Јубилеен тракторски натпревар во Новаци

На тракторскиот натпревар учествуваат 120 земјоделци На почетокот од есенската сеидба, традиција на земјоделците е да си ги одмерат силите во тракторски натпревари, колку се умешни во орањето и управувањето со основната и приклучната механизација. Денеска и утре, во пелагониското село Новаци, на јубилејниот педесетти тракторски натпревар учествуваат 120 земјоделци од сите земјоделски региони на државата. Задоволни од временските услови и расположени за орање со новите трактори на дистрибутерот „Симпекс“, дури и највештите земјоделци кои учествуваат на светски првенства, сепак, се пожалија дека на нивите имаат стара механизација, со која нашиот аграр е далеку од Европа. „Тоа што можеше да се види во Словенија спрема нашата механизација, ни сме многу заостанати. Таму има многу модерна механизација, сета е компјутерски и не можеме да бидеме конкурентни заради оваа механизација, заостаната е- рече Благоја Јовановски“, тракторист од с. Новаци, учесник на светското првенство во Словенија. На дотраената ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 240 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 219 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 267 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена

Санкциите ќе бидат тргнати, освен ако не се случи нешто со кое нема да сме среќни, рече Трамп во обраќање во Белата куќа Претседателот Доналд Трамп објави дека ...
сите 545 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јубилеен тракторски натпревар во Новаци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: