Есента започна со сонце

Денес во 15 часот и 49 минути на северната полутопка на Земјата започна есента, додека на јужната хемисфера започна пролетта. По неколку дневниот студ проследен со дожд и силен ветер, денес започна есента со ведро и сончево време. Прогнозата за првите денови од есента вели дека ќе имаме топли и сончеви летни денови. Од денес, денот ќе биде скратен, а според прогнозите оваа есен ќе имаме стабилно и сончево време, со ретки и кратки врнежи. Во Македонија веќе падна првиот снег на Шар Планина, пред официјално да почне есента.
| | веќе видена | слични

Вчера точно во 15,49 часот календарски ни пристигна есента. Додека северната хемисфера ќе ужива во есенскиот дожд и пониските температури, во јужната хемисфера во исто време ќе настапи пролетта. Есента е годишно време во кое природата се обојува во најразлични бои. Целиот спектар е насекаде распослан околу нас. Но, периодот од година кој што потсетува на дождови, ниски температури, а со тоа и на многу мелахнолија. Овој пат преку прекрасна галерија ви ги доловуваме боите со кои есента ја обои нашата планата. Уживајте.
| | веќе видена | слични

Останато

Германските весници вечерва излегоа со речиси идентични наслови во извештаите од состанокот на министрите на ЕУ во Луксембург. Агенцијата Ројтерс прогнозира ...
сите 981 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Некои луѓе успешно располагаат со платата цел месец и успеваат дури и да заштедат, меѓутоа постојат и такви кои веќе само неколку дена по платата имаат ...
сите 137 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Есента започна со сонце

Од:
До кого (е-маил):
Порака: