Американската женска штафета го урна светскиот рекорд

Лондон, 10 август - Женската штафета на САД, го постави вториот светски рекорд на натпреварите во атлетика, на Олимписките игри во Лондон. Во трката на штафета 4x100 метри во состав Тијана Мадисон, Алисон Феликс, Бјанка Најт и Кармелита Џетер патеката ја претрча со време 40, 82 секунди. Втори беа спринтерките од Јамајка со време 41,41 секунди, додека Украинките ја спасија честа на Европа освојувајќи го бронзениот медал со време 42,04. секунди
| | веќе видена | слични

Освојувачи на медали на Олимписките игри во Лондон на 16 последен ден: Атлетика – маратон (мажи): 1. Стефен Кипротич (Уганда) 2. Абел Кируи (Кенија) 3. Вилсон Кипсанг Кипротич (Кенија). Бокс до 52 кг (мажи): 1. Роберси Рамирез Каразана (Куба) 2. Тугсогот Нијамбајар (Монголија) 3. Миша Алоиан (Русија) и Мајкл Конлан (Република Ирска). Бокс до 60 кг (мажи): 1. Васил Ломаченко (Украина) 2. Сончул Хан (Јужна Кореја) 3. Јаснеир Толедо Лопез (Куба) и Евалдас Петраускас (Литванија) Бокс до 69 кг (мажи): 1. Серик Сапиев (Казахстан) 2. Фреди Еванс (Велика Британија) 3. Тарас Шелестјук (Украина) и Андреј Замковој (Русија). Бокс до 81 кг (мажи): 1. Егор Мехонцев (Русија) 2. Адилбек Ниазимбетов (Казахстан) 3. Јамагучи Фалкао Флорентино (Бразил) и Александар Гвоздјак (Украина). Бокс + 91 кг (мажи): 1. Ентони Џошуа (Велика Британија) 2. Роберто Камареле (Италија) 3. Могамедрасул Медхидов (Азербејџан) и Иван Дичко (Казахстан). Велосипедизам – крос кантри (мажи): 1. Јарослав Кулхави (Чешка) 2.Нино Шуртер (Швајцарија) 3. ...
| | веќе видена | слични

Американската женска штафета на 4х100 метри го освои златниот медал на ОИ 2012 и го собори светскиот рекорд на Источна Германија од далечната 1985 година.Женските атлетичарки на САД успеаја да и донесат уште еден златен медал на својата репрезентација. Тие беа најбрзи во штафетната трка 4х100 метри со време 40.82.Сребрениот медал и припадна на Јамајка, која постигна и национален рекорд 41.41 додека на третото место се пласираше штафетата на Украина со време 42.04(национален рекорд).
| | веќе видена | слични

Болт неодамна откри дека сонува да го облече дресот на „црвените ѓаволи“, како и тоа дека би сакал да отиде на пробен тренинг за својот омилен клуб. Олимпискиот атлетски првак на 100 и 200 метри и голем навивач на Манчестер Јунајтед, Усеин Болт, денес изјави дека би сторил сè за Манчестер Сити да не освои нова титула во Премиер лигата. „Не знам дали Алекс Фергусон ќе ме викне на проба, но доколку тоа се случи, би сакал да тренирам со напаѓачите на Јунајтед. Ќе сторам сè што треба за да ја вратиме титулата на Олд Трафорд. Подготвен сум да помогнам, бидејќи Јунајтед е мој клуб“ – изјави Усеин Болт. Најбрзиот човек на планетата освои три златни медали на Олимпијадата во Лондон, а последниот го освои како дел од штафетата на Јамајка 4х100, со која поставија нов светски рекорд – 36,84 секунди.
| | веќе видена | слични

По петнаесеттиот (претпоследен) натпреварувачки ден 84. држави имаат освоено медали Освојувачи на медали на Олимписките игри во Лондон на петнаесетиот ден: 1. Сергеј Кирдјапкин (Русија) 2.Џаред Талент (Австралија) 3. Тианфенг Си (Кина). 1. Елена Лашманова (Русија) 2. Олга Канискина (Русија) 3. Шенџие Кијанг (Кина). 1. Ана Чичерова (Русија) 2.Бригета Барет (САД) 3. Светлана Школина (Русија). 1. Кешорн Волкот (Тринидад и Тобаго) 2. Александар Пјантниција (Украина) 3. Анти Руусканен (Финска). 1. Мохамед Фарах (Велика Британија) 2. Дејен Гебремескел (Етиопија) 3. Томас Пкемеи Лонгосива (Кенија). . Марија Савинова (Русија) 2. Кастер Семенја (Јужна Африка) 3. Катерина Постигова (Русија). 1. САД 2. Русија 3. Јамајка. 1. Јамајка 2. САД 3. Тринидад и Тобаго. 1. Шиминг Зу (Кина) 2. Каео Понгпрајон (Тајланд) 3. Пади Барнс (Република Ирска) и Давид Арјапетјан (Русија). 1. Лук Кембел (Велика Британија) 2. Џое Џон Невин (Република Ирска) 3. Лазаро Алварез Естрада (Куба) и Сатоши Шимизу (Јапонија). 1. Рониел ...
| | веќе видена | слични

Штафетата на Јамајка во состав Усеин Болт, Јохан Блејк, Неста Картер и Мајкл Фратер го освои златниот медал на трката 4x100 метри со време 36,84, па на тој начин станаa сопственици на новиот светски рекорд. Тројца од споменатите четворица јамајкански спринтери, сите освен Блејк, беа во составот на штафетата која пред четири години го освои златото, поставувајќи светски рекорд (37,10) во Пекинг. Тогаш во трката учествуваше Асафа Пауел, кој во Лондон се здоби со повреда на мускулот на трката на 100 метри. Минатата година, Јамајканците на Светското првенство во Даегу поставија светски рекорд од 37,04, а на овие Игри истрчаа под 37 секунди. Второто место го освои штафетата на САД која трчаше 37,04, што е нов национален рекорд и израмнување на досегашниот светски рекорд. Бронзениот медал го освоија спринтерите од Тринидад и Тобаго кои истрчаа со време од 38,12 секунди, откако Канаѓаните беа дисквалификувани поради неправилно примопредавање.
| | веќе видена | слични

Усеин Болт, првото атлетско име од годинешните Летни Олимписки игри ќе си замине од Лондон со три златни медали и историски потфат со одбраната на златото од Пекинг на 100 и 200 метри. Но, во куферот на Болт ќе се најде уште еден вреден сувенир – штафетната палка од вчерашното финале 4х100 метри. Болт и другарите вчеравечер во трката 4х100 метри трчајќи за Јамајка поставија нов светски рекорд и спектакуларно ги затворија атлетските настани на Олимпискиот стадион во Лондон. Откако ја истрчаа делницата, Болт му ја даде палката на еден од званичните лица на теренот, но подоцна му ја побара за спомен. Присутното официјално лице ја одби молбата, па публиката почна да го свирка и Болт зачуден и тажен си замина. Но, нешто подоцна, палката завршила во неговите раце. „Претпоставувам дека некој зборувал со тој човек и му рекол дека треба да ми ја врати. Така да, јас ја добив назад“ , рече Болт. Освојувачот на шест златни медали додал дека првпат побарал вакво нешто и дека од другарите од штафетата побарал автограми ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Освојувачи на медали на Олимписките игри во Лондон на петнаесетиот ден: Атлетика – 50 км одење (мажи): 1. Сергеј Кирдјапкин (Русија) 2.Џаред Талент (Австралија) 3. Тианфенг Си (Кина). Атлетика – 20 км одење (жени): 1. Елена Лашманова (Русија) 2. Олга Канискина (Русија) 3. Шенџие Кијанг (Кина). Атлетика – скок во височина (жени): 1. Ана Чичерова (Русија) 2.Бригета Барет (САД) 3. Светлана Школина (Русија). Атлетика – фрлање копје (мажи): 1. Кешорн Волкот (Тринидад и Тобаго) 2. Александар Пјантниција (Украина) 3. Анти Руусканен (Финска). Атлетика – 5.000 метри (мажи): 1. Мохамед Фарах (Велика Британија) 2. Дејен Гебремескел (Етиопија) 3. Томас Пкемеи Лонгосива (Кенија). Атлетика – 800 метри (жени): 1. Марија Савинова (Русија) 2. Кастер Семенја (Јужна Африка) 3. Катерина Постигова (Русија). Атлетика – 4 х 400 метри (жени): 1. САД 2. Русија 3. Јамајка. Атлетика – 4 х 100 метри (мажи): 1. Јамајка 2. САД 3. Тринидад и Тобаго. Бокс до 49 кг. (мажи): 1. Шиминг Зу (Кина) 2. Каео Понгпрајон (Тајланд) 3. Пади Барнс ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лондон, 12 август - Штафетата на Јамајка постави нов светски рекорд на трката на 4х100 метри, од 36,84, подобрувајќи го за 20 стотинки сопствениот светски рекорд. Блејк, Картер, Фрејтер и Болт истрчаа историска штафета, а зад себе ги оставија Американците и Канаѓаните. Меѓутоа, штафетата на Канада беше дисквалификувана, заради неправилна измена на штафетата, па бронзениот медал им припадна на момчињата од Тринидад и Тобаго. Болт за да ја направи ситуацијата уште повозбудлива, му падна на памет да си ја земе палката со него. Но, правилата се јасни, па британскиот организатор не го дозволи тоа, на што најбрзиот човек на планетата само одмавна со раката. Неколку моменти потоа навивачка на Јамајка, му се фрли во прегратка на Болт, а обезбедувањето на стадионот мораше да ја одвлече на страна./
| | веќе видена | слични

Јамајка го освои златниот медал во штафетата 4 x 100 метри со нов светски рекорд од 36,84 секунди. Усеин Болт откако не успеа да ги собори рекордите во индивидуалните натревари на 100 и 200 метри, сепак по последниот настап на Олимписките игри во Лондон дома се враќа со нов светски рекорд. Постигнувањата на Болт добиваат уште поголема тежина ако се има предвид фактот дека најбрзиот човек на светот ги одбрани сите три златни медали од Олимписките игри во Пекинг. Тимот на САД се најде на второто место со време од 37,04 секунди, израмнувајќи се со претходниот светски рекорд што го постави Јамајка на Игрите во Пекинг. Трети беа Тринидат и Тобаго со време од 38,12 секунди.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 80 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 206 | | | веќе видена

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат ...
сите 144 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне на места ќе провејува слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. В ...
сите 210 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов да внимава што зборува, му порачаа здравствените работници кои во моментов му се премногу бесни на скопскиот градоначалник. Во изјавите ...
сите 89 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американската женска штафета го урна светскиот рекорд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: