаното решавање на спорот за името со Грција. Позитивниот извештај од Европската комисија и препораката за преговори експертите ја толкуваат како најава за деблокада на евроинтеграцискиот процес на земјава, со очекување дека Советот во декември ќе одреди датум за пристапните преговори со Македонија. Експертите за Канал 5 толкуваат што значи и препораката за решавање на името во раната фаза од преговорите. Ден по објавувањето на извештајот за напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, од страна на Европската комисија, дел од домашната експертска јавност го толкува како обелоденување на резултатот од работата на тајната дипломатија. Универзитетските професори Димитар Мирчев и Мерсел Биљали, заеднички во оценката дека на препораката на Европската комисија за старт на преговорите без натамошни одлагања, Советот на Европската Унија во декември ќе одговори потврдно доделувајќи конкретен датум. Биљали смета дека преговорите би почнале по локалните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕК ќе бара од Советот на ЕУ да ја спроведе препораката за доделување датум за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: