Пациентите комплетирани - по пижамите сега добија и нови душеци!

Конечно по 20 години пациентите ќе спијат на нови душеци, бидејќи Министерството за здравство за 12 милиони денари набави нови 2.000 болнички душеци. Како што најави вчера Никола Тодоров, министер за здравство, по пристигнувањето душеците ќе бидат дистрибуирани на скопските клиники Мајка Терезаа, но и на повеќето клинички и општи болници низ Македонија. Тој информираше дека набавката ќе ги покрие речиси сите искористливи легла на клиниките. -Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, водоотпорни и лесно се перат. Воедно се флексибилни, се прилагодуваат на телото на пациентот - вели Тодоров и укажа дека душеците во македонските болници не се сменети повеќе од 20 години. За него душеците се користат постојано, 24 часа, во секоја здравствена установа и се еден од посуштествените елементи при перцепцијата на пациентот за здравствениот систем. Министерот потсети дека поголема набавка на душеци имало во периодот од 1991 до 1992 година, но некои од душеците се многу постари со исклучок на донираните од ...
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство набави 2.000 болнички душеци за креветите на скопските клиники и неколку болници низ државата, за 12 милиони денари - Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, водоотпорни и лесно се перат. Воедно се флексибилни, се приспособуваат на телото на пациентот - изјави министерот за здравство Никола Тодоров. Тој вели оти го информирале дека душеците во голем дел од јавните установи не се сменети повеќе од 20 години. - Поголема набавка имало во периодот 1991/1992 година, но некои од душеците се многу постари, со исклучок на донираните од општествено одговорните компании и поединци - вели Тодоров и најави набавка на нови кревети за Клиниката за детски болести.
| | веќе видена | слични

Нови 2.000 болнички душеци ќе добијат скопските клиники „Мајка Тереза“, како и во повеќето клинички и општи болници низ Македонија. Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ги пречека душеците во кругот на државна болница, душеци вредни 12 милиони денари, што ги набави Министерството за здравство. „Набавката ќе ги покрие речиси сите искористливи легла на клиниките. Со неа ќе се постави нов стандард кој во иднина, верувам, ќе се одржува“, рече Тодоров. Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, воодоотпорни и лесно се перат. Флексибилни се и се прилагодуваат на телото на пациентот. Душеците во македонските болници не се сменети повеќе од 20 години, а како што рече Тодоров, поголема набавка имало во периодот 1991/1992 година, но некои од душеците се многу постари со исклучок на донираните од општество одговорните компании и поединци. „Душеците се користат постојано, 24 часа, во секоја здравствена установа и се еден од посуштествените елементи при перцепцијата на пациентот за здравствениот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пациентите комплетирани - по пижамите сега добија и нови душеци!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: