Нема веќе тестови за возачка – ќе се полага компјутерски

Од идниот месец, се укинува полагањето на тестови за возачка. Ќе падне во вода досегашната практика да се ,,набубаат,, 20-те теста за Б категорија или 10-те теста за Ц и Д категорија кои со години се примопредаваат меѓу кандидатите за возачи. Од идниот месец тестовите ќе се полагаат електронски. Кандидатот ќе си добие кориснички профил и лозинка. Ќе се одговара на 31 прашање, а од вкупно 120 поени за да се положи дозволени се максимум 12 негативни поени. Тестот може да се најде на веб страницата на МВР, каде се поставени тестови за теоретскиот дел од полагањето за возачки испит и демо апликација за електронско тестирање која покажува колку поени сте освоиле и каде сте згрешиле. Според министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, филмските сообраќајки по улиците ни се резултат на научените одговори и на тој начин положените тестови. Со новиот електронски систем ќе се одговара на случаен избор од 842 прашања кои неколку месеци ги подготвувале експерти по сообраќај од министерството. „Досега во ...
| | веќе видена | слични

Во февруари годинава МВР им наложи на испитните центри да ја намалат сегашната цена, но досега таа остана иста, а со воведувањето на тестовите ќе биде и уште повисока, велат од Здружението на автошколи и инструктори на Македонија Новите компјутерски тестови што завчера ги промовира министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска ќе бидат посигурни, но најверојатно поскапо ќе ги чинат кандидатите што ќе полагаат за добивање возачка дозвола. Засега кандидатот за полагањето тестови, полигон и градско возење плаќа по 5.450 денари за Б-категорија плус часови за обука во град Скопје, со што вкупната цена изнесува 12.600 денари. Но, со воведувањето на електронското полагање идните кандидати ќе плаќаат повисока цена, предупредуваат од Здружението на автошколите. Од МВР велат дека цената ја формираат испитните центри. - Ако досега кандидатите плаќаа по 5.450 денари за полагање тестови, полигон и градска, очекуваме сега цената да биде уште повисока, што значително ќе го отежни семејниот буџет на секој кандидат. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 190 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Европскиот совет и премиер на Белгија Херман ван Ромпеј денеска од Белград порача дека клучот на просперитетот не се наоѓа ниту во ...
сите 10 | | | веќе видена

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема веќе тестови за возачка – ќе се полага компјутерски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: