Четворица загинати во антиамериканските безредија, протести и во БиХ

Три лица загинале, а 28 се повредени во немирите што избувнаа денеска околу американската амбасада во Тунис, јавува AFP повикувајќи се на тамошното министерство за здравство, додека во Египет полицијата пронашла тело на маж со огнострелна рана во близина на американската амбасада, пренесува „Макфакс“. Демонстрантите го запалиле и американското училиште во главниот град Тунис, а репортерот на Reuters јавува дека стотина разјарени луѓе гневни поради филмот „Невиноста на муслиманите" кој го навредува исламот и пророкот Мухамед, успеале да продрат во американската амбасада и се судриле со специјалците. Напаѓачите на абасадата викале „Обама, Обама, ние сите сме Осама". Претходно туниската полиција отвори оган за да ги спречи демонстрантите да продрат во комплексот на амбасадата на САД, при што беа ранети други пет лица, а повредени беа триесетина. Сѐ уште не се знае дали полицијата пукала со гумени или со боеви куршуми. Во комплексот на американската амбасада избил голем пожар, кога демонстрантите ги запалиле ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Огранокот на терористичката организација Ал Каеда во Јемен соопшти дека нападот врз американскиот дипломат во Либија претставувал освета поради убиството на вториот човек на организацијата шеик Абу Јахја ал Либи. Ал Каеда на Арапскиот Полуостров, како што групата е позната во Јемен, исто така, повика на напади врз американските дипломатски мисии на Блискиот Исток и Африка. Организацијата, сепак не презема директна одговорност за нападот врз американскиот конзулат во Бенгази. Според соопштението на Ал Каеда на својот сајт, убиството на вториот човек на организацијата во јуни, го „зголеми ентузијазмот и одлучноста на хероите на независна Либија да се осветат за нападот на нашиот пророк“. Ал Каеда во соопштението повикува протестите и протерувањето на американските дипломатски мисии да бидат „чекор кон ослободување на муслиманските држави од американската хегемонија“. Терористичката организација нападот и убиството на амбасадорот Стивенс го означи како „најдобар пример“ кој треба да го следат оние што ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Француските жандарми во полна опрема се соочија со демонстранти во близина на Плас де ла Конкорд во Париз, каде што околу 100 лица одржаа протест против американскиот филм во кој според нив се навредува пророкот Мухамед. Париската полиција уапси 150 демонстранти за "безбедносни проверки" во саботата кога толпата се собраа пред американската амбасада протестирајќи против филмот кој е навредлив за пророкот на исламот и повикаа на протести низ муслиманскиот свет. Муслимански демонстранти во кои се забележуваа и жени и деца, одговорија на социјалните мрежи и побараа муслиманите да се соберат на светски познатата улица Шанс Елизе и да се молат на широките тротоари. Само една мала група успеа да се пробие во близина на американската амбасада, а повеќето од демонстрантите не беа во можност да ги пробијат полициските кордони во Градината на лалињата. Во немирите четири полицајци беа полесно повредени. Анти-американски протести започнаа претходно оваа недела, откако се појави најавата за американскиот филм ...
| | веќе видена | слични

По најновите анти-американски безредија, американскиот претседател Барак Обама не смета со брзо смирување на состојбата на Блискиот Исток, оценува во своето онлјан издание „Њујорк Тајмс“. Белата куќа оценува дека насилните протести во кои беа убиени четворица американски дипломати, би можеле да доведат до „трајна криза со непредвидливи дипломатски и политички последици“, се вели во извештај на „Њујорк Тајмс“. Како последица на нападите врз американските претставништва во Тунис и Судан, САД почнаа да го повлекуваат својот персонал од тамошните амбасади. Во дипломатските претставништва ќе остане само онолку персонал колку што е неопходно. Истовремено, американското министерство за надворешни работи ги предупреди граѓаните да не патуваат во Тунис „во овој момент“. Вакво предупредување е издадено и за Судан. Инаку, Американците почнаа да го зајакнуваат своето воено присуство во регионот. Воени сили се испратени во Судан, Либија и Јемен. Повик за нови напади Протести пред американскиот конзулат во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

САД се на пат да испратат војници во 17 или 18 места во исламскиот свет за да може да одговорат на немирите предизвикани од американски филм кој за многумина муслимани е навреда за нивната религија, изјави министерот за одбрана Лион Панета. - Треба да сме подготвени хипотетички, за ситуација во која тие демонстрации излегуваат од контрола, изјави Панета за Форин полиси. Тој не даде други детали за планот. Според весникот, Пентагон ќе го анализира испраќањето на околу 50 маринци за обезбедување на Амбасадата на САД во Судан. Сто маринци се веќе распоредени во Либија и Јемен. Десетици илјади муслимани протестираа вчера арапски држави против филмот Невиноста на муслиманите. Вкупно шест луѓе загинаа во насилствата во Тунис, Судан, Либан и Египет.
| | веќе видена | слични

Судан и Јемен денеска отфрлија барање на САД за присуство на американски маринци во тие држави поради бранот протести и нападите врз амбасадите на САД предизвикани од филмот за кој муслимани тврдат дека го навредува исламот и пророкот Мухамед. - Судан е во состојба да ги заштити дипломатските претставништва во Картум и ќе го заштити и персоналот од Амабсадата, изјави министерот за надворешни работи на Судан, Али Ахмед Карти. Тим американски маринци за брзи акции упатен е во Судан каде вчера демонстранти во Картум се обидоа да упаднат во Амбасадата на САД. САД разгледуваат во таа држава да упатат вод маринци. Во меѓувреме, и јеменскиот парламент отфрли денеска присуство на маринци во Сана кои треба да зајакнат безбедност на Амабсадата на САД. Парламентот во соопштение „отфрла каква било форма на странско присуство“ во државата и додава дека владата ќе се погрижи за безбедноста на странските амбасади .
| | веќе видена | слични
2 копии

Огранокот на Ал Каеда во Јемен ги повика муслиманите на протести и да убиваат што е можно повеќе американски дипломати во исламските земји поради филмот во кој се исмејува пророкот Мухамед, филм кој организацијата го смета за продолжение на христијанските борби против исламот. - Кој и да сретне американски амбасадор или службеник, би требало да го следи примерот на следбениците кои го убија американскиот амбасадор, се наведува во соопштението на Ал Каеда, пренесува Ројтерс. - Исфрлувањето на амбасадорите треба да биде чекор напред кон ослободувањето на муслиманските земји од “американската хегемонија“, се вели во соопштението на Ал Каеда, објавено на нивниот веб-сајт.
| | веќе видена | слични

Американските власти испратиле дополнителни воени тимови во 18 муслимански земји кои се од стратешки интерес за Пентагон, за да одговорат на антиамериканскиот бунт кој во последните неколку дена пламна низ Блискиот Исток. - Мораме да бидеме подготвени во случај овие демонстрации да избегаат од контрола“, изјавил шефот на Пентагон Леон Панета за списанието Форин полиси (Foreign Policy) и ја потврдил тезата дека Америка и претседателот Барак Обама ни овој пат нема ништо да препушти на случајот и дека на секоја закана по своите интереси ќе одговори онака како што најдобро умее – со сила. Панета не открил детали за разместувањето на американските сили, но познато е дека по стотина маринци веќе се испратени во Либија и Јемен, а педесетина за заштита на амбасадорот во Судан. Шефот на Пентагон се обидел да ја миноризира политичката важност на бунтот на Блискиот Исток, изјавувајќи дека „една демонстрација на екстремисти, ништо повеќе од демонстрација на Кју Клукс Кланот во САД, не ги рефлектира чувствата на ...
| | веќе видена | слични

Терористичката група „Ал Каеда“ од Јемен ги повика сите муслимани да протестираат и да убијат што е можно повеќе американски дипломати во муслиманските земји, бидејќи во филмот „Невиноста на муслиманите“ се исмејува Мухамед, а тие тоа го сметаат како продолжување на Крстоносните војни против исламот.„Кој и да има прилика да сретне амбасадор на САД или делегат, треба да го следи примерот на Омар ал Муктар кој уби еден од нив“, се вели во соопштението на Ал Каеда, според „Ројтерс“.Според оваа организација, убивањето на амбасадорите е чекор кон ослободување на муслиманските земји од „Американската хегемонија“. Одбраната на честа на Мухамед е обврска на секој муслиман, се вели во соопштението, а муслиманите кои живеат на Запад, имаат посебна обврска да бидат вклучени во нападите врз клучните цели, бидејќи тие имаат шанса да нанесат поглема штета.
| | веќе видена | слични
8 копии

Јеменскиот огранок на Ал Каеда повика муслиманите да ги засилат протестите против американскиот антиисламски филм невиноста на муслиманите и да убиваат американски дипломати. Во соопштение на својот сајт, Ал Каеда за Арапскиот полуостров го оквалификува филмот како ново поглавје во „крстоносната војна“ против исламот. Тие повикуваат на протести пред западни амбасади и тоа да биде „чекор кон ослободување на муслиманските држави од американската хегемонија“. САД го сметаат јеменскиот огранок на Ал Каеда за најопасен од сите на терористичката мрежа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 316 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Четворица загинати во антиамериканските безредија, протести и во БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: