Горан Попов го пропушта натпреварот против Литванија

Македонската фудбалска репрезентација ќе остане без Горан Попов за пријателскиот меч со Литванија. Попов денеска е на медицински прегледи во Стоук и од оправдани причини ќе ја пропушта последната контрола пред почетокот на квалификациите за СП 2014. - Тој е ослободен од обврските, бидејќи треба да го реализира трансферот во Стоук – изјави секретарот на репрезентацијата, Марио Ѓурчиновски. Горан Попов од Динамо Киев се сели во Стоук на едногодишна позајмица со опција за перманентен трансфер.
| | веќе видена | слични

Гоце Седлоски е задоволен од резултатот но пред се од залагањето на играчите иако за консолидирање на екипата имаше малку време: Дишевме како едно семејство им благодарам на играчите за залагањето, на публиката за поддршката останува на ФФМ да реши за мојата иднина изјави Гоце Седлоски на прес конференцијата по натпреварот со Литванија. Напорите донесоа резултат, се зближивме со играчите јас ги познавам нив тие покажаа дека ми веруваат, не сакам да се наметнувам но не се гледам како дел од стручен штаб на некој друг селектор во репрезентацијата заврши Седлсоки кој јасно даде до знаење дека е заинтересиран само за селекторското место. ФФМ има краток временски рок да избере нов селектор до средбите во квалификациите за СП протв Хрватска ( 7 септември ) и Шкотска ( 11 септември ) на гости бидејќи Седлоски имаше задача да биде на клупата само за оваа средба
| | веќе видена | слични

Поранешниот капитен и едниствениот репрезентативец со 10 меча во националниот состав Гоце Седлоски со предзнакот в.д. ја водеше Македонија до победата на Литванија од 1-0. Седлоски не крие дека сака да остане на селекторската позиција, но остава тоа прашање да го решат во ФФМ. - Бев назначен само за овој меч,имавме разговор со раководството на ФФМ на кој што јас го кажав своето гледиште. Не прифаќам да бидам дел од стручен штаб кај друг селектор. Сега дишеме како едно семејство, направивме напори за да се зближиме, јас многу им верувам на овие играчи, а и тие покажаа дека ми веруваат мене. Сепак, не сакам да се наметнувам, ќе ја чекам одлуката на челниците на ФФМ. - рече Седлоски на прес-конференцијата по натпреварот. Покрај Седлоски , како еден од кандидатите за селекторската функција се споменува името на Чедомир Јаневски, кој поднесе кадидатура на претходниот конкурс кога за селектор беше избран Џон Тошак. ohridnews
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација конечно забележа победа на еден натпревар, славејќи над селекцијата на Литванија со минимални 1-0. Затоа, разбирливо е задоволството кај фудбалерите, но и кај ВД-селекторот Гоце Седлоски, кој покажа дека знае како да ја постави играта на националниот тим и да ги одведе „црвено-жолтите“ до триумф. Во ситуација кога првите луѓе на ФФМ се уште немаат решено кој стратег ќе го наследи Џон Тошак на селекторската фотелја, Седлоски не крие дека е заинтересиран за оваа функција. „ Бев назначен само за овој меч, не би сакал сега да коментирам дали би останал на кормилото. Имавме разговор со раководството на ФФМ на кој што јас го кажав своето гледиште. Мислам дека и играчите си го кажаа своето на денешниот натпревар. Сега дишeме како едно семејство, направивме напори за да се зближиме, јас многу им верувам на овие играчи, а и тие покажаа дека ми веруваат мене. Сепак, не сакам да се наметнувам, ќе ја чекам одлуката на челниците на ФФМ. Момците го дадоа максимумот, а имаме уште ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската фудбалска селекција Горна Пандев со победничкиот гол постигнат во 54 минута од натпреварот потврди дека е во одлична голгетерска форма, која продолжува по подготвителните натпревари со неговиот Наполи. Мечот одигран на скопската Националан арена „Филип Втори Македонски" беше последниот контролен натпревар пред квалификациите за следниот мундијал кој ќе се одржи во Бразил. Натпреварот мина во претпазливо надигрување и на в.д селекторот Гоце Седлоски, кој на клупата го замени Велшанецот Џон Тошак кој седмицава се повлече од селекторската функција, му послужи да се провери формата на повеќе кандидати за националниот дрес. Веќе на почетокот од септември, на 7-ми, Македонија му гостува во Загреб на еден од фаворитите во групата Хрватска, а по четири дена игра на гости против Шкотска. Хрватска во средата навечер на „Пољуд" под водстов на новиот селектрот Игор Штимац доживеа тежок пораз од Швајцараја, што сепак не треба да го залажува водството на македонската селекција. Двата гола за ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација го прекина постот и минимално со 1-0 ја совлада Литванија со голот на Пандев во 54 минута. Мечот против Литванија беше последната тест средба пред стартот на квалификациите за Мундијалот во Бразил. Македонија на овој меч ја водеше в.д. селекторот Гоце Седлоски, кој го замена Тошак на македонската клупа. Дали Седлоски или некој друг ќе ја добие селекторската функција ќе биде познато деновиве. фото “мкд.мк“ М.П.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација вечерва на Националната Арена „Филип Втори“ успеа да ја совлада селекцијата Литванија со 1 спрема 0 во последниот контролен меч пред стартот на квалификациите за СП во 2014 година.Стрелец на единствениот погодок беше Горан Пандев во 54. минута откако Ибраими и Хасани одработија одлична акција и му создадоа идеална шанса на нашиот капитен.Ова беше значаен меч за нашата селекција за враќање на самодовербата в пресрет на силните квалификациски средби со Хрватска и Шкотска на гостински терен кои не очекуваат во почетокот на наредниот месец.Извор: Спорт АренаФото извор: Екипа.мк
| | веќе видена | слични

Последниот тест пред почетокот на квалификацискиот циклус за Светското првенство во 2014-та година донесе поволен резултат кој позитивно ќе влијае на атмосферата во тимот, но и игра која не воодушеви и остава простор за многу промени во пресрет на дуелите со далеку посилните репрезентации на Хрватска, Србија, Белгија, Шкотска и Велс. Македонската репрезентација имаше блага иницијатива во првото полувреме, но нашите фудбалери не успеаја да креираат да креираат посериозни шанси. Офанзивното трио составено од Пандев, Ибраими и Тричковски беше немоќно да го загрози голот на Карчемеарскас, па не ретко во нападот мораше да им се приклучи и дефанзивецот Новески. По девет минути игра во второто полувреме конечно видовме една конкретна шанса и таа беше и реализирана. Акцијата започна од Ибраими кој го проигра Ферхан Хасани, а тој одлично го пронајде Пандев во шестнаесетникот. Капитенот на македонската репрезентација рутинирано како и секој врвен голгетер ја протна топката низ нозете на литванскиот голман и го ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација забележа победа во пријателскиот натпревар против соодветната репрезентација на Литванија. Стрелец на единствениот погодок на натпреварот беше нашиот капитен, играчот на Наполи, Горан Пандев. Со оваа победа „црвено-жолтите“ сигурно со поголема самодоверба ќе влезат во новиот циклус квалификации за СП 2014. Се чини дека Хасани ја направи разликата, откако во второто полувреме го замени Тричковски кој очигледно се’ уште не е доволно залечен од повредата која ја имаше. Хасани ги разигра соиграчите, а му асистираше на Пандев во 54-тата минута кога напаѓачот на Наполи излезе сам пред голманот на Литванија и успешно реализираше. Предноста можеше да биде зголемена, но Хасани од добра ситуација шутираше доста непрезицно, над литванскиот гол. Со оваа победа би требало да скокнеме некое место на ФИФА ранкинг листата со оглед што Литванците се 85-ти, а ние сме 102-ри. Како и да е, треба уште многу да се поправи играта доколку сакаме да забележиме некој подобар успех на ...
| | веќе видена | слични

В.Д. селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Гоце Седлоски, поранешниот капитен на црвено-жолтите, изјави вечерва дека е задоволен од дебито како привремен кормилар на националниот тим, посочувајќи дека не се грижи премногу за тоа дали ќе остане и понатаму на клупата на тимот за претстојните мундијалски квалификации. „Јас бев назначен за овој меч, и понатака не се грижам премногу. Имав разговор со претседателот Илчо Ѓорѓиоски, го кажав моето видување и сега останува Федерацијата да реши.Не прифаќам да бидам дел од стручен штаб кај друг селектор“ , рече Седолски вечерва по мечот. Единствениот македонски репрезентативец со сто настапи потенцираше дека националниот тим има одлична атмосфера и дека со победата е остварена целта да се зближат играчите и да се подигне самодовербата пред почетокот на квалификацискиот циклус. „И пред мечот реков дека тие кои се тука им верувам, ги знам, ги познавам. Игравме против незгодна репрезентација. На момците немам замерка, со стрплива игра дојдовме до победа. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 377 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Горан Попов го пропушта натпреварот против Литванија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: