Вардар би можел лесно да дојде до групите во ЛШ

Македонскиот првак Вардар би добил релативно лесен ривал во следното квалификациско коло од ЛШ доколку успее да го мине Бате Борисов, откако денешната ждрепка одлучи подобриот од овој двомеч во третата квалификациска рунда да се сретне со победникот од пресметките меѓу албанскиот првак Скендербег и унгарскиот шампион Дебрецин. Првиот меч Вардар би го играл на домашен терен на 31 јули/1 август, а реваншот би се играл седум дена подоцна на теренот на противникот. Првиот дуел меѓу овие две екипи заврши со триумф на Скендербег во Албанија од 1:0, па сега унгарските фудбалери ќе се обидат со стигнат до триумф од два гола разлика за да ги продолжат настапите во квалификациите за Лигата на шампионите. Тимот на Скендербег би претставувал целосна непознаница за македонската фудбалска јавност, додека од составот на Дебрецин имаме позитивни спомени, со оглед на фактот дека Работнички во сезоната 2006/2007 го елиминираше унгарскиот тим, совладувајќи го во Скопје со 4:1, откако првиот меч во Дебрецин заврши со нерешени ...
| | веќе видена | слични

Ако успее да го елиминира БАТЕ Борисов, Вардар ќе оди на подобриот од Скендербег и Дебрецен во третото квалификациско коло за Лигата на шампиони (ЛШ). Албанскиот тим славеше со 1:0 во првиот меч во Корча. Ова е поволна ждрепка за македонскиот шампион и голема шанса да го повтори успехот од 2004 година кога доживеа елиминација од Спарта Прага, во последната рунда пред групите од ЛШ. Од македонските интернационалци, Горан Попов со Динамо Киев ќе игра со Феенорд, Клуб Бриж на Тричковски го доби Копенхаген. Ако го мине Зестафони, Нефчи на Игор Митрески ќе оди на победникот од Жилина - Хапоел Шмона, додека Агим Ибраими со Марибор може да се надева на дуел против Салцбург или Дуделанж. (В.А.)
| | веќе видена | слични

Фудбалска Македонија очекува рекордна посета во среда на Филип Втори кога се игра реванш дуелот од квалификациите за ЛШ помеѓу екипите на Вардар и Бате. Како што и се очекуваше, веднаш по пуштањето во продажба на влезните билети за дуелот Вардар - Бате Борисов, фановите ги „нападнаа“ продажните салони на Tobacco&Together и за само неколку часа веќе се продадени над 15.000 влезни билети. Одговорните во нашиот фудбалски шампион не информираа дека северната и јужната трибина се 75% распродадени, односно останале само страничните блокови каде има околу 6.000 места и кои последни ќе бидат купени од фановите. „15.000 билети се продадени, а очекуваме до крајот на денот да биде исполнет целиот капацитет на северната и јужната трибина. На западната трибина ќе има минимален број билети за продажба бидејќи најголемиот дел се предвидени за „Комитите“, а дополнително ќе се продаваат и билети за источната трибина“, вели Ристе Влахов, портпаролот на Вардар. Вардарци во среда од 20 часот ќе ја бркаат негативата од 3:2 од ...
| | веќе видена | слични

Влезниците за реванш-средбата од второто квалификациско коло за пласман во групната фаза од Лигата на шампионите меѓу Вардар и Бате Борисов (2-3) се продаваат со неверојатна брзина. Според едни извори веќе се продадени околу 20.000, а според други 14.000 билети, но во продажба не се пуштени најубавите (централните) сектори од јужната и северната трибина. Се шпекулира дека се чуваат за луѓе блиски до власта бидејќи Вардар е спонзориран од Град Скопје кој е под раководство на Коце Трајановски од ВМРО-ДПМНЕ. - Се договоривме со пријателите да одиме на оваа средба, бидејќи резултатот на Вардар му дава одлични шанси за понатамошен пласман. Баравме влезници зе третиот и четвртиот сектор на јужната трибина, но ни рекоа дека тие се чуваат и не се во продажба. Купивме 30 билети за 10-от ред во вториот сектор – вели скопјанецот Гоце, кому на продажното место му рекле дека веќе се продадени 20.000 влезници. Западната трибина се чува за навивачката група „Комити“, а на источниот дел ќе се одреди место за 300 фанови на ...
| | веќе видена | слични

По добриот резултат на гостувањето во Борисов, но и поради симболичната цена на билетите, до овој момент распродадени се околу 15.000 влезници за дуелот меѓу Вардар и Бате Борисов. Од Македонскиот шампион информираат дека јужната и северна трибина се речиси распродадени, останати се влезници само за страничните триби, поточно источната, бидејќи на запад ќе бидат сместени комитите. Во среда од 20 часот Вардар на Филип Втори Арената ќе се обиде да ја надокнади негативата од 3:2 од првиот меч и да обезнеди место во следното квалификациско коло во Лигата на Шампиони.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дека навивачите на Вардар едвај чекаа нивниот миленик да излезе во Европа покажува и неверојатниот факт дека за само половина ден, продадени се околу 17 илјади билети за мечот Вардар – БАТЕ или речиси половина од капацитетот на арената „Филип Втори “ Популарната цена од 100 денари и добриот резултат од првиот натрпевар, ги мотивараше навивачите на Вардар, кој откако се пуштени картите во продожба, денес наутро, се разграбаа по нив. Според досегашните информации од салоните на Тобако и дистрибутерите до овој момент се продадени преку 17 илјади билети за Јужната, Северната и Источната трибина. Според информациите, пак од таборот на Вардарци, досега околу 75% од јужната и северната трибина се распродадени, а без сомнение е дека до крајот на денот целите трибини ќе останат без празно седиште. На западната трибина ќе бидат пуштени во продажба мал број на билети, поради тоа што таа е резервирана за најверните навивачи "Комитите", додека пак на еден дел од источната ќе бидат сместени 150-200 навивачи на Бате ...
| | веќе видена | слични

Популарната цена и одличниот резултат од првата средба е причината поради која во сабота наутро речиси половина од влезниците бeа распородадени за неколку часа за реваншот во среда на националната арена „Филип Втори“ помеѓу Вардар и Бате Борисов, во рамките на второто квалификациско од Лигата на шампионите. По цена од 100 денари, според информациите од таборот на „црвено црните“ кои се во постојан контакт со дистрибутерите „Тобако“ и „Тугедр“, веќе 15 илјади љубители на фудбалот обезбедиле место на северната и јужната трибина. Капацитеот на Арената е 36 илјади седишта, па остануваат уште страничните и дел од централните трибини да бидат пополнети, поради тоа што се очекува да се види колкав ќе биде интересот на гостинските навивачи и како според правилата на УЕФА ќе бидат третирани во блоковите на Источната трибина, каде што ќе бидат сместени. Инаку на Запад се пуштени минимален број на влезници во страничните блокови, бидејќи од таму фудбалерите на Вардар во централниот дел ќе бидат подржувани од своите ...
| | веќе видена | слични

Поволниот резултат што го донесе фудбалскиот тим Вардар од гостувањето кај Бате Борисов, ја разбранува фудбалската јавност. Имено денес кога беа официјално пуштени во продажба картите за возвратниот натпревар на плус 40 степени во неколку минути веќе беше распродаден цел стадион. Билетите за овој меч се продаваат на продажните места на „TOBACCO&Together“, а оттаму велат дека продажбата е неверојатна. Цената на билетите за северната, јужната и источната трибина е 100 денари, исто како и за западната трибина, но тие билети се резервирани за „Комитите“. На еден дел од источната трибина треба да бидат сместени и околу 300 навивачи на БАТЕ Борисов, кои ќе допатуваат од Белорусија.
| | веќе видена | слични

Враќањето на Вардар на европската сцена ќе биде одбележано со спектакуларна атмосфера на арената „Филип Втори“ во Скопје. Како што и се очекуваше, веднаш по пуштањето во продажба на влезните билети за дуелот Вардар - Бате Борисов, фановите ги „нападнаа“ продажните салони на Tobacco&Together и за само неколку часа веќе се продадени над 15.000 влезни билети. Одговорните во нашиот фудбалски шампион не информираа дека северната и јужната трибина се 75% распродадени, односно останале само страничните блокови каде има околу 6.000 места и кои последни ќе бидат купени од фановите. „15.000 билети се продадени, а очекуваме до крајот на денот да биде исполнет целиот капацитет на северната и јужната трибина. На западната трибина ќе има минимален број билети за продажба бидејќи најголемиот дел се предвидени за „Комитите“, а дополнително ќе се продаваат и билети за источната трибина“, вели Ристе Влахов, портпаролот на Вардар. Вардарци во среда од 20 часот ќе ја бркаат негативата од 3:2 од првиот натпревар против ...
| | веќе видена | слични

Скопје живее во фудбалска треска на 40 степени Целзиусови, а на мечот протв БАТЕ Борисов в среда ќе биде пеколно, затоа што се очекува арената „Филип Втори“ да биде преполна. Потврда за тоа е одличната продажба на билетите која почна денеска, а веќе е распродаден речиси половина стадион. Сите сакаат да го видат шампионскиот тим на Вардар на дело, но и да му помогнат да се пласира во следното квалификациско коло од Лигата на шампионите. Шансата за долго и успешно европско лето за Вардар е тука, а доколку „црвено-црните“ го елиминираат БАТЕ Борисов, во следната рунда ќе играат со подобриот од дуелот Скендербег (Албанија) - Дебрецен (Унгарија). Тоа е неверојатна шанса за да се стигне до плејоф-рундата, на само еден чекор од групната фаза во ЛШ. БАТЕ Борисов е голем должник од првиот натпревар во Белорусија. Противникот постигна два гола во судиското продолжение за да слави со 3-2, а Вардар може да жали што не се врати со триумф од ова европско гостување. Но, тоа е веќе минато, сега вниманието е насочено кон ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска во ОЈО треба да биде донесена третата осомничена во случјаот Рекет. Катица Јанева e повикана по Бојан Јовановски кој вчера молчеше со барање дека прво ...
сите 301 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 135 | | | веќе видена

Уште една рунда разговори за законот за обвинителство меѓу власта и опозицијата заврши без напредок. Половина час по почетокот на состанокот, владини и тимови ...
сите 293 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ е незадоволна од завршувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и како што велат од таму, без да биде проширена во редовите на високата ...
сите 191 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 267 | | | веќе видена

Анализа: Регионот доцни во отворањето фронт против дезинформациите Македонија е фактички првата земја во регионот во која власта отвора институционален фронт ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар би можел лесно да дојде до групите во ЛШ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: