Вања Гавриловски, нов сопственик на `Канал 5`

2 копии

Скопје, 28 септември - Емил Стојменов, актуелниот сопственик на `Канал 5` денеска информираше дека телевизијата е продадена, но, дека во текот на денот ќе биде објавено името на новиот сопственик. Според некои медиуми, новиот газда на `Канал 5` е човекот кој важи за близок на Стојменов, Вања Гавриловски, директорот на печатницата „11 Октомври“. Инаку, Гавриловски, според извештајот на Советот за радиодифузија од 2008 година е основач и на `Канал 5 плус`. Сепак, до СРД се уште не стигнало официјално барање за промена на сопственичката структура на `Канал 5`, и покрај тоа што денеска е последниот работен ден на Советот пред истекувањето на рокот за регулирање на сопственоста на медиумите. Со ова паднаа во вода шпекулациите дека Турчинот Сердар Синлак, кој во Македонија стана познат како новото момче на манекенката Натали Грубовиќ, че ја купи телевизијата. „Телевизијата е продадена, но не на тој човек“, изјави Стојменов, додавајќи дека името на компанијата која ја купила `Канал 5` ќе биде соопштено ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Извршниот директор на прилепската печатница “11 Октомври“ Вања Гавриловски, ќе биде новиот газда на телевизијата “Канал 5“, објави дневниот весник “Дневник“. За да не даде оставка пратеникот Борис Стоименов, синот Емил мораше да ја продаде телевизијата. Промената на соптвеничката структура е направена поради рокот до медиумите кој го даде Советот за радиодифузија да ја усогласат сопственичката структура според членот 11 од Законот за радиодифузната дејност кој забранува јавни функционери и членови на нивните семејства да основаат или да имаат удел во радија и во телевизии. Промена на сопственоста вчера направи и сопственикот на “Канал 77“, Горан Гаврилов, кој е брат на пратеничката Билјана Казанџиска. Тој му го подари радиото на својот син Виктор.
| | веќе видена | слични
2 копии

Горан Гаврилов, брат на пратеничката од СДСМ, Билјана Казанџиска и официјално не е повеќе сопственик на радиото „Канал 77“. Го префрли радиото на синот. Гаврилов имаше жестока кавга со Советот за радиодифузија и најави дека ќе го тужи советот чија правна служба најнапред му одобрила да го подари радиото на синот и сопругата, а потоачленовите гласале воздржано. Денес истече рокот за промена на сопственичката структура според член 11 според кои сопствениците не смее да се во роднинска врска со носители на функции. Во понеделник е најавена седница на која СРД ќе ги разгледува решенијата. Оние кои ќе бидат одбиени, ќе се соочат со одземање на дозволата за работа. Стоименови ја продадоа Канал 5 телевизија на близок човек на семејството, а Ѕинго од се откажа од пратеничкото место за да ја задржи Сител.
| | веќе видена | слични

Советот за радиодифузија, преку FеDЕx Instant Priority со пристигнато писмо во 17:30 часот, во петокот до Канал 77 и со очигледна намера дека сака да задоволи некоја форма во последниот работен ден за да се констатира дека Канал 77 нема извршено промена на сопственоста. Писмото, до кое дојде Скај, а е во прилог, нема никаква правна основа и не преставува никакво образложение или одлука, велат од Канал 77. Писмото нема никаква правна основа и тоа од следниве причини ниту е решение ниту е одлука нитука има гласање со гласови (за/против/воздржани), ниту правна одлука, едноставно повторно си играме асоциации, велат од Канал 77. Како што велат од радиото, Канал 77 повторно ќе бара од СРД да добие нов одговор со правна содржина врз основа на член 11 од СРД
| | веќе видена | слични

Телевизијата Канал 5 е продадена и има нов сопственик, изјавил досегашниот сопственик Емил Стојменов. Вања Гавриловски, директор на печатницата "11 Октомври", ја купил Канал 5 телевизија. Со ова смена на сопственичката структура, телевизијата во сопственост на фамилијата Стоименови го фати последниот воз Советот за радиодифузија да не и ја одземе лиценцата за работа, бидејќи го крши членот 11 од Законот за радиодифузија. Стојменов беше принуден да ја продаде Канал 5, бидејќи неговиот татко Борис Стојменов е пратеник во Собранието, што е противзаконски. Од истите причини и Љубисав Иванов-Ѕинго, исто така, пратеник, се откажа од својата функција за неговиот син Горан Иванов да ја задржи сопственоста на телевизијата Сител. И Горан Гаврилов, сопственик на Канал 77, вчера информира дека го продал медиумот поради пратеничката функција на неговата сестра Билјана Казанџиска. Вчера истече рокот што СРД им го даде на медиумите кај коишто беше констатиран конфликт на интереси според членот 11 од Законот за ...
| | веќе видена | слични

Горан Гаврилов повеќе не е сопственик на радиото Канал 77. Тој ја префрлил сопственоста на неговиот син Виктор Гаврилов. За промената Горан Гаврилов го известил Советот за радиодифузија. -​Денес во Централинот регистар на Р.М е извршена промена на основачот на Друштвото ГБЦ Комуникации кој е основач на ТРД Канал 77. Канал 77 достави известување до СРД за извршената промена со новото решение за сопственост. Со ова Канал 77 го запази рокот за промена на сопственичката структура, стои во во соопштението што до медиумите го испрати Горан Гаврилов - поранешен сопственик на Канал 77, чија сестра е пратеник во Собранието на Република Македонија. На 30-ти септември истекува рокот до кога телевизиите Сител и Канал 5 и радиото Канал 77 треба да ја трансформираат сопственоста на радиодифузерите. Согласно Законот за радиодифузија, носители на јавни функции и членови на нивни семејства не можат да вршат радиодифузна дејност. Неодамна пратеникот Љубисав Иванов Ѕинго си поднесе оставка од пратеничката ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ објавува факти на денот:Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.ЈО молчи и не отвора постапка ...
сите 59 | | | веќе видена

Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги ...
сите 467 | | | веќе видена

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска ќе ја напушти функцијата прв човек на Обвинителството за организиран криминал и ...
сите 94 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 135 | | | веќе видена

Италијанските обвинители отворија истрага за процедурите усвоени од страна на болниците во регионот на Ломбардија во центарот на епидемијата на коронавирусот ...
сите 412 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вања Гавриловски, нов сопственик на `Канал 5`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: