Иво Далдер: Да се почитува Хашката пресуда

3 копии

Пофални зборови за реформите во општеството, силна поддршка од големите земји-членки на чело со САД и „данајска“ понуда од Грција да не протурка да станеме дел од евроатлантските интеграции во случај на решавање на спорот со името, е накратко епилогот од денешниот состанок на македонската делегација со Северно-атлантскиот совет на НАТО (НАЦ) во Брисел. На состанокот се разгледуваше извештајот за прогресот на Македонија во рамки на процесот за членство во НАТО, јави МИА. Во присуство на министрите за надворешни работи и за одбрана, Никола Попоски и Фатмир Бесими, амбасадорите на земјите-членки на НАТО на чело со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен, денеска ја отворија 14 средба во процесот за членство на нашата држава во НАТО (т.н. МАП). Според информациите на МИА пренесени од директни учесници на состанокот, освен традиционалните партнери Турција, Словенија, Канада, Хрватска и Словачка, денеска неочекувано зад остварување на членството на Македонија во Северната алијанса застанал и американскиот ...
| | веќе видена | слични

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата не ја менува одлуката на Самитот на НАТО во Букурешт и Македонија ќе биде примена за членка откако ќе го реши спорот за името со Грција, но одлуката на Судот од Хаг не смее да се игнорира и таа треба да служи како моментум за изнаоѓање на заедничко прифатливо решение, рекол американскиот амбасадор во НАТО, Иво Далдер на состанокот на македонската делегација со Северно-атлантскиот совет на НАТО, што се одржа во седиштето на Алијансата, јавува дописникот на МИА од Брисел. Министерот за надворешни работи Попоски на присутните им посочил дека 13 години Македонија, наместо на масата, се наоѓа на менито на НАТО и тоа трае предолго. - Она што беше подвлечено е дека се работи за историски долг процес што досега не и се случил на ниту една друга земја - да има толку многу циклуси на прилагодување кон НАТО до пристапувањето. Соочени сме со специфична ситуација во која четири години не можеме да дојдеме до членство поради наметнатата блокада. Она што беше значајна порака од ...
| | веќе видена | слични

Можеби помалку неочекувано, но на разговорите во Брисел станало збор и за хашката пресуда, на која се осврнал американскиот амбасадор во НАТО, Иво Далдер. Тој порачал дека одлуката на судот од Хаг не смее да се игнорира и оти таа треба да служи како моментум за изнаоѓање на заедничко прифатливо решение. Пофални зборови за реформите и силна поддршка од големите земји - членки на чело со САД, е епилогот од состанокот на македонската делегација со северно - атланскиот совет на НАТО во Брисел, а на кој се разгледуваше извештајот за напредокот на Македонија во процесот за членство во Алијансата. Четиринаесеттата средба во процесот за членство на Македонија беше отворена во присуство на министрите за надворешни работи и за одбрана, Никола Попоски и Фатмир Бесими и амбасадорите на земјите - членки на НАТО на чело со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен. Можеби помалку неочекувано, но на разговорите во Брисел станало збор и за хашката пресуда, на која се осврнал американскиот амбасадор во НАТО, ...
| | веќе видена | слични

Свечен прием во седиштето на НАТО по повод 20 години АРМ Со порака дека АРМ е созреана за да добие полноправно членство во НАТО, министерот за одбрана Фатмир Бесими вчера ги поздрави амбасадорите и официјални претставници на земјите-членки и кандидати за прием во НАТО, на свечениот прием кој го организираше по повод 20 години од формирањето на АРМ. - Ние сме веќе полнолетна армија што учествува во мисиите за обезбедување мир ширум светот на НАТО. И благодариме на Северната алијанса на поддршката и за возврат очекуваме да станеме активен член на оваа организација, порача министерот Бесими во својот говор. Неколку часа подоцна, требаше да се одржи состанок со Северно-атлантскиот совет на НАТО (НАЦ) на кој присуствуваше и министерот за надворешни работи Никола Попоски. - Денеска очекуваме почеток на 14-тиот циклус од пристапниот процес на Македонија во НАТО. Во изминатите циклуси веќе докажавме дека повеќепати, заедно со сите членки на Алијансата, придонесуваме во нивните мисии и имаме содржински придонеси и ...
| | веќе видена | слични

Амбасадорот на САД во НАТО Далдер побарал да се почитува пресудата на Меѓународниот суд на правдата во однос на Македонија. Македонската делегација во Брисел ги искажала очекувањата за придвижување на процесот за прием. Во Брисел се оддржа состанокот на македонска делегација во присуство на министрите за надворешни работи и за одбрана, Никола Попоски и Фатмир Бесими со Северно-атлантскиот совет на НАТО (НАЦ), на кој се разгледуваше извештајот за прогресот на Македонија во рамки на процесот за членство во НАТО. Според информациите на агенцијата МИА пренесени од директни учесници на состанокот, освен традиционалните партнери Турција, Словенија, Канада, Хрватска и Словачка, вчера неочекувано зад остварување на членството на Македонија во Северната алијанса застанал и американскиот амбасадорв о НАТО, Иво Далдер. Тој порачал дека „иако пресудата на Меѓународниот суд на правдата не ја менува одлуката на Самитот на НАТО во Букурешт оти Македонија ќе биде примена за членка откако ќе го реши спорот за името ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша ...
сите 226 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 211 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 218 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 170 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иво Далдер: Да се почитува Хашката пресуда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: