Прв бод за Македонија од Глазгов

Прв бод за Македонската фудбалска репрезентација во квалификациите за Светското првенство во Бразил. Вечерва нашите најдобри фудбалери одиграа 1:1 против Шкотска на гостувањето во Глазгов, во уште еден натпревар каде Македонија имаше повеќе шанси од противникот и немаше да биде незаслужено ако победеше. Натпреварот започна со добра игра на избраниците на Чеде Јаневски кои веќе во 11.минута поведоа со 1:0 со голот на Николче Новески кој одлично го искористи невниманието на одбраната на Шкотска и влегувајќи од втор план во шеснаесетникот, успеа да го совлада МекГрегор. Иако од тв снимката се гледа дека голот е постигнат од офсајд, судиите го признаа истиот и тоа е една од ретките ситуации кога судиските грешки се во наша корист. Продолживме со добра игра, а Ибраими имаше одлична шанса да зголеми и на 2:0, но откако не успеавме да ја искористиме доминацијата, казнија домаќините во 43.минута. Морисон го пронајде Меки кој ја избегна офсајд замката и ја искористи грешката на нашата одбрана, за да го проигра Кени ...
| | веќе видена | слични

Оптимизмот е заедничката нишка на сите три репрезентации од екс-Југославија што играат во А-групата за пласман на Светското првенство во Бразил 2014 година. Поранешните братски републики, Македонија, Хрватска и Србија сега се лути ривали и играат меѓусебе со Белгија, Велс и Шкотска за пат во Јужна Америка на Мундијалот за 2 години. Ние минавме најтенко со бодовното салдо, освоивме само еден бод во стартните два дуела, иако според играта против Хрватска и Шкотска заслуживме многу повеќе. Н~ грее играта на теренот и прикажаното на „Максимир“ и на „Хемпден парк“, а не загрижува ефикасноста. Нова шанса и голем предизвик ќе ни бидат следните два дуела токму против Хрватска и Србија во октомври. На 12 октомври на арената „Филип Втори“ посакуваме да им се реваншираме на „коцкестите“ за поразот од 0-1 на премиерата од квалификациите, а четири дена подоцна пак играме дома против Србија. - Покажавме дека сме добра репрезентација и сега сигурно повеќе ќе н` почитуваат противниците. Не знам дали ќе ни биде полесно ...
| | веќе видена | слични

Жестоки критики во Шкотска и барања за оставка на селекторот по новото реми во квалификациите за СП „Ништо на теренот не упатуваше на толку голема разлика меѓу Хрватска и Македонија, каква што е на ранг-листата на ФИФА“, рече хрватскиот селектор Игор Штимац по мечот на „Максимир“ во квалификациите за Светското првенство 2014 во Бразил. Разликата од 50 позиции во светскиот фудбалски поредок не беше уочлива ниту во дуелот на „Хемпден парк“ во Глазгов во вторникот. Македонскиот национален тим покажа дека знае и може, дека има капацитет, ги освои симпатиите, заслужи респект, издаде предупредување до ривалите и ги остави Шкотланѓаните да се справуваат со сопствените фрустрации и надменост кога е во прашање најважната споредна работа во светот. Шкотска однапред впиша шест бода на контото од воведните два меча на домашен терен во мундијалските квалификации. Наместо очекуваните три против Србија, остана со еден (0:0), па во репрезентацијата на Македонија се гледаше шанса за вадење. Беа самоуверени дека ќе успеат ...
| | веќе видена | слични

Ремито 1-1 против Шкотска е резултат на неможноста да ги искористиме многубројните шанси, но нашата игра беше каква што можеби никогаш не сме виделе, па редно е да почнеме да освојуваме и бодови Со својот четврти гол за репрезентацијата Николче Новески донесе водство од 1-0 Освоивме бод, но се чини како да загубивме два. Во меч во кој имаше повеќе од играта, македонската фудбалска репрезентација на крајот мораше да се задоволи со реми 1-1 на гости против Шкотска, во вториот квалификациски меч за Светското првенство во Бразил 2014. Македонија имаше неколку огромни шанси за гол, на периоди доминираше во поседот на топката, но Шкотите одолеаја благодарение на играчот на натпреварот, голманот Алан Мекгрегор, и искористија една од малкуте можности за да се спасат од пораз. - Играчите заслужуваат честитки и штета е што во Скопје не се враќаме со три бода. Задоволен сум со играта, но не и со бодовите. Самото тоа што Мекгрегор беше избран за најдобар играч говори колку ние бевме подобар противник - изјави ...
| | веќе видена | слични

"Црвено-жолтите" го надиграа противникот, први го открија резултатот, имаа повеќе идеални шанси, па наместо реми имаа можност дури и да слават на "Хемпден парк" Селекторот Чеде Јаневски и најдобрите фудбалери на Македонија во вториот обид го скршија мразот и го освоија првиот бод во групата А од квалификациите за СП 2014. Македонија остана непоразена против Шкотска иако од "Хемпден парк" можевме да заминеме и со трите бода. "Црвено-жолтите" ја надградија играта од Загреб и се претставија во уште посветло издание во Глазгов. Шкотите ги изненадивме со организирани и офанзивна игра, не оставајќи им простор први да не загрозат. Плодот од таквата течна игра беше и раното водството со голот на Новески во 11. мин. Но, наместо да заминеме со предност на одмор, бидејќи Ибраими не искористи идеална прилика, по една грешка пред голот на Богатинов, домаќинот израмни. И во второто полувреме имавме можност за ново водство, откако Хасани го погоди дирекот (58. мин.), а најколосалната шанса за победа ја прокоцка Мирко ...
| | веќе видена | слични

Дербито во "А" квалификациската група за претстојниот Мундијал во Бразил, помеѓу директните ривали за првата позиција, Белгија и Хрватска, заврши без победник (1:1). Гостите го отворија резултатот, откако крилниот напаѓач на Борусија од Дортмунд, Иван Перишиќ ја погоди противничката мрежа, а конечните 1:1 во 45 минута ги постави дефанзивецот на Андерлехт, Жилет. - Ако требаше некој да победи, тогаш тоа бевме ние. Доминиравме 80 минути против една репрезентација каква што е Хрватска. Противникот ја искористи првата посериозна шанса. Успеавме да се вратиме после тој шок. Имаме потреба од вистински напаѓач, создадовме многу чисти шанси и не смеевме да не ги искористиме, изјави по натпреварот селекторот на Белгија, Марк Вилмотс. Неговиот колега од спротивната страна, Игор Штимац, изјави дека е задоволен од залагањето на неговите фудбалери. - Штета што не победивме, но гол може да се постигне и во првата и во последната минута. Среќен сум поради залагањето на моите фудбалери. Вака ќе играат на секој следен ...
| | веќе видена | слични

Македонија и во третиот обид фудбалски не ја освои Хрватска, но и британскиот остров не падна, но нашите репрезентативци со играта, односот, квалитетот и со борбеноста ги освоија срцата на познавачите на најважната споредна работа на планетата. Освоивме само бод од двете блок-гостувања во Загреб и во Глазгов, а сепак сторивме многу. Им покажавме на докажаните фудбалски величини, какви што се Хрватска и Шкотска, дека знаеме да играме фудбал. Само среќата, која апсолутно ни го сврте грбот, и нашата неумешност да постигнуваме голови од чисти ситуации н` оставија да жалиме за поразот од „коцкестите„ со 0-1 и за ремито 1-1 против Шкотланѓаните. - Па вие сте имале одлична репрезентација. Го знаев Пандев, но од кај ви се момците со број 2, 19, 21. Тие веднаш може да играат во Премиерлигата. Игравте како вистински тим и, искрено, требаше да победите. А тоа, верувајте, не е нималку лесно да се стори против Шкотска како гостин – беше реакцијата на таткото на Џејмс Морисон, репрезентативецот на Шкотска. Се сретнавме ...
| | веќе видена | слични

ГЛАЗГОВ - Македонија го напушти мултифункционалниот „Хемпден парк“ без еуфорија и покрај ремито 1:1 со Шкотска во квалификациите за Светското првенство 2014 во Бразил. И добро е што е така. Досега изразувавме задоволство по секое избегнување пораз на гостински терен, но отсега, се чини, тоа нема да биде случај. Апетитите растат, а како бекграунд на тоа е прикажаната игра, за која нема забелешки ниту во Загреб ниту во Глазгов и, аналогно на тоа, позитивните критики за пристапот и за начинот со кој комплетниот состав се спротивстави на Хрватите и на Шкотланѓаните, но не и од резултатите. На „Максимир“ заслуживме бод, на „Хемпден парк“ три. Тоа го спомена и селекторот Чедомир Јаневски на прес-конференциите по двете средби. Ние се согласуваме со него. Наместо со четири бода, за жал, се вративме со еден, што е показател, сепак, дека фудбалската репрезентација влегува во ренесансен период што треба да се надградува и да трае. Момчињата одиграа на ниво какво што прилега на повикот во репрезентацијата, во која ...
| | веќе видена | слични

Спортска разгледница од Шкотска Почетниот состав на Чедомир Јаневски уште во првите минути му стави до знаење на домаќинот дека не е дојден во Глазгов за да игра подредена улога Капитенот Горан Пандев во Глазгов го одигра еден од своите најдобри натпревари во дресот на македонската репрезентација Македонските и шкотските навивачи во прегратка пред мечот што за двете селекции значеше поправен испит по првото коло од квалификациите, во кое не ги остварија посакуваните резултати Шкотите не избираа средства за да го запрат најопасниот македонски фудбалер Горан Пандев (горе) Стотина македонски иселеници од Велика Британија дојдоа во Глазгов за да ја бодрат репрезентацијата Николче Новески со кренати раце во очекување потврда на својот гол од руските судии Агим Ибраими не може да ја прежали стопроцентната шанса за гол во првото полувреме
| | веќе видена | слични

Навивачите во Шкотска не можат да го преболат „неуспехот“ на нивната репрезентација во мечот со Македонија, па бараат итна смена на селекторот Крег Левин. Според Шкотлаѓаните шансите на Шкотска да патува на Светското првенство во Бразил се сведуваат само на теорија откако тимот беше „поразен“ од Македонија. Инаку, репрезентациите на Шкотска и Македонија одиграа 1:1 на „Хемпден Парк“ во рамките на второто коло од А групата, во квалификациите за пласман на СП во Бразил во 2014 година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена и нешто друго во меѓувреме беше потребно пратениците на СДСМ Фросина Ременски (потпретседател на Собранието) и Александар Кирацовски (доскорешен ...
сите 306 | | | веќе видена

Скопското обвинителство нема кривично да го гони адвокатот на пратеникот Ејуп Алими, Мефаил Арслани за заканата кон обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ...
сите 186 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 158 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прв бод за Македонија од Глазгов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: