Бензините поскапуваат за 3,5, а дизелот за 1,5 денари

Бензините поскапуваат за 3,5, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари.Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика, образложувајќи дека зголемувањето на цените на нафтените деривати се должи на повисоката цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и на понискиот курс на денарот во однос на доларот. Новата цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 86 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава по цена од 87,50 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛОТ на бензинските пумпи се точи по 73 денари за литар, а екстра лесното масло за домаќинство чини 61,50 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголеми за 1,176 ден/кг и изнесува 46,195 ден/кг.
| | веќе видена | слични

Бензините да поскапат за 3,5, а дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство за 1,5 денар, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, цената на еуросупер БС-95 ќе изнесува 86 денари, а еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 87,5 денари за литар. Новата цена на еуродизелот е 73 денари, а на екстра-лесното масло за домаќинство 61,5 денар за литар. Промени на цените на горива гориво стара цена нова цена еуросупер БС-95 82,5 86 еуросупер БС-98 84 87,5 еуродизел 71,5 73
| | веќе видена | слични

Од ноќеска на полноќ не пречека ново зголемување на цените на нафтените деривати. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 3,50 денари за литар. Така цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 86,00 денари за литар и на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 87,50 денари за литар. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,50 денари за литар. Така цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) изнесува 73,00 денари з алитар, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 61,50 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 1,176 ден/кг, така цената на М-1 НС изнесува 46,195 ден/кг.
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 374 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бензините поскапуваат за 3,5, а дизелот за 1,5 денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: