Мареј ги омрси Британците по 76 години

Енди во финалето, во пет сета, славеше над Србинот Новак Ѓоковиќ со 7:6, 7:5, 2:6, 3:6, 6:2. и стана првиот тенисер од Островот, по Фред Пери кој во 1936 освои гренслем титула По пет часа атомски тенис на "Артур Еш" во финале за паметење и прераскажување, Британецот Енди Мареј, во своето петто финале го освои првиот гренслем турнир во кариерата. Тој во финалето на последниот гренслем САД опен годинава го победи Србинот Новак Ѓоковиќ со 7:6, 7:5, 2:6, 3:6, 6:2. Во походот кон својата прва титула од големите натпреварувања Британецот имаше голема поддршка од своите сонародници сер Алекс Фергусон и Шон Конери. Ова е воедно и прва титула на еден гренслем турнир за Британија по пауза од 76 години. Последен британски тенисер кој се закити со гренслем беше Фред Пери во 1936 кога ги освои Вимблдон и САД опен. -Многу сум емотивен и овој успех така и го доживувам. Плачев по завршување на натпреварот , бидејќи сум неверојатно среќен и се уште не сум свесен што направив. Цел живот сонував за овој момент, да го ...
| | веќе видена | слични

Иако на Велика Британија и го донесе првиот гренслем трофеј по пауза од точно 76 години, Енди Мареј беше пречекан од само неколку десетици фанови на аердоромот „Хитроу“ во Лондон. Можеби им пречи што е Шкотланѓанец? – беше најпоставуваното прашање во тениските кулоари откако британските фанови не му ја оддадоа достојната почит и признание на Мареј, кој го освои првиот гренслем во својата кариера, славејќи го маратонското финале на УС Опен против Новак Ѓоковиќ. Трофејот од Флешинг медоус во Њујорк е прв за Велика Британија по далечната 1936 година, кога Фред Пери им ја носи досега последната гренслем титула на островјаните, токму од УС Опен. Во Лондон имаше повеќе новинари отколку навивачи на пречекот на Шкотланѓанецот, а не ни стануваше збор за некаков посвечен и подостоинствен пречек каков што би доликувало, како на пример црвен тепих, официјален пречек од одреден висок политички функционер, или пак почесен вод, нешто што со сигурност би се случило во многу други земји.
| | веќе видена | слични

Пристигнувањето на победникот на американскиот Грен слем, US Open, Анди Мареј во Британија помина скоро незабележано. На аеродромот имаше десетина навивачи и толку новинари.По четири неуспешни обиди да се освои трофеј, со победата над Новак Ѓоковиќ, Мареј стана првиот Британец кој освоил Грен слем, по 1936-та година.
| | веќе видена | слични

Алекс Фергусон призна дека финалниот меч на Отвореното првенство на САД му донесе повеќе нервоза отколку што тоа вообичаено му се случува кога игра неговиот Манчестер јунајтед. Седумдесетгодишниот тренер брзаше од деловен состанок на Менхетн за да стигне на време за финалето, кое го проследи од таборот на Енди Мареј, додека друга шкотска легенда, Шон Конери, беше сместена во претседателската ложа на стадионот "Артур Еш". Финалето траеше четири часа и 54 минути, по кои Енди Мареј ја освои својата прва гренд слем титула, на која Британците чекаа цели 76 години. - Ова беше понервозно од еден премиерлигашки натпревар. Обично можам да се контролирам, но не успеав таа вечер. Горд сум на момчето, бидејќи вложи многу напорна работа во ова и против Ѓоковиќ покажа колку е врвен играч. Беше апсолутна привилегија да се биде присутен на финалето и да се гледа Енди како ја освојува титулата. Јас, всушност, многу сакам тенис и затоа ова беше посебен момент за мене - изјави Фергусон.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ не го криеше разочарувањето откако Енди Мареј го спречи да го обрани насловот на УС Опен, но сепак тврди дека е среќен поради успехот на Шкотланѓанецот, кој конечно се израдува на грен-слем трофеј. Во годинашнава завршница на Отвореното тениско првенство на САД, Србинот не успеа како лани против Федерер да направи пресврт по негативата од два сета. Новинарите ги интересираше што во моментите кога се кршеше мечот му минувало низ главата. „Не се откажував, знаев дека можам да се вратам доколку се борам. Тоа е единствената шанса. Минатата година ми успеа, оваа не. Тоа е спортот. Навистина ментално и физички одев до крајни граници. На крајот на краиштата игравме за грен-слем титула, двајцата ја посакувавме победата. Доколку го добиев првиот сет, межеби дуелот ќе одеше во друга насока, но не треба да се прашувам „што би било“. Енди е грен-слем победник и го заслужи тоа“, вели српскиот тенисер. До крајот на оваа година има една цел, да се врати на првата позиција на АТП листата. Вели дека нема да ...
| | веќе видена | слични

Триумфот на УС Опен му донесе на Енди Мари прв гренд слем трофеј, но и трето место на АТП листата. Британецот го помина Рафаел Надал кој паузира уште од Ролан Гарос и нема да игра уште барем два месеца. Роџер Федерер и понатаму е прв, а Новак остана на второто место иако не ја одбрани титулата во Њујорк. Меѓу првите десет рекети имаше само една промена. Томас Бердих и Џо Филфред Цонга ги заменија местата па Чехот сега е шестти, а Французунот седми рекет на светот. АТП листата беше објавена во вторникот, а не во понеделникот како што е традиционално. АТП листа: 1. Роџер Федерер – 11.805 2. Новак Ѓоковиќ – 10.470 3. Енди Мари – 8750 4. Рафаел Надал – 7515 5. Давид Ферер – 5915 6. Томас Бердих – 4830 7. Џо Филфред Цонга – 4520 8. Хуан Мартин Дел Потро – 3890 9. Јанко Типсаревиќ – 3285 10. Виктор Троицки - 1255
| | веќе видена | слични

Популарниот тренер на Манчестер Јунајтед деновиве престојуваше во Њујорк каде што го следеше својот сонародник Енди Мареј на овогодинешниот US Open. Славниот шкотски тренер во живо во Њујорк ги следеше натпреварите на својот сонародник Енди Мареј, кој на овогодинешниот US Open го освои својот прв Гренд Слем трофеј. Фергусон првин од трибините ја следеше победата на Мареј над Томаш Бердих во полуфиналето на турнирот, а потоа и пет часовниот финален натпревар на Мареј против српскиот тенисер Новак Џоковиќ. ТВ-камерите во неколку наврати го прикажаа Фергусон како ,,скока’’ во моментите кога Мареј ќе освоеше некој важен поен. ,,Навистина сум горд на момчето. Ова беше неговиот вистински, голем тест за шампион, а Мареј успешно го положи. Сакам да гледам тенис, а повеќе се нервирав тука отколку на натпреварите од Премиер лигата. Обично можам да се контролирам, но во финалето бев надвор од контрола’’ – изјави Сер Алекс Фергусон.
| | веќе видена | слични

Шкотланѓанецот Енди Мареј го совлада Србинот Новак Ѓоковиќ во финалето на Гранслем-турнирот во Њујорк во пет сета со 7-6, 7-5, 2-6, 3-6 и 6-2 во натпревар што траеше 4,54 часа Мареј со победничкиот трофеј Ова беше петто последователно финале во Њујорк што поради временските неприлики се играше во понеделник. За Мареј, кој имаше голема поддршка од трибините, каде што беа и неговите славни сонародници, актерот Шон Конери и менаџерот на Манчестер јунајтед, Алекс Фергусон, ова е прв гранслем-трофеј во кариерата, и тоа освоен во петтото гранслем-финале. Претходно губеше од Швајцарецот Роџер Федерер во Њујорк 2008, во Мелбурн 2010 и во Вимблдон 2012, како и од Новак Ѓоковиќ во Мелбурн 2011 година. Мареј е првиот британски тенисер победник на гранслам-турнир по Фред Пери, кој во 1936 година победи во Вимблдон и во Њујорк. - Кога конечно победив малку бев шокиран, но и многу опуштен и емотивен. Во Ѓоковиќ имав многу силен противник, кој не се предава до последниот гем. Не знам како успеав да минам низ сѐ и да ...
| | веќе видена | слични

Тениските велемајстори Енди Мареј и Новак Ѓоковиќ прикажаа врвна игра во финалето на УС Опен, кое го доби Британецот и ја освои првата гренслем титула во својата кариера. И Мареј и Ѓоковиќ водеа беспоштедна битка за секој поен, а за освојувањето на еден поен во првиот сет двајцата потрошија 55 удари. На крај поенот во шестиот гем му припадна на Ноле, а Мареј на крајот славеше по скоро пет часа игра.
| | веќе видена | слични

Велика Британија има нов спортски херој. Тенисерот Енди Мареј влезе во грен-слем друштвото освојувајќи ја титулата на УС Опен, откако во најдолгото њујоршко финале славеше против Новак Ѓоковиќ со 3:2 во сетови. Долго по спектакуларниот триумф, Шкотланѓанецот не можел да ги задржи емоциите. „Многу сум чувствителен, па така го доживеав и ова. Плачев малку по завршувањето на мечот, бидејќи сум неверојатно среќен и се уште не целосно свесен што сторив. Цел живот сонував и тренирав за ова, да кренам еден од четирите најголеми трофеи. Успеав!“, изјави Мареј. Тој го истакна значењето на освојувањето на златото на Олимписките игри во Лондон, нешто што многу влијаело на самодовербата пред продолжувањето на сезоната. „Тоа беше една од најдобите седмици во мојот живот. Ги освоив Игрите во Лондон, а златното одличје беше голем поттик за УС Опен. Сепак, морам да признаам дека пред двобојот со Новак седев во соблекувалната и се прашував: Го можам ли јас ова? Пресреќен сум што си одговорив позитивно“, се смее шкотскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Скопското обвинителство нема кривично да го гони адвокатот на пратеникот Ејуп Алими, Мефаил Арслани за заканата кон обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ...
сите 358 | | | веќе видена

Два дена и нешто друго во меѓувреме беше потребно пратениците на СДСМ Фросина Ременски (потпретседател на Собранието) и Александар Кирацовски (доскорешен ...
сите 306 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 156 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мареј ги омрси Британците по 76 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: