Бедем: Бесими функцијата не смее да ја употребува за партиски цели

Реакција на здружението „Бедем“ излегоа со свој став за положувањето цвеќе од официјални претставници на Владата и од припадници на АЕМ и на ГШ пред споменикот на УЧК во Слупчане.„Положувањето на цвеќе од страна на министерот за одбрана пред споменик на УЧК не е правилен чекор. Министерот за одбрана е должен да ги почитува чувствата на припадниците на АРМ, како на оние кои се сега, така и на оние кои претходно биле дел од армијата на Република Македонија. Функцијата која ја извршува не смее да ја употребува за партиски цели“, стои во реакцијата на здружението „Бедем“ .
| | веќе видена | слични

Двајца офицери, подофицер и професионален воен полицаец- тоа бил составот на воениот дел од делегацијата која во понеделникот во униформи на АРМ салутираше пред споменикот на УЧК. Сите се дел од кабинетот на министерот или се на задача во министерството. Во работната униформа со венецот се мајор Беким Максути, раководител на сектор за меѓународна соработка во Министерството и капетан Хајрула Аслани од секторот за логистика. Во маскирните униформи се постариот водник Фатмир Рамадани од логистика во АРМ и воениот полицаец, професионален војник Беким Љатифи. Водникот и војникот се во составот на АРМ, но се преземени од кабинетот на министерот Фатмир Бесими. 4 цата војници на АРМ според министерот Бесими требаше да предизвикуваат меѓуетничко помирување за 2001-ва. Откако нивниот врховен командант претседателот Ѓорге Иванов побара истрага за случајот Слупчане, надлежните ги разгледуваат можностите дали може да се покрене дисциплинска постапка за припадниците на АРМ во униформа и дали прекршиле ...
| | веќе видена | слични

Опозициската СДСМ оценува дека по настанот во Слупчане со положување цвеќе на борци на поранешната ОНА на кој присуствуваше министерот за одбрана Фатмир Бесими, ставовите што биле изнесени од Владата оставале впечаток дека политиките... Опозициската СДСМ оценува дека по настанот во Слупчане со положување цвеќе на борци на поранешната ОНА на кој присуствуваше министерот за одбрана Фатмир Бесими, ставовите што биле изнесени од Владата оставале впечаток дека политиките на различните политички претставници во владината коалиција се некоординирани и паралелни. - Има ли пилот во владиниот авион? На оваа конфузија дополнително придонесува ставот на Претседателот на Република Македонија, кој оценува дека не биле испочитувани институционалните правила и процедури и бара од надлежните расветлување на случајот, и покрај тоа што неговата партија настанот го прогласи за приватна прошетка, рече денеска на прес-конференција потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев. Праша како може да се очекува граѓаните да имаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата настанот во Слупчане во соопштението лиферувано до јавноста се обидува да го претстави како приватен пикник, и тоа е уште еден обид да се замајува јавноста, а Груевски да се изземе од сопствената одговорност, изјави потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев. `Последните официјално изнесени ставови на Претседателот на Република Македонија, Владата на Република Македонија и Министерството за одбрана, врзани за настанот со положување цвеќе пред паднатите борци на ОНА во Слупчане, само ја потврдуваат констатацијата дека во владиниот авион всушност пилот нема. Се работи за официјален настан на Министерството за одбрана, па со тоа и на Владата на Република Македонија. За ова зборуваат неколку факти Министерот Бесими, во соопштение на Министерството за одбрана тврди дека тоа што го направил е негова должност како Министер за одбрана на Македонија, настанот е финансиран и организиран од Министерството за одбрана, на истиот се појавуваат униформирани припадници на АРМ, кои официјално отпоздравуваат при ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата може само на Генералштабот да му наложи да го испита случајот во Слупчане, вели Благоја Марковски од Балканскиот форум за безбедност, и додава дека Претседателот не може да им наложува ниту на министерот ниту на владата. Марковски ова го кажа по вчерашното соопштение од кабинетот на Иванов во кое тој вели дека надлежните органи треба да го расветлат случајот со положувањето цвеќе пред споменик на ОНА од министерот за одбрана и делегација на АРМ. И законот за одбрана и за служба во АРМ покажуваат дека припадниците на АРМ направиле дисциплински престап што учествувале на партиско политички настан. И владата тоа го изјави. Сега не знам колку има тука можности за дополнителни некои испитувања. Веројатно претседателот мислеше да се утврди дали е тоа навистина партиско-политички настан или се работи за државна манифестација. Е тука се тие дилеми што треба се испитаат. Нема што друго. Генералштабот за војниците, кои се тие војници, во кое време присуствувале таму, дали за време на ...
| | веќе видена | слични

Искрено жалам што не е целосно разбрано ова залагање за помирување што е во духот на Охридскиот договор, кој пак е составен дел на Уставот, а тоа е исклучително важно за иднината и за просперитетот на Република Македонија, изјави вчера министерот за одбрана Фатмир Бесими, во врска со неговото положување цвеќе пред споменик на ОНА во Слупчане, чин што во јавноста беше доживеан како скандалозен Претседателот Ѓорге Иванов, како врховен командант на армијата, побара истрага за случајот затоа што во чествувањето беа користени униформи на АРМ. Од кабинетот на Иванов соопштија дека претседателот чекал да добие релевантни информации од надлежните институции за случајот, пред да излезе со свој став, но оценил дека не биле испочитувани институционалните правила и процедури. - Униформираните лица во придружба на министерот за одбрана не се во формацискиот состав на армијата на Република Македонија, туку се членови на кабинетот на министерот. Претседателот Иванов побара од надлежните расветлување на случајот и ...
| | веќе видена | слични

Прочитавме, слушнавме апсурдни изјави деновиве во медиумите од сите страни по повод чествувањето во Слупчане од страна на министерот за одбрана, заменик-министерот на МВР и вицепремиерот на Република Македонија. Министерството за одбрана : Чествувањето е направено поради придонес кон соживотот и е во СОГЛАСНОСТ СО ЗАКОНОТ ЗА ОДБРАНА НА РМ, и нема никаква злоупотреба на службената должност. Генералштаб на АРМ : Генералштабот немал никакви сознанија дека членовите на кабинетот на министерството, и други функционери оддаваат почит кон терористи кои убиваа припадници на истата АРМ која ја претставуваат. Претседателот на Република Македонија најави истрага и одговорност доколку е злопутребена службената должност. Нагласи дека не смее да се користи униформата на АРМ за дневно-политички активности. Влада на Република Македонија : Владата не донесе одлука за одбележување на овој настан ниту има испратено делегација таму. Функцонерите таму во Слупчане биле на своја приватна иницијатива. Се поставува прашањето, ...
| | веќе видена | слични

Не стивнуваат реакциите откако владини претставници се поклонија пред споменикот на УЧК „Градењето доверба се базира на меѓусебното почитување. Искрено жалам што не е целосно разбрано ова залагање за помирување, кое е во духот на Охридскиот договор, кој пак е составен дел на Уставот, а тоа е исклучително важно за иднината и просперитетот на Македонија“, изјави вчера министерот за одбрана, Фатмир Бесими, по понеделничкиот настан во кумановско Слупчане, каде што униформирани лица на АРМ се поклонија пред споменикот на паднатите борци на УЧК. Министерот смета дека таквиот потег бил во согласност со Рамковниот договор, не смета дека направил нешто лошо и не планира да поднесе оставка, имајќи предвид дека од него се огради Владата. На прашање дали за настанот во Слупчане имало координација со претседателот и врховен командант на вооружените сили и со премиерот, Бесими се повика на Уставот. „Институцијата претседател го дава своето ‘за‘ со самиот потпис на Охридскиот договор, што е составен дел од Уставот “, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили Горѓе Иванов побарал од надлежните институции да го расветлат случајот Слупчане и да утврдат дали министерот за одбрана Фатмир Бесими работел согласно ингеренциите или пак ја злоупотребил службената должност. Од претседателскиот Кабинет информираат дека Иванов оценил дека во овој случај не биле испочитувани институционалните правила и процедури. - Униформираните лица во придружба на министерот за одбрана, не се во формацискиот состав на АРМ, туку се членови на Кабинетот на министерот, стои во писменото соопштение, во кое истовремено се препорачува Армијата и армиската униформа да не се злоупотребуваат за политички, партиски, или какви било други цели. Од друга страна пак, Бесими не чувствува одговорност поради положувањето цвеќе на споменикот на загинатите борци на УЧК, бидејќи според него тоа е заложба за помирување во духот на Охридскиот рамковен договор и Уставот на РМ. Тој жали што бил сфатен поинаку. - Институцијата Претседател на ...
| | веќе видена | слични

Не е првпат да се бара одговорност од владини функционери припадници на ДУИ. Неодамна Владата „му прости“ и го поддржа тогашниот заменик-министер за внатрешни работи Џевад Бучи, кога по негова интервенција полицијата го ослободи приведениот Артан Груби при инцидентот на скопското Kале Игор К. Илиевски Да се утврди злоупотреба на службената должност, побара претседателот Ѓорге Иванов, врховен командант на вооружените сили, откако министерот за одбрана Фатмир Бесими, придружуван од четворица униформирани припадници на АРМ, во понеделникот положи венец на споменик на ОНА во Слупчане. Бесими вчера изрази жалење што бил погрешно разбран неговиот чин, кој требало да биде залагање за помирување, како и полагањето цвеќе на споменикот на загинатите припадници на АРМ, поставен пред зградата на Министерството за одбрана. Одговорност вчера побараа и СДСМ и ЛДП, Светскиот македонски конгрес, Здружението на бранители „Бедем“ и невладиниот Форум за безбедност. Владата, која завчера се огради од настанот, вчера не го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска кулминираше нервозата во ВМРО-ДПМНЕ. Фрчат лажни вести од белиот дворец, панични изјави, прес конфернции. Овие нервозни реакции доаѓаат во моменти кога ...
сите 500 | | | веќе видена

Kриминалната афера „Рекет“ која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во ...
сите 182 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 184 | | | веќе видена

Се сметаше за симбол во борбата против корупцијата, а сега истражителката Катица Јанева се чини дека е вмешана во скандалозен случај на уцени. Зошто аферата ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бедем: Бесими функцијата не смее да ја употребува за партиски цели

Од:
До кого (е-маил):
Порака: