Камења и молотови коктели за Ангела Меркел во Грција

Германија ја сфаќа жртвата на грчкиот народ, но реформите мора да се спроведат за да се обезбеди иднината на вашите деца. Ова на Грците им го порача германската канцеларка Ангела Меркел која денеска беше во посета на Атина. На улиците протестираа 80 илјади демонстранти.
| | веќе видена | слични

Од нашиот дописник Атина - Ден по посетата на германската канцеларка Ангела Меркел во Грција детално се анализира секој збор и пораката кои се кријат зад изјавата на Меркел. Разочарани се и оние кои очекуваа дека доаѓањето на Меркел ќе донесе чудо и за 24 часа ќе ја извади Грција од финансиската криза. Посетата и изјавите на германската канцеларка ги оправдаа очекувањата на оние со реалистички пристап - дека ќе изрази поддршка, меѓутоа и дека ќе напомене дека и Грција мора уште „да го загрее столчето и да работи“ и да си помогне себеси, но и на европските партнери за побрзо да се врати конкурентна на светските пазари, со финансиската криза во заднина како еден лош сон. Најважната порака која Грција ја прочита беше дека со посетата на Меркел излегува од две години изолираност поради финансиската криза и полека се враќа довербата во неа и се подобрува нејзиниот меѓународен имиџ. Реките граѓани кои ја дочекаа Меркел, околу 40.000 граѓани, според оцените во Грција следниот ден беа помалубројни од очекуваното. ...
| | веќе видена | слични

Пензионер ги турка полицајците за време на протестите во близина на канцеларијата на ЕУ во Атина во понеделникот (8-ми октомври). Повеќе од 7.000 полицајци беа распоредени да ги смират протестите за време на посетата на германската канцеларка Ангела Меркел. [Ројтерс] Додека 50.000 демонстранти се спротивставија на забраната за протести за време на нејзината петчасовна посета на Атина во вторникот (9-ти октомври), германската канцеларка Aнгела Меркел му рече на премиерот Антонис Самарас дека Грција покри „поголем дел од материјата“ кон закрепнувањето од својата тешка економска криза, но не му даде безусловна поддршка. Возвраќајќи му за неговата поста на Берлин во август, Меркел го охрабри критикуваниот Самарас, кој сé уште се обидува да го финализира пакетот од 13,5 милијарди евра во кратење на трошоците и зголемување на даноците. Меркел сака Грција да остане во еврозоната, но не спомена дали е подготвена да биде попопустлива и да му даде на Самарас две дополнителни години кои тој вели дека му се потребни за ...
| | веќе видена | слични

И покрај предупредувањето на полицијата и забраната за одржување собири, 25.000 Грци и денеска протестираа против посетата на германската канцеларка, Ангела Меркел, на Атина. Полицијата испалила шок гранати и користела солзавец за да ги растера демонстрантите кои се собрале во голем број во центарот на Атина во знак на протест поради посетата на Меркел. Агенцијата “Франс прес“ наведува дека на централниот плоштад “Синтагма“ се собрале околу 25.000 луѓе кои се обиделе да ја срушат челичната барикада во близина на зградата на парламентот во која Меркел се сретнала со грчките лидери. Како што јавуваат тамошните медиуми, на улиците низ Атина е претежно мирно. Една група демонстранти се обидела да се пробие до Собранието на Грција, но полицијата ја растерала со солзавец. Како што јавува “Франс прес“, некои демонстранти носеле нацистичка свастика, а некои носеле транспаренти на кои пишувало “Меркел надвор, Грција не е колонија!“. Полицијата за денеска забрани било какви јавни собири. На должност се повеќе од шест ...
| | веќе видена | слични

Грците го истурија гневот врз канцеларката, која сметаат дека е директно одговорна што мора да трпат строги мерки на штедење во замена за европската помош од над 200 милијарди евра Десетици илјади Грци вчера со жестоки протести ја пречекаа германската канцеларка Ангела Меркел на нејзината прва поста на Атина од почетокот на должничката криза. Грците го истурија гневот врз канцеларката, која сметаат дека е директно одговорна што мора да трпат строги мерки на штедење во замена за помош од над 200 милијарди евра. Реки демонстранти се слеаја пред парламентот и извикуваа: „Меркел, надвор, Грција не е твоја колонија“ и „Ова не е ЕУ, ова е ропство“, не почитувајќи ја забраната на властите за јавни собири во центарот на Атина. Дел од нив ја пречекаа канцеларката со нацистички поздрави, униформи и симболи. Полицијата со солзавец, шок-гранати, пипер-спреј и со пендреци ги растеруваше демонстрантите, кои се обидуваа да ги урнат високите челични барикади пред законодавниот дом. Канцеларката доби црвен килим и топол ...
| | веќе видена | слични

Синдикатите во Солун организираат демонстрации против новиот пакет рестриктивни мерки, на денот на посетата на германскиот канцелар Ангела Меркел на Грција, јавија грчките медиуми. Во демонстрациите учествуваат претставници на коалицијата на радикалната левица СИРИЗА и вонпарламентарните левичарски партии. За попладне во 17.30 часот по локално време партијата Независни Грци и други политички движења организираат протест пред Белата кула, и предвидено е да тие да дојдат до зградата на германскиот конзулат. Вчера при посетата на германската канцеларка Ангела Меркел, грчките власти ангажираа 7.000 полицајци да се грижат за нејзината безбедност. Ова е втор пат во Грција да бидат ангажирани волкав број на полициски службеници по 1999 годиниа, кога во Грција престојуваше тогашниот амарикански претседател Бил Клинтон.
| | веќе видена | слични

Посетата на канцеларката Ангела Меркел во Атина не донесе опипливи резултати. Сепак таа имаше смисла и беше важна, смета Петер Штицле во својот коментар. Добро е што Ангела Меркел ја прифати неодамнешната покана од грчкиот премиер Андонис Самарас да ја посети Атина. И покрај тоа што истиот тој Самарас пред не така долго време испровоцира бес кај канцеларката. Тогаш тој беше водач на опозицијата и ги саботираше сите реформски напори на претходната влада. Освен ова, иако многумина Грци сметаат дека Ангела Меркел е соодговорна за состојбата во нивната земја и некои ја вбројуваат во сферата на нацистичките окупатори, таа не се поколеба да отпатува во Атина. Петер Штицле, автор на коментарот Посетата беше важен знак за солидарност со Грците. Преку она, што Ангела Меркел јавно го кажа во Атина, на извореден начин и’ го изрази тоа. Но ништо повеќе, што и не можеше да биде. Впрочем работа на грчката влада и на грчкиот парламент е да ги спроведат реформите, кои земјата треба да ја оспособат да биде ...
| | веќе видена | слични

Снајперисти на покривите, хеликоптер на небото и 7000 полицијаци се грижеа за безбедноста на Ангела Меркел за време на нејзината ненадејна и прва посета на Грција по избувнувањето на кризата – јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Самарас на аеродром со црвен тепих и воени почести, а граѓаните со протест на плоштадот Синтагма и посакаа добредојде на германската канцеларка во рамките на нејзината посета на Атина во траење од 6 часа. Во централното подрачје околу резиденциите на грчкиот државен врв каде Меркел се движеше, улиците беа буквално празни поради тоа што освен забрана за автомобили, имаше и забрана за пешаци. Полицијата пропушташе да поминат само претставниците на медиумите, легитимирајќи ги буквално на секој чекор. Во период кога гневот на Грците поради планираните мерки за штедење е близу точката на вриење, посетата на Меркел се толкува како сигнал за поддршка за премиерот Самарас и Грција. На заедничката прес конференција по средбата со грчкиот колега Меркел укажа дека постои напредок, но ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел дојде во Атина за првпат од почетокот на грчката екриза, но со оглед дека мнозинството Грци веруваат оти Германија е еден од главните виновници за нивните проблеми, очекувано, беше пречекана непријателски. Мала група од оние што протестирале против посетата на Меркел на Грција почнаа да ја каменуваат полицијата, фрлајќи и дрвени талпи и пластични шишиња пред зградата на парламентот. Полицијата засега не одговара на нападите, а репортерите јавуваат дека неколкумина припадници на атинската полиција ги ставиле на лице гас маските од својата лична опрема. На улиците протестираа 80 илјади демонстранти. Зградата на грчкиот парламент и пристапите кон резиденцијата на грчкиот премиер се оградени со метални огради, а полицијата ги блокираа околните улици.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 554 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Камења и молотови коктели за Ангела Меркел во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: