Лани повеќе растевме отколку што годинава паѓаме

Универзитетскиот професор Томе Неновски укажува дека рецесија е само термин кој панично и непотребно се користи. Што би ни значел раст на економијата од 0,1%, прашува тој и посочува дека за вистински да се согледаат состојбите, треба да се види споредбената основа. - Лани во вториот квартал имавме голем раст на економијата од 5,2%, што е висока споредбена основа. Затоа, ова е само сигнал дека состојбата треба да се следи и да се преземат мерки за заштита од опасностите во периодот што доаѓа - вели Неновски Со пад на бруто-домашниот производ (БДП) од 0,9% во второто тримесечје од годинава, што вчера го објави Државниот завод за статистика (ДЗС), македонската економија влезе во рецесија. Ова е втор последователен квартален пад на БДП годинава откако официјална статистика за првото тримесечје објави БДП од минус 1,4%. Според ДЗС во второто тримесечје од 2012 година најголем пад е забележан во секторите рударство и вадење на камен, преработувачка индустрија и снабдување со електрична енергија, гас и вода од ...
| | веќе видена | слични

Пад на бруто домашниот производ и во вториот квартал годинава регистрира заводот за статистика. Економскиот раст е негативен, според Статистика изнесува минус 0,9%. И првото тромесечје годинава заврши со негативен раст од 1,4%. Според економската теорија доколку два квартали последователно се во минус значи дека земјата и официјално влегува во рецесија. Очекувано е, велат експертите. Сега потребна е синхронизација на макроекономската и фискалната политика, сметаат експертите. Компаниите да инвестираат во извоз, да се намалат непродуктивните трошења и да се забрзаат капиталните инвестиции. Последните европски случувања влеваат надеж дека до крајот на годината реални се очекувањата за позитивни движења. Но најважно е, сметаат експертите, фокусот да остане во одржување на здраво ткиво на македонската економија. Во второто тримесечје е забележан најголем пад во секторите рударство и вадење на камен, преработувачка индустрија и снабдување со електрична енергија и тоа од 6.9 отсто. Падот во ...
| | веќе видена | слични

Бруто-домашниот производ во второто тримесечје од годинава е намален за 0,9 проценти, објави Државниот завод за статистика Пад на БДП во вториот квартал Ова е втор последователен квартален пад на бруто-домашниот производ (БДП), што значи нашата економија влегува во рецесија. Најголем пад има во секторите рударство и вадење на камен, преработувачка индустрија и снабдување со електрична енергија, гас и вода од 6,9 проценти, градежништво од 5,1 отсто и секторот сообраќај, складирање и врски од 3 отсто. инствата, вклучувајќи ги непрофитните институции што им служат на домаќинствата, во однос на вториот квартал од 2011 година, номинално порасна за 2,2 отсто, а нејзиното учество во структурата на бруто-домашниот производ изнесува 79,2 отсто. Извозот на стоки и на услуги во овој период забележа намалување во номинален износ од 4,2 отсто, а увозот на стоки и на услуги номинално порасна за 4,5 отсто. Во првиот квартал од оваа година порастот на БДП беше минус 1,3 отсто.
| | веќе видена | слични

Фирмите извознички, во јули, своите производи на странските пазари ги продавале по пониски цени за 2,8 проценти. За една година пак цените на индустриските производи кои биле извезени во странство се зголемиле за 1,4 проценти. Според податоците на Државниот завод за статистика за еден месец (јуни – јули), најмногу загубила преработувачката индустрија оти цените на производите што ги извезувала се намалиле за 3 проценти. За истиот период за 0,2 проценти пак биле намалени цените во рударството и вадење на камен. Во споредбениот период (јули 2012 - јули 2011.) продажните цени на извезените производите на преработувачката индустрија забележале зголемување од 2 процента, додека цените на извезената руда и камен забележалеле пад за 4,3 проденти
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лани повеќе растевме отколку што годинава паѓаме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: