11 години од потпишувањето на Рамковниот договор

Амбасадата на САД го истакна прогресот што го овозможи спогодбата; СДСМ побара тој да не се политизира, а ВМРО-ДПМНЕ наведува - тој е процес. На денешен ден, пред 13 години, во Скопје беше потпишан Рамковниот договор - политички документ што ја извлече Македонија од работ на граѓанска војна - вооружениот конфликт што избувна на почетокот на 2001-ва меѓу безбедносните сили и етнички-албанските вооружени групи. Рамковниот договор го потпишаа тогашниот претседетел Борис Трајковски и лидерите на четирите најголеми политички партии, Љубчо Георгиевски од ВМРО-ДПМНЕ, Бранко Црвенковски од СДСМ, Арбен Џафери од ДПА и Имер Имери од ПДП. Потпис на документот ставија и Фрасоа Леотар и Хавиер Солана во името на ЕУ и Џејмс Пердју како застапник на САД. Претставниците на ЕУ и САД претходно учествуваа во преговорите што се водеа во процесот на подготовката на договорот и го олеснија изнаоѓањето на компромисно решение. По повод годишнината од потпишувањето на овој значаен документ, вицепремиерот за ...
| | веќе видена | слични

Го направија детето, а сега го гледаат како копиле, смета Бучковски за игнорантниот однос кон прославата на Рамковниот договор Владо Бучковски беше единствен висок функционер од 2001 година што се појави завчеравечер на прославата од 11-годишнината на Рамковниот договор. Како и секогаш облечен во елегантен костум, беше меѓу првите што се појави во Музејот на современата уметност на скопско Кале. Улогата на домаќин, иако неформален, во изминатите години ја има ДУИ. Другите партии, особено од власта, се однесуваа како гости, па испратија претставници колку да му стиснат рака на Али Ахмети, кој беше небаре славеник на роденденска забава. Како што беше најавено, на свечениот прием ги немаше премиерот Никола Груевски, претседателот Ѓорѓе Иванов, како и лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Практично, од потписниците на Договорот во Охрид немаше никого, оти и Љупчо Георгиевски е на одмор во Азија. „Изгледа многу чудно, но оние што го создадоа Рамковниот, односно оние што го направија детето сега се однесуваат кон ...
| | веќе видена | слични

На прексиноќешната прослава по повод единаесет години од потпишувањето на Рамковниот договор, присуствуваше речиси цело водство на албанската владејачка ДУИ, меѓу кои лидерот Али Ахмети, кој времето го мина во друштво на членовите на партискиот врв, како и влијателниот Рафиз Алити, иако повеќе нема високи партиска и државна фунцкија. На симболичниот настан се појавија претставници на меѓународната заедница, ама не и американскиот амбасадор Пол Волерс. Исто така, не присуствуваа ниту премиерот Никола Груевски, претседателот Ѓорге Иванов и опозиционерите Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски и Мендух Тачи, но сепак, се појавија вицепремиерот Владимир Пешески, министрите Никола Попоски и Никола Тодоров, пратениците Силвана Бонева, Антонијо Милошоски и Светлана Јакимовска, опозиционерите Гордан Георгиев, Зоран Јовановски и Андреј Петров. В.С.
| | веќе видена | слични

Синоќа беше организирана прослава по повод на 11 - годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор, во Музејот на современа уметност што ја организираше вицепремиерот за спроведување на за рамковен договор, Муса Џафери. Тој во своето обраќање пред домашната политичка елита и дипломатските претставници рече дека Охридскиот договор е договор за иднината на Македонија. Договорот е гаранцијата за заштита на мултиетничноста, рече Џафери. На 13 август во 2001-та година , во присуство на меѓународните олеснувачи Џејмс Пердју и Франсоа Леотар, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ПДП, како и претседателот Трајковски ставија потпис на рамковниот договор, со што беше ставен крај на воениот конфликт и беше гарантиран мирот во земјата. Синоќа ниту Црвенковски ниту Георгиевски како потписници не дојдоа на чествувањето. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Охридскиот рамковен договор сѐ уште ја има поддршката на политичките партии, како и на меѓународната заедница, иако припадниците на различните етнички заедници различно го доживуваат и толкуваат Охридскиот рамковен договор ѝ овозможи на Македонија да напредне и да стане стабилно, мултиетничко, мултикултурно и мултирелигиозно општество, со цел за полноправна интеграција во евроатлантската заедница, се вели во вчерашното соопштение од Амбасадата во САД, по повод 11-годишнината од потпишувањето на договорот. - Единаесет години подоцна, Македонија се соочува со голем број предизвици. Визијата и храброста на политичките лидери се важни за совладувањето на тие предизвици. Ги поздравуваме оние граѓани и лидери што ги ставиле настрана сопствените разлики заради потрагата по една отворена, безбедна и динамична демократија, што нуди гаранции за мир и просперитет за сите свои граѓани, без разлика на нивната етничка припадност, пол, религија или политички ставови - се вели во соопштението. Од Амбасадата на САД велат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Охридскиот договор беше и останува најважна инвестиција за мирот и стабилноста на нашата држава, инвестиција која не само што доведе до прекин на конфликтот, туку ги изгради и темелите на едно ново општество и подобра иднина за сите што живеат во Република Македонија, изјави вечерва вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери на свеченоста по повод единаесетгодишнината од потпишувањето договорот. - Компромисот постигнат пред 11 години е основа на соживотот, гаранцијата и напредокот на нашето општество. Затоа суштинскиот показател дека Охридскиот договор ја исполнил својата главна цел е зачленувањето на државата во НАТО и ЕУ. Испраќаме порака до сите фактори, како домашни така и меѓународни за едно соединето партнерство во правец на исполнување на оваа цел, истакна Џафери. Заедничка констатација е, смета тој, дека Охридскиот договор е повеќе од договор и документ. Во суштина тој, според Џафери, е процес кој започна после 2001 година и кој трае и ќе продолжи да егзистира и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Муса Џафери на свеченоста по повод единаесетгодишнината од потпишувањето договорот изјави дека Охридскиот договор беше и останува најважна инвестиција за мирот и стабилноста на нашата држава, инвестиција која не само што доведе до прекин на конфликтот, туку ги изгради и темелите на едно ново општество и подобра иднина за сите што живеат во Македонија. “Компромисот постигнат пред 11 години е основа на соживотот, гаранцијата и напредокот на нашето општество. Затоа суштинскиот показател дека Охридскиот договор ја исполнил својата главна цел е зачленувањето на државата во НАТО и ЕУ. Испраќаме порака до сите фактори, како домашни така и меѓународни за едно соединето партнерство во правец на исполнување на оваа цел“, истакна Џафери. Заедничка констатација е, смета тој, дека Охридскиот договор е повеќе од договор и документ. Во суштина тој, според Џафери, е процес кој започна после 2001 година и кој трае и ќе продолжи да егзистира и понатаму. ...
| | веќе видена | слични

Според Џафери договорот е инвестиција која не само што доведе до прекин на конфликтот, туку ги изгради и темелите на едно ново општество и подобра иднина за сите, „Компромисот постигнат пред 11 години е основа на соживотот, гаранцијата и напредокот на нашето општество. Затоа суштинскиот показател дека Охридскиот договор ја исполнил својата главна цел е зачленувањето на државата во НАТО и ЕУ. Испраќаме порака до сите фактори, како домашни така и меѓународни за едно соединето партнерство во правец на исполнување на оваа цел", рече Џафери. Вицепремиерот смета дека Охридскиот договор е повеќе од договор и документ, тој е процес кој започна после 2001 година и кој трае и ќе продолжи да егзистира и понатаму. „Тоа е процес на демократизација на општеството во Република Македонија, демократизацијата како основна вредност на развиените земји и како предуслов за продолжување на евроинтегративните процеси во Република Македонија", рече Џафери. Затоа што Охридски договор е договор за иднината на Република ...
| | веќе видена | слични

Компримисот постигнат пред 11 години е основа за соживотот и напредокот на македонското општество, порача вицепремиерот за спроведување на Охридскиот договор Муса Џафери. Муса Џафери, вицепремиер за спроведување на Рамковниот договор „Охридскиот договор беше и останува најважна инвестиција за мирот и стабилноста на нашата држава, инвестиција која не само што доведе до прекин на конфликтот, туку ги изгради и темелите на едно ново општество и подобра иднина за сите што живеат во Република Македонија“, изјави вчера вечер вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери на свеченоста по повод единаесет-годишнината од потпишувањето договорот. „Компромисот постигнат пред 11 години е основа на соживотот и напредокот на нашето општество. Затоа суштинскиот показател дека Охридскиот договор ја исполнил својата главна цел е зачленувањето на државата во НАТО и ЕУ. Испраќаме порака до сите фактори, како домашни, така и меѓународни, за едно соединето партнерство во правец на ...
| | веќе видена | слични

Рамковниот договор беше и останува најважна инвестиција за мирот и стабилноста, порача од вчерашната прослава вицепремиерот за Рамковен Муса Џафери. Охридскиот договор беше и останува најважна инвестиција за мирот и стабилноста на нашата држава, инвестиција која не само што доведе до прекин на конфликтот, туку ги изгради и темелите на едно ново општество и подобра иднина за сите што живеат во Република Македонија, изјави вчера вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери на свеченоста по повод единаесетгодишнината од потпишувањето договорот.- Компромисот постигнат пред 11 години е основа на соживотот, гаранцијата и напредокот на нашето општество. Затоа суштинскиот показател дека Охридскиот договор ја исполнил својата главна цел е зачленувањето на државата во НАТО и ЕУ. Испраќаме порака до сите фактори, како домашни така и меѓународни за едно соединето партнерство во правец на исполнување на оваа цел, истакна Џафери. Заедничка констатација е, смета тој, дека Охридскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 377 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

11 години од потпишувањето на Рамковниот договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: