Ватерполистите ги дознаа своите противници

3 копии

Ватерполо репрезентацијата на Македонија ќе игра во Б групата во Светската лига, заедно со селекциите на Србија, Шпанија и Германија, соопшти Светската пливачка федерација (ФИНА). Во групата А ќе играат: Црна Гора, Грција, Хрватска и Турција, додека во групата Ц се: Унгарија, Русија, Романија и Италија.
| | веќе видена | слични

Ватерполо репрезентацијата на Македонија ќе игра во Б групата во Светската лига противници се репрезентациите на Србија, Шпанија и Германија. Ова е исклучително тешка група, Шпанија мината сезона играше во финалето и загуби од Хрватска, Србија во последните 6 години има четери победи а лани не настапуваше. Првите натпревари се играат на 31. октомври. Во А групата ќе играат Хрватска, Турција, Грција и Црна Гора, додека во групата Ц ќе настапуваат Унгарија, Италија, Русија и Романија.
| | веќе видена | слични

Шесте репрезентации од поранешните југословенски републики ќе учествуваат на европскиот самит, а ќе играат и неколку натурализирани кошаркари од овие простори На Евробаскетот во Словенија в година во септември не само што ќе играат сите шест репрезентации од просторите на поранешна Југославија, туку ќе има и многу селектори и натурализирани играчи од овие земји. Од претставниците на екс-југословенската школа, Словенија како домаќин и Македонија како учесник на квалификациите за ОИ не играа квалификации и директно се пласираа на ЕП. Хрватска и Црна Гора без пораз ги минаа квалификациите, Босна и Херцеговина беше прва во својата група, а потфрли само Србија која дури во последното коло обезбеди место на Евробаскетот. Поранешни Југословени ќе има и на клупите на репрезентации кои не се меѓу шесте ексју-републики. Србинот Светислав Пешиќ ја предводи Германија, неговиот сонародник Игор Kокошков е селектор на Грузија, Словенецот Алеш Пипан седи на клупата на Полска, Богдан Тањевиќ е тренер на Турција. ...
| | веќе видена | слични

Македонската ватерполо-репрезентација с` уште не знае дали ќе учествува на натпреварите од Светската лига на ФИНА во претстојната сезона, иако календарот веќе е објавен. Проблемот со немање базен во кој би работеле ги стави ватерполистите во улога на бескуќници и покрај тоа што во Скопје моментно има два покриени базена што функционираат. Македонија веќе три сезони редовно е учесник во Светската лига, а прашање е дали ќе биде подготвена за почетокот на ова издание на 31 октомври затоа што не може да тренира, а нема да има каде да ги игра ни домашните мечеви. Во прашање е доведено и учеството на нашата репрезентација и на квалификациите за Европското првенство 2014 година од истата причина. Во стручниот штаб и меѓу ватерполистите, барем оние што се во Скопје, владее разочарување од ситуацијата. - Веќе девет месеци ватерполо-спортот е во тотален застој во Македонија. На Олимпискиот базен сме третирани како да сме обични капачи. Не ни даваат да поставиме голови и да играме со топка. Kако да тренираме без топка ...
| | веќе видена | слични

Македонија во новата сезона во СЛ ќе се бори против Србија, Шпанија и Германија во групата Б.Новата сезона во Светската ватерполо лига им донесе на македонските репрезентативци сериозни противници во рамките на групата Б. Нашите ватерполисти ќе мораат сериозно да пристапат кон дуелите со Србија, една од најтрофејните репрезентации, Шпанија која секогаш е при врвот и Германија, која иако го нема квалитетот на претходните две репрезентации сепак претставува уште еден сериозен испит за нашите ватерполисти.Групата А е сочинета од уште три балкански репрезентации : Црна Гора,Хрватска и Грција кои ќе се борат за пласман понатака со Турција. Последната група Ц е составена од Италија, Романија, Русија и Унгарија.Во исчекување на потврдата на сите репрезентации за учеството, Светската лига ќе стартува на крајот од Октомври, а финалните натпревари се очекуваат да бидат во Јуни.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во новата натпреварувачка година од Светската ватерполо лига, репрезентацијата на Македонија во машка конкуренција ќе игра со селекциите на Шпанија, Германија и Србија во рамките на групата Б. Групата А ја сочинуваат Турција, Грција, Хрватска и Црна Гора додека во групата Ц ждребувањето сакаше силите да си ги одмерат Унгарија, Италија, Русија и Романија. Според предвиденото, натпреварите во светската лига ќе стартуваат кон крајот на месец Октомври, а ќе се игра до Јуни следната година. Останува уште сите репрезентации да го потврдат своето учество во ова натпреварување и официјално да биде потврдено ждребувањето и изгледот на групите.
| | веќе видена | слични

Кошаркарската репрезентација на Србија како последна обезбеди пласман на Европското првенство (ЕП), кое следната година ќе се одржи во Словенија, откако на свој терен го совлада Израел со 83-67 и квалификациите ги заврши на третото место во групата А Ја предводеше Србија до триумф: Миленко Тепиќ ЗАВРШИЈА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП ВО КОШАРКА, Црна Гора оствари импресивен биланс во овие квалификации со максимални 10 победи, додека Хрватска, Германија и Италија имаа скор од 8-0. На ЕП во Словенија се пласираа: Шпанија (како европски првак), Франција, Русија, Македонија, Грција, Словенија, Велика Британија, Литванија, Црна Гора, Италија, Хрватска, Германија, Израел, Шведска, Украина, Грузија, Финска, Турција, Летонија, Чешка, Белгија и Србија. Македонија обезбеди пласман благодарение на освоеното историско четврто место на последното ЕП во Литванија. На овој еврособир ќе настапат сите земји што беа дел од поранешна СФРЈ, со што уште еднаш се потврди квалитетот на кошарката на овие простори. Ждрепката за групите ...
| | веќе видена | слични

Ватерполистите на Македонија и оваа година ќе бидат дел од Светската лига. Во групата Б ждребот на “делфините“ ги смести со Германија, Србија и Шпанија. По подолга апстинеција од Светската лига се враќа Унгарија. Натпреварите од Светската Лига започнуваат на 31 октомври. Мх.П.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ватерполо репрезентација во новата сезона ќе се натпреварува во групата Б од Светската лига заедно со селекциите на Србија, Шпанија и Германија. Елитното натпреварување ќе стартува на 31 октомври, а во преостанатите две групи силите ќе ги одмерат (А) Хрватска, Турција, Грција и Црна Гора, додека во групата Ц се Унгарија, Италија, Русија и Романија.
| | веќе видена | слични

Англија од пенал спаси бод дома против Украина (1:1), а "црвената фурија" минимално славеше во Тбилиси (1:0) Повеќето се очекувани, но има и неколку неочекувани резултати постигнати во 2. коло од квалификациите за Светското првенство во 2014 година во Бразил. Репрезентацијата на Англија е една од тие кои не ја оправдаа фаворитската улога откако ремизираа на "Вембли'' против Украина (1:1). - Заслуживме најмалку еден бод. Ќе беше неправедно ако Украина ги освоеше сите три бода. Дадовме се од себе, продолживме со истиот стил на игра и по прекрасниот погодок на гостинот. Го наметнавме нашиот стил на игра, не форсиравме долги топки кои требаа да завршат во гостинскиот казнен простор, изјави селекторот на Англија, Рој Хоџсон. Среќна победа забележа актуелниот светски и европски шампион, Шпанија на гостувањето во Грузија (1:0). - Не знаевме како ќе игра противникот. Не ни се допадна нивниот дефанзивен стил. Тешко играме против репрезентации кои мислат само на сопствениот гол. Ние не живееме во минатото, мислиме на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ватерполистите ги дознаа своите противници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: