Три од три за Челзи

Во победата на Манчестер Ј. над Фулам (3:2) деби-погодоци постигнаа Шинџи Кагава и Робин ван Перси Првите три бода на своето конто во новата сезона од англиската Премиер лига ги запишаа фудбалерите на Манчестер Јунајтед кои ја искористија предноста на домашниот терен и успеаја со 3:2 да го победат гостинот од Лондон, тимот на Фулам. Дуелот на "Олд Трафорд'' ќе биде запаметен и по деби-погодоците на најновите засилувања на "црвените ѓаволи'', Шинџи Кагава и Робин ван Перси. - Искрено, сите се трудат околу мене, поради нив се чуствувам како да сум дома. Сите се добри со мене, фудбалерите, клупските челници, менаџерот и се разбира најверните фанови. Очекувам веќе на следниот натпревар да имам уште подобра соработка со моите нови соиграчи, изјави новиот голгетер на Јунајтед, Робин ван Перси. Актуелниот европски клупски шампион, Челзи ја запиша и третата победа во третиот првенствен натпревар, а последна жртва на лондонските "сини'' беше гостинот од Њукасл. Интересно е да се напомене дека како и на претходните ...
| | веќе видена | слични

Големата ѕвезда на Манчестер Јунајтед Вејн Руни е пред разделба со клубот, вели британскиот таблоид "Сан". Според весникот 26-годишниот голгетер е во затегнати односи со менаџерот сер Алекс Фергусон и може да ги напушти "црвените ѓаволи" во јануари. Во оваа фаза сепак ниту еден од големите европски гиганти не е подготвен да ги плати бараните од Јунајтед 63 милиони евра. Токму тоа е износот кој е запишан како клаузула за ослободување во договорот на Руни. Напаѓачот сигурно си замислувал подобар почеток на новата сезона. По поразот на стартот против неговиот поранешен клуб Евертон (0:1) Руни не беше меѓу стартерите за домашниот меч со Фулам минатиот викенд, во кој "црвените ѓаволи" победија со 3:2. Напаѓачот влезе како замена во 68-тата минута на местото на Шинџи Кагава и малку подоцна заработи тешка повреда која ќе го извади од игра за околу два месеци. Напаѓачот има мускулна повреда на десното бедро. Руни, кој беше големата ѕвезда на Јунајтед во последните две сезони, може да ја отстапи својата водечка улога ...
| | веќе видена | слични

Европските великани Барселона и Реал Мадрид немаат голема желба да го ангажираат англискиот репрезентативец од Манчестер јунајтед, Вејн Руни, објави ексклузивно таблоидот „Сан“, потенцирајќи дека моментно единствена шанса за трансфер на Руни е – Манчестер сити. Веќе два дена англиските медиуми пишуваат за можноста дека Руни против Фулам го одигра последниот меч за „црвените ѓаволи“, по што се повреди и ќе паузира во следните два месеци откако Хуго Родалега го нагази и му отвори рана во должина од десетина сантиметри. Двата шпански великани, кои барем малку може да им парираат на милионите од Блискиот Исток во дел од европските клубови, немаат намера да издвојат 50-на милиони фунти за Руни. На четири дена до крајот на преодниот рок, и двата тима веќе имаат комплетен ростер. Пари Сен Жермен на почетокот на летото беше сериозно заинтересиран. Дури и се најавуваше понуда од над 100 милиони евра за Руни, за која сер Алекс Фергусон објавуваше дека е неприфатлива. Но, откако ПСЖ се потроши со 202 милиони евра, ...
| | веќе видена | слични

Ферги е спасен! Менаџерот на ‘Црвените Ѓаволи’ сер Алекс Фергусон после повредата на Руни има огромно оправдание зошто инсистирал да го купи Робин Ван ПерсиАлекс Фергусон оваа сезона има феноменален состав но и со таа предност се јавуваат одредени проблеми. Откако премина во редовите на Јунајтед од Евертон, Вејн Руни се претвори во играч од скапоцена вредност за тимот од Олд Трафорд.Експертите би рекле дека Руни е едноставно незаменлив дел од Манчестер Јунајтед. Но би погрешиле.Во менаџерската кариера на Фергусон тој секогаш ги ставал потребите на тимот пред индивидуалните. Така ќе биде многу тешко да се приспособат Шинџи Кагава, Ван Перси и Руни во ист стартен состав. Тие пред се се ориентирани да играат како централни напаѓачи а за формацијата на Јунајтед 4-4-1-1 ќе бидат потребни само двајца од нив.Но најголемата одлука која треба да ја направи Ферги оваа сезона може да се избегне се до враќањето на Вејн Руни на зелениот терен. Да потсетиме, англискиот репрезентативец на натпреварот против Фулам(влезе ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни (26) ќе отсуствува од терените во наредните два месеци. Руни кој се повреди во финишот на мечот против Фулам по ударот на Уго Родалега ќе пропушти дури 14 натпревари. Популарниот “Шрек“ ќе ги пропушти квалификациите за Светското првенство 2014, кои Англија ги игра против Молдавија и Украина, првите три меча од Лигата на шампиони, како и големи мечеви од Премиер лигата против Ливерпул, Њукасл, Челзи.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Вејн Руни ќе паузира два месеци. На средбата против Фулам, Колумбиецот Хуго Родаљега намерно го згази на бутот и му го искина мускулот како лист хартија. По средбата, менаџерот на „црвените ѓаволи“, сер Алекс Фергусон прогнозираше рехабилитација од најмногу еден месец. Руни најверојатно ќе пропушти околу 15 натпревари за Манчестер јунајтед. Тој нема да игра и за Англија во септемврискиот и октомврискиот квалификациски циклус за пласман на СП 2014.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни ќе паузира околу два месеци поради повредата која ја заработи во финишот на мечот против Фулам. Руни со голема исекотина над десното колено го напушти Олд Трафорд, а по извршените лекарски прегледи, англискиот репрезентативец ќе биде надвор од терените околу два месеци. Тоа значи дека Руни во следниот период ќе пропушти околу 14 натпревари на Манчестер Јунајтед, како и натпреварите на англиската репрезентација во рамките на квалификациите за Светското првенство во Бразил во 2014 година. Покрај со повредата на мускулот, Руни се соочува и со можно заминување од Јунајтед, а оваа информација ја изнесе во јавноста британскиот таблоид The Sun кој пишуваше дека менаџерот на Црвените ѓаволи го губи трпението со напаѓачот и нивните односи се драстично заострени по слабите партии и слабиот ангажман на Руни на натпреварите во дресот на Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Повредата на Вејн Руни заработена на дуелот со Фулам е посериозна отколку што се сметаше во прв момент и по санирањето на исеченицата на ногата, лекарите сметаат дека периодот на рехабилитација наместо првичните четири недели ќе трае два месеци. Сериозноста на повредата ја констатирале хирурзите кои при затворањето на раната откриле сериозни оштетувања на мускулот и поради тоа препорачуваат подолго мирување.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Вејн Руни ќе паузира два месеци, по повредата добиена на натпреварот против Фулам кога на него стартуваше Колумбиецот Хуго Родалјега, се последните проценки на лекарите. Иако од редовите на „црвените ѓаволи“ се надеваа дека паузата ќе биде најмногу еден месец, сепак по операцијата на длабоката расекотина, опоравувањето ќе потрае. Хирурзите кои го оперирале Руни, како што пренесуваат англиските медиуми, биле шокирани од сериозноста на повредата поради што интервенцијата се реализирала под тотална анестезија. Руни се очекува да пропушти околу 15 натпревари за Манчестер јунајтед на три фронта. Британскиот таблоид „Сан“ претходно пренесе информација дека Вејн Руни со крајот на годинава би можел и да заврши со Манчестер јунајтед со оглед на тоа што Алекс Фергусон наводно не е задоволен од неговите последни игри за тимот.
| | веќе видена | слични

Иако деновиве во англиските медиуми се шепоти дека Вејн Руни е блиску да го напушти Манчестер Јунајтед поради несогласувањата со Алекс Фергусон, сепак од Олд Трафорд демантираа било каква можност за трансфер на англискиот репрезентативец, особено по непријатната повреда која ја претрпе против Фулам и која според последните информации ќе го оддалечи од теренот околу два месеца. Шпекулациите ги подгреа фактот што Руни се најде на клупата во последниот натпревар по лошото издание со Евертон, како и изјавата на Фергусон дека не се плаши да им го покаже излезот на најдобрите играчи. Напаѓачот беше блиску до заминување пред две години, но иако на крајот го продолжи договорот, неговата лојалност кон црвените ѓаволи останува во прашање. /И.Б.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 248 | | | веќе видена

Претставник на извршната власт, ниско во хиерархија, денес призна дека знаел дека ќе има истрага уште таа пред да почне во ЈО.... А замислете што знаат тие ...
сите 216 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 152 | | | веќе видена

Овен Во текот на денешниот ден би можело да се потсетите на некои креативни способности што не сте ги користеле одамна. Вашата гордост не ви дозволува ...
сите 154 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет” Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 225 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три од три за Челзи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: