Галерија: Моторџиите на свој начин им одадоа почит на загинатите бранители

По повод одбележувањето на 11 годинишнина од загинувањето на осуммината воени обврзници на АРМ кај месноста Љуботенски Бачила, членовите на скопските мотоклубови им одадоа почит за нивните дела. Фото: www.motori.com.mk
| | веќе видена | слични

Со полагање свежи цвеќиња во касарната „Илинден“, панихида во селото Љубанци и откривање ново спомен - обележје во Волково беше одбележана единаесет годишнината од трагичниот настан кај месноста Љуботенски бачила. На тоа место воено товарно возило на АРМ нагази на две противтенковски мини, при што животите ги загубија Томе Бадаровски, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев, Томислав Настевски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, Томе Димовски и Раде Јанковски, сите припадници на резервниот состав на АРМ од гарнизонот Скопје. Заминуваа кон своите домови во кои никогаш не стигнаа. И по единаесет години раните не се залечија. Родителите на настраданите реагираат на недоволната грижа на политичките и на воените структури. Роднините и соборците тагуваат и очекуваат исполнување на барањата на семејствата на загинатите бранители. Покрај делегации на централната и на локалната власт, на чествувањето во село Љубанци учествуваа и претставници на мото -клубот „Ноќни волци“, на тој начин оддавајќи му признание, ...
| | веќе видена | слични

На 10 август 2001 година, три дена пред потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, воено товарно возило на АРМ на патот кај месноста Љуботенски Бачила нагази на две противтенковски мини. Животот го загубија Томе Бадаровски, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев, Томислав Настевски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, Томе Димовски и Раде Јанковски, сите припадници на резервниот состав на АРМ од гарнизонот Скопје. На ова возвратија македонските безбедносни сили со акција во селото Љуботен, која заврши на 12 август 2001 година, за која три години подоцна беше поведен судски процес пред Хашкиот трибунал во кој беа обвинети поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски и полицискиот службеник Јохан Тарчуловски. Бошкоски доби ослободителна пресуда и во 2008 година се врати во Македонија, а Тарчуловски одлежува 12 години казна затвор во Германија. Почит на жртвите кај Љуботенски Бачила им искажаа и претставници од здруженијата на бранителите во 2001 година, со надеж дека нема да се повторат деновите на кои, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Овен (21.03 – 20.04) Овој ден е погоден да реализирате неколку деловни состаноци, вашите идеи и планови ќе бидат поздравени од сите. Немате трпение за лицата ...
сите 73 | | | веќе видена

Во телевизиската најава на ABC нагласено е дека во разговорот немало забранети прашања. Меланија Трамп, првата дама на Соединетите Американски Држави, е веќе ...
сите 40 | | | веќе видена

Меган Маркл и принцот Хари го очекуваат своето прво дете, објави Кенсингтонската палата... Првото дете на кралскиот брачен пар на светот би требало да дојде ...
сите 43 | | | веќе видена

 Од Роби Вилијамс до Кара Делевињ, познатите личности изгледаа префинето и гламурозно на свадбата на принцезата Еугенија. Неодамна се случи и втората кралска ...
сите 43 | | | веќе видена

„Јасно е дека во недостаток на проекти и паметни работи, портпаролот на СДСМ има добиено насока да ме спомнува во секоја прес конференција и за се и сешто. ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Галерија: Моторџиите на свој начин им одадоа почит на загинатите бранители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: