Кјуриозити стигна на Марс, ќе истражува две години

Додека Curiosity ја продолжува својата мисија на проверка на составот на црвената планета, кон Земјата пристигнуваат сè повеќе и повеќе податоци и фотографии, ...
| | веќе видена | слични

Откако слета на Марс во понеделникот, роверот на НАСА „Curiosity“ постојано праќа фотографии до земјата.Оваа е првата 3D фотографија, снимена со камери на ...
| | веќе видена | слични

Како што сите знаеме, НАСА пред неколку дена успешно го слета роверот на Марс. Сликите кои ги добиваат се во мала резолуција, но ние можеме само да шпекулираме ...
| | веќе видена | слични

Само 2 дена откако Кјуриосити успешно и прецизно се спушти на Марс, НАСА ги објави и првите 3Д фотографии кои роверот ги направил од тлото на Црвената Планета. ...
| | веќе видена | слични

НАСА ја објави првата колор фотографија која роверот Curiosity ја испрати од Црвената планета. На неа се гледа планината на која роверот ќе се обиде да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 157 | | | веќе видена

Забавата за Охридскиот Рамковен Договор како да не помина во „духот“ на соживотот. Тоа можеше да се види од исвиркувањето на македонскиот јазик на истата.На ...
сите 87 | | | веќе видена

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот на Украина, каде Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање повеќе од една недела, „се ...
сите 312 | | | веќе видена

„Мислам дека ниту еден писател денес не го заслужува тоа повеќе од него. Кампањата започнува сега“, напиша Бернар-Анри Леви.Ружди бил нападнат со нож во ...
сите 120 | | | веќе видена

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничниот премин Богородица времето на чекање за излез од државата е ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кјуриозити стигна на Марс, ќе истражува две години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: