Коце изгради илјадници метри патишта

Околу 11 илјади метри нови улици, две катни гаражи, мост, реконструкции на фасадите во Центарот на градот и изградба на повеќе нови објекти се дел од проектите на кои Град Скопје работи во моментов Скопје летово наликува не едно големо градилиште. На повеќе од 20 локации низ градот, екипите од град Скопје изминативе месеци интензивно работат на изградбата на голем број проекти. Улици и булевари, катни гаражи, водоводни и канализациски мрежи, новиот објект за градската администрација и новиот мост на реката Вардар, се само дел од проектите на кои се работи во сите скопски општини. Во Кисела Вода се работи на реконструкцијата и проширувањето на булеварот Борис Трајковски, поранешна Првомајска, која се одвива на две делници. Град Скопје најмногу гради во општина Центар. Готова е реконструкцијата на булеварот Свети Климент Охридски, а се работи и на обнова на улицата Самоилова. Се реконструираат фасадите на улицата Никола Вапцаров, над ресторанот Пелистер и кафулето Тренд. Најголемите инвестиции во оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Проширениот булевар Свети Климент Охридски вчера беше пуштен во употреба. Во оваа втора фаза од проширувањето и реконструкцијата на булеварот беше опфатен потегот од Партизански одреди до улицата Димитрие Туцовиќ Сообраќајницата е проширена со по една коловозна лента од двете страни. По проширувањето, постојниот асфалт на коловозот беше изгребан и беше нанесен нов асфалтен слој. Рабниците по должината на оваа сообраќајница во текот на градежните работи се целосно заменети, а од двете страни на проширената делница се формирани нови тротоари покриени со бекатон-плочки, со патеки за пешаци и за велосипедисти. Во текот на изградбата на новиот коловоз постојната водоводна мрежа беше заменета со нова. Во средишниот дел на булеварот Свети Климент Охридски е изградена жардиниера од префабрикувани елементи, со површина од 867 квадратни метри. Во неа се засадени трева и околу 3.000 парчиња цвеќе - петунии и бегонии. Во средишната жардиниера на вториот дел од булеварот Свети Климент Охридски наесен ќе се засадат 40 ...
| | веќе видена | слични

Булеварот е проширен со по уште една коловозна лента од двете страни кон средишното зеленило, со што се добиени шест коловозни ленти кои се широки по 3,5 метри Скопјани добија уште еден модернизиран и проширен булевар во централното градско подрачје. Булеварот "Св. Климент Охридски" сега е комплетно реконструиран и обновен од улицата "Мито Хаџивасилев Јасмин" до улицата "Димитрија Туцовиќ". Од вчера официјално во употреба беше пуштена и втората делница од булеварот на кој се работеше во изминатиот период во должина од 380 метри од булеварот "Партизански одреди" до "Димитрија Туцовиќ". Булеварот е проширен со по уште една коловозна лента од двете страни кон средишното зеленило со што се добиени шест коловозни ленти кои се широки по 3,5 метри. По проширувањето е нанесен и нов асфалт на површина од 4000 квадратни метри, а целосно беа заменети и рабниците и се поставени нови тротоари со бекатон плочки. Во текот на изградбата е заменета и водоводното мрежа, а во средишниот дел е изградена и жардињера. На ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коце изгради илјадници метри патишта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: