Иновации, подобар квалитет и нови можности во туризмот

Проширување на листата на угостителски објекти за исхрана со нов објект Национален ресторан - меана, задолжително ангажирање домашен туристички водич од страна на странски туроператор кој носи туристи во Македонија, како и категоризација за куќите во руралните средини кои издаваат соби за туристи се дел од новите измени на законите за туристичка и угостителска дејност со кои се даваат нови можности и поголем квалитет на услугите. Според портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев со предвидените измени се внесуваат иновации во оваа област и се обезбедуваат нови можности и нов квалитет. Како што информира за новиот објект Национален ресторан - меана ќе се издава посебна ознака. За добивање на оваа ознака угостителскиот објект ќе треба во листата за јадења да понуди најмалку 70 проценти домашни традиционални јадења, додека кај вината и пијалоците 80 проценти треба да бидат домашни вина и други пијалоци. Надворешното и внатрешното уредување на угостителскиот објект треба да содржи мотиви од домашната ...
| | веќе видена | слични

Странските туроператори ќе мораат задолжително да ангажираат домашен туристички водич, а освен тоа ќе има и категоризација за куќите во селата што издаваат соби за туристи Ова го најави вчера владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, кој информира за новините и мерките што се преземаат за развој на туризмот. Освен овие новини, на листата на угостителски објекти за исхрана ќе има и национален ресторан-меана, за кој ќе има и посебна ознака. За да се добие таа ознака, угостителскиот објект ќе треба да понуди најмалку 70 отсто домашни традиционални јадења, а домашни треба да бидат и 80 отсто од вината. Објектот мора да биде уреден со мотиви од традиционална култура, народни инструменти, покуќнина и садови, а келнерите треба да носат везени народни кошули. И музиката треба да е изворна и чалгиска. Оваа ознака угостителите ќе бараат да ја добијат од министерот за економија. Инаку, предвидени се и парични казни за странските туроператори ако не ангажираат домашен туристички водич, до 4.000 евра за фирмата, како и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 163 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 111 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рoхани изјави дека кампањата за „максимален притисок“ од страна на администрацијата на Трамп не успеала и дека санкциите воведени ...
сите 415 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иновации, подобар квалитет и нови можности во туризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: