70.000 лица нема да имаат право на глас поради стари документи

Државната изборна комисија очекува дека околу 70.000 граѓани нема да можат да го остварат своето избирачко право на следните локални избори во 2013 година, бидејќи имаат стари документи. Претседателот на Работната група за проверка на избирачкиот список, Бедредин Ибраими, рече дека секојдневно се подобрува снабдувањето на граѓаните со нови биометриски документи. - Почнувајќи од јануари до сега бројот се намалува и стасавме до 121.000 кои се во државата, и околу 33.000 наши граѓани кои се надвор од државата. По моја претпоставка овој број би можел да се намали и да дојдеме до 70.000 граѓани кои ќе останат со стари документи, рече Ибраими. Членот на Работната група Јани Макрадули смета дека до крајот на 2012 година, околу 100.000 граѓани ќе останат со стари документи, што според него е сериозен број. Работната група договори да се утврди и нова методологија во однос на проверка на граѓаните кои ќе останат со стари лични документи. Според податоците од извештајот на Управата за водење на матичните книги има ...
| | веќе видена | слични

Има ли Македонија од своето осамостојување фер и демократски избори. Со непрочистен список, гласачи повеќе од население, нетранспарентно финансирање на политичките партии, нееднакво покривање во медиумите, Македонија по 21 година може да се пофали дека најрегуларни избори биле првите, а од тогаш се фрла сериозен сомнеж врз секој изборен циклус. Енигма е бројката на иселени лица од државата, бројот на изборни единици е голем и непотребен. Ова се само дел од клучните проблеми со кои се соочува државата пред секои избори. На панел дискусијата за имплементирање на препораките на ОБСЕ како клучен предуслов за фер избори своето учество го откажаа претставници од владеачката партија. Скоро 70 илјади граѓани нема да можат да го остварат своето право на глас на локалните избори догодина доколку не ги заменат старите лични документи со нови биометрски, стравува Државната изборна комисија. Дополнителен проблем претставуваат и околу 1.400 досега откриени граѓани кои се водат како лица со непознат статус, и 1200 лица ...
| | веќе видена | слични

Како е можно ако поранешниот министер за правда, Михајло Маневски, ги избришал 15-те илјади починати кои ги пронајде во Избирачкиот список пред ланските избори, сега со проверка на само 3,5% од вкупниот број избирачи да се пронајдат нови 1.227 починати, неизбришани од списокот? Главното прашање што го поставува сериозната дефектност на Избрачкиот список која сѐ повеќе излегува на површина, секако е зошто досега не била направена темелна ревизија на овој документ кој ваков каков што е претставува средство за местење избори веќе 20 години. За волја на вистината, во 2010 година беше направен обид да се прочисти списокот, и во феврувари следната година, неколку месеци пред вонредните избори, министрите за правда и за внатрешни работи гордо да објават дека Избирачкиот список е целосно прочистен, ја рефлектира реалната слика и е сосема функционален. Во таа фаза од прочистувањето извршените проверки во матичните книги за родени и за умрени во периодот од 1980 до 2010 година покажаа дека не биле внесени како ...
| | веќе видена | слични

На гласачите што се заведени во Избирачкиот список, но немаат биметриска лична карта или патна исправа, треба да им се даде шанса да извадат документи, но ако до изборите не го направат тоа, треба да бидат избришани од евиденцијата на гласачите. Ова е ставот што доминира кај поголемите политички партии, односно кај нивните претставници се задолжени за подготовката на изборното законодавство. Не е познат само ставот на ДПА, но логично е да се очекува оваа партија да биде против бидејќи членот на Државната изборна комисија што е избран по нивен предлог, Бедредин Ибраими, смета дека тие во никој случај не смеат да се бришат. Откако Работната група за прочистување на Избирачкиот список утврди дека во државава има над 145 илјади гласачи на списокот, а немаат соодветни важечки документи за идентификација за да можат да гласаат, се појави дилемата како ќе се реши проблемот, бидејќи станува збор за значаен дел од електоратот. Експертите препорачаа дека мора внимателно да се пристапи кон проблемот, но откако ќе се ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ не се подготвува за предвремени парламентарни избори,туку за редовните локални.Ова е официјалниот став на владејачката партија по информациите дека централата им јавила на општинските комитети забрзано да ги подготвуваат изборните штабови.Не сакаат да коментираат дали размислуваат за парламентарни избори,на кои велат не би имале проблем да излезат,затоа што изборната кампања никогаш не ја прекинале. ,,И претседателот повеќе пати има зборувано на оваа тема..Не би ги поврзувал тие континуирани партиски активности кои ги имаме на терен со актуелните случувања во парламентот или во владината коалиција,, дециден е Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Од СДСМ поконкретни-сакаат предвремени парламентарни избори, но оперираат со конкретна временска рамка за нив и услови за да учествуваат. ,,Подготвени сме за соочување во секој момент.Но,нашиот став е дека е најдобро предвремени парламентарни избори да се одржат напролет,заедно со локалните,но и да бидат исполнети основните предуслови за слободни и демократски ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 121.000 граѓани што се во државата и околу 33.000 граѓани надвор што немаат биометриски лични карти или пасоши нема да може да гласаат на следните локални избори, кои треба да се одржат во март следната година Со тоа сериозно може да бидат загрозени резултатите од гласањето, соопштија вчера од работната група за проверка на избирачкиот список. Државната изборна комисија (ДИК) oчекува дека околу 70.000 граѓани нема да можат да го остварат своето избирачко право на следните локални избори во 2013 година, бидејќи имаат стари документи. Претседателот на работната група за проверка на избирачкиот список Бедредин Ибраими, по вчерашниот состанок, изјави дека издавањето биометриски документи за идентификација се подобрува. - Почнувајќи од јануари досега бројката се намалува и стигнавме до бројка од 121.000 што се во државата и околу 33.000 наши граѓани што се надвор од неа. Претпоставувам дека оваа бројка би можела да се намали и да дојдеме до 70.000 граѓани што ќе останат со стари документи - изјави ...
| | веќе видена | слични

Останато

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ утре најверојатно ќе ги продложат преговорите за Законот за јавно обвинителство. Доколку има напредок, не се исклучува ...
сите 624 | | | веќе видена

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а ...
сите 201 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

70.000 лица нема да имаат право на глас поради стари документи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: