Лани повеќе растевме отколку што годинава паѓаме

Универзитетскиот професор Томе Неновски укажува дека рецесија е само термин кој панично и непотребно се користи. Што би ни значел раст на економијата од 0,1%, прашува тој и посочува дека за вистински да се согледаат состојбите, треба да се види споредбената основа. - Лани во вториот квартал имавме голем раст на економијата од 5,2%, што е висока споредбена основа. Затоа, ова е само сигнал дека состојбата треба да се следи и да се преземат мерки за заштита од опасностите во периодот што доаѓа - вели Неновски Со пад на бруто-домашниот производ (БДП) од 0,9% во второто тримесечје од годинава, што вчера го објави Државниот завод за статистика (ДЗС), македонската економија влезе во рецесија. Ова е втор последователен квартален пад на БДП годинава откако официјална статистика за првото тримесечје објави БДП од минус 1,4%. Според ДЗС во второто тримесечје од 2012 година најголем пад е забележан во секторите рударство и вадење на камен, преработувачка индустрија и снабдување со електрична енергија, гас и вода од ...
| | веќе видена | слични

Пад на бруто домашниот производ и во вториот квартал годинава регистрира заводот за статистика. Економскиот раст е негативен, според Статистика изнесува минус 0,9%. И првото тромесечје годинава заврши со негативен раст од 1,4%. Според економската теорија доколку два квартали последователно се во минус значи дека земјата и официјално влегува во рецесија. Очекувано е, велат експертите. Сега потребна е синхронизација на макроекономската и фискалната политика, сметаат експертите. Компаниите да инвестираат во извоз, да се намалат непродуктивните трошења и да се забрзаат капиталните инвестиции. Последните европски случувања влеваат надеж дека до крајот на годината реални се очекувањата за позитивни движења. Но најважно е, сметаат експертите, фокусот да остане во одржување на здраво ткиво на македонската економија. Во второто тримесечје е забележан најголем пад во секторите рударство и вадење на камен, преработувачка индустрија и снабдување со електрична енергија и тоа од 6.9 отсто. Падот во ...
| | веќе видена | слични

Бруто-домашниот производ во второто тримесечје од годинава е намален за 0,9 проценти, објави Државниот завод за статистика Пад на БДП во вториот квартал Ова е втор последователен квартален пад на бруто-домашниот производ (БДП), што значи нашата економија влегува во рецесија. Најголем пад има во секторите рударство и вадење на камен, преработувачка индустрија и снабдување со електрична енергија, гас и вода од 6,9 проценти, градежништво од 5,1 отсто и секторот сообраќај, складирање и врски од 3 отсто. инствата, вклучувајќи ги непрофитните институции што им служат на домаќинствата, во однос на вториот квартал од 2011 година, номинално порасна за 2,2 отсто, а нејзиното учество во структурата на бруто-домашниот производ изнесува 79,2 отсто. Извозот на стоки и на услуги во овој период забележа намалување во номинален износ од 4,2 отсто, а увозот на стоки и на услуги номинално порасна за 4,5 отсто. Во првиот квартал од оваа година порастот на БДП беше минус 1,3 отсто.
| | веќе видена | слични

Фирмите извознички, во јули, своите производи на странските пазари ги продавале по пониски цени за 2,8 проценти. За една година пак цените на индустриските производи кои биле извезени во странство се зголемиле за 1,4 проценти. Според податоците на Државниот завод за статистика за еден месец (јуни – јули), најмногу загубила преработувачката индустрија оти цените на производите што ги извезувала се намалиле за 3 проценти. За истиот период за 0,2 проценти пак биле намалени цените во рударството и вадење на камен. Во споредбениот период (јули 2012 - јули 2011.) продажните цени на извезените производите на преработувачката индустрија забележале зголемување од 2 процента, додека цените на извезената руда и камен забележалеле пад за 4,3 проденти
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лани повеќе растевме отколку што годинава паѓаме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: