Тасевски на мегдан со БАТЕ

Македонскиот репрезентативец со својот израелски тим И.К. Шмона е противник на екипата која го елиминира македонскиот шампион Вардар Повремениот македонски репрезентативец Дарко Тасевски со неговиот тим, израелскиот Ирони Киријат Шмона за противник го добија белорускиот БАТЕ од Борисов во плејофот за Лигата на шампони, последната пречка за место во групната фаза. Ждрепката во централата на УЕФА во Ниен сакаше Тасевски да излезе на мегдан токму со екипата кој го елиминираше македонскиот првак Вардар. Од македонските интернационалци кои настапуваа во оваа конкуренција најтежок противник доби репрезентативниот дефанзивец Горан Попов чиј Динамо од Киев силите ќе ги одмери со бундеслигашот Борусија од Менхенгладбах. Интересна ќе биде и пресметката на тимот на Агим Ибраими, Марибор, со хрватскиот шампион Динамо од Загреб . Двојки за плејофот во ЛШ: Базел - Клуж, Хелсинборг- Селтик, БАТЕ Б. - И.К.Шмона, АЕЛ - Андерлехт, Динамо (Загреб) - Марибор, Брага - Удинезе, Спартак (М) - Фенербахче, Малага - Панатинаикос, ...
| | веќе видена | слични

Горан Попов со неговиот Динамо Киев ќе игра против Борусија Менхенгладбах, Агим Ибраими со Марибор ќе се сретне со Динамо Загреб, а Дарко Тасевски и Хапоел шмона за противник го добија БАТЕ Борисов во последното коло од квалификациите за фудбалската Лига на шампионите (ЛШ). Од тројцата македонски интернационалци во ЛШ досега играше Тасевски, а Попов и Ибраими атакуваат на деби-настап во елитата. Во ЛШ минатата сезона Македонија имаше најмногу фудбалери меѓу најдобрите 32 тима на Стариот континент, двајца, и тоа Горан Пандев (Наполи) и Иван Тричковски (тогаш во АПОЕЛ). Десетте победници од овие средби ќе се пласираат во ЛШ за сезонава, каде што веќе директно се најдоа 22 тима, и тоа: Челси, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Арсенал (Англија), Реал Мадрид, Барселона, Валенсија (Шпанија), Борусија Дортмунд, Баерн, Шалке (Германија), Јувентус, Милан (Италија), Порто, Бенфика (Португалија), ПСЖ, Монпелје (Франција), Ајакс (Холандија), Олимпијакос (Грција), Зенит (Русија), Шахтер (Украина), Галатасарај (Турција) ...
| | веќе видена | слични

Еден од тимовите на македонските фудбалски репрезентативци Даниел Георгиевски и Јани Урдинов, Стеауа или Екранас, ќе игра сигурно во Лига Европа (ЛЕ), оти тие меѓу себе ќе се сретнат во последното квалификациско коло. Од другите македонски играчи, шанса за пласман во ЛЕ имаат Кристијан Наумовски со Динамо Букурешт и Самир Фазли со Херенвен, како и Александар Лазевски и Стефан Ашковски со Партизан. Двојки за 4. коло: Анжи - АЗ Алкмар, Хартс - Ливерпул, Шериф - Марсеј, Хорсенс - Спортинг, Локерен - Плзен, Штутгарт - Динамо Москва, АПОЕЛ - Нефчи, Атлетик Билбао - Хелсинки, Трабзон - Видеотон, Хапоел ТА - Дуделанж, Лацио - Мура, Стеауа - Екранас, Либерец - Дњепар, ПАОК - Рапид, Луцерн - Генк, Зета - ПСВ, Атромитос - Њукасл, Маритимо - Дила Гори, Митјиланд - Јанг Бојс, Феенорд - Спарта Прага, АИК - ЦСКА Москва, Тромзо - Партизан, Молде - Херенвен, Сласк - Хановер, Мадервел - Леванте, Легија - Розенборг, Васлуи - Интер, Дебрецин - Бриж, Динамо Букурешт - Металист, Црвена звезда - Бордо, Бурса - Твенте.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 358 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 99 | | | веќе видена

Законот  ги содржи делата кои нема да бидат предмет на амнестија а се очекува целата процедура да заврши до нова година. Зијадин Села со очајна изјава дека со ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тасевски на мегдан со БАТЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: